Een drup jenever voorde bloemen 2 ROMKE VAN DE KAA !5i Kosten Inpakken, sjouwen en weer uitpakken. Verhuizen naar een nieuwe stek is een gedoe, dat weten we allemaal. Toch doen we het gemiddeld zeven keer in ons leven. Wat kost al dat gewissel van woning eigenlijk? Spons als haardos Column Schuin afsnijden hoor!', riep de bloemen verkoopster me nog na, toen ik met een bos rozen de winkel verliet. 'Waarom ei genlijk?', vroeg ik, want ik weet graag het naadje van de kous. 'Omdat schuin afgesneden stelen meer water kunnen opzuigen', was het ant woord. Op weg naar huis liep ik te denken. Hier klopte iets niet. Stel dat ik mij tuinslang schuin afsnijd, komt er dan meer water uit? Nee, natuur lijk niet. Probeer het maar als je me niet gelooft. Om snijbloemen langer goed te houden, heeft iedereen zijn trucjes. De een voegt een scheut spa groen toe aan het bloemenwater. De tweede zweert bij een drupje jenever. Weer een ander gebruikt chloor. Over niets lopen de meningen zo sterk uiteen als over de behandeling van snij bloemen. Koud water, of liever lauw? Veel water of juist weinig? Een zakje snijbloemenvoedsel toevoegen of niet? En ga zo maar door. Iedereen is deskundig, lijkt het. Maar wel steeds op een andere manier. Laten we beginnen met dat afsnijden. Een feit is dat schuin afgesneden rozen langer goed blijven dan rozen die recht afgesneden worden. Dat heeft weinig te maken met het oppervlak van de snede, maar meer met het feit dat je bij schuin afsnijden minder beschadigt. Met een keukenschaar recht knijp je de transportvaten van de bloemsteel dicht; met een stanleymes schuin laat je ze intact. Hoe scherper het instrument, hoe beter. En ook hoe meer, hoe beter. Vijf centimeter is beter dan twee; tien of twintig zou nog beter zijn, maar dan houd je geen steel meer over. Bloemen verwelken om verschillende redenen, maar de belangrijkste is verstopte vaten. Die ra ken verstopt door een botte schaar, maar ook doordat het ondereind van de stengel verrot door groei van bacte- rieën. Hoe meer steel of blad in de vaas, hoe meer bacteriegroei. Over het algemeen is een bodempje water dus beter dan een volle vaas. Behalve dan bij houtige zaken, zoals seringen of forsythia. Tak ken van heesters hebben toch al moeite met het overeind blijven in een vaas. Hier geldt: hoe meer water, hoe beter. Een bodempje water is meestal beter dan een hele vaas vol Bacteriën groeien sneller in koud dan in lauw water. Hoe kouder, hoe beter dus. Maar je kunt ook overdrijven. Ijsblokjes toevoegen kan geen kwaad, maar maakt ook weinig verschil. Koud kraanwater is prima. Ververs dat water iedere dag. En doe er vooral dat drupje chloor of jenever in. Elk ander ontsmettingsmiddel, zoals Dettol, mag ook. En maak de vaas schoon. Op die manier houd je de bacteriegroei in toom. Dat zakje snij bloemenvoedsel dat je bij de bloemen kreeg, be vat naast andere zaken, ook een ontsmettings middel. Het kan dus geen kwaad. Maar wat als je alles goed doet en de rozen la ten na een dag toch hun kopjes hangen? Geef dan de schuld aan een ander. De bloemist heeft oude rozen verkocht, of de kweker heeft zijn ro zen te vroeg geoogst. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN maeituin Franciscus artin Hobbel, voorzitter van branchevereni ging Erkende Verhuizers, schat de trans portkosten van een gemiddelde verhuizing op 1.500 a 2.000 euro. Maar de rekening valt vaak hoger uit. „Mensen weten zel den écht hoeveel spullen ze hebben, waardoor een foute inschatting van de inboedel snel gemaakt is", aldus Hobbel. De verhuizer komt daarom eerst een keer bij de klant over de vloer, om een inventarisatie van diens huisraad te maken. Verhuisdozen Zelf verhuizen is goedkoper. Vrien den en familie inschakelen kost hooguit een etentje of een paar fles sen wijn. Verhuisdozen kosten ge middeld tussen de 1,50 euro en 2,50 euro per stuk. De prijsverschillen lijken niet groot, maar een gezin van vier moet rekenen op 80 dozen: zo'n 160 euro. Dozen huren is goed koper, maar die moeten na twee of drie weken weer worden ingeleverd. Dan nog vervoer. Wie niet over een auto met voldoende laadruimte be schikt of liever alles in één keer ver huist, is genoodzaakt een verhuisbus te huren. Een grote verhuiswagen huren kan vanaf 80 euro per dag (Sixt). Volgens Hobbel blijft zelf verhui- Een gezin van vier moet rekenen op ongeveer 80 verhuisdozen: zo'n 160 euro zen vaak bij één keer. Een tweede of derde verhuizing wordt vanwege het gemak en de tijdswinst vaak uitbe steed aan een verhuisbedrijf. Inpakken Vakkundige verhuizers zijn zelfs in te huren om alles in te pakken, uit elkaar te halen en ook weer in elkaar te zetten. Een verhuiswagen inclusief bestuurder kost ongeveer 80 euro per uur, plus voorrijkosten (20 tot 50 euro) en brandstofkosten. Extra mankracht is beschikbaar vanaf 30 euro per uur. Inpakken en uitpakken heeft een meerprijs van 300 a 600 euro. Meubilair de- en monteren kost zo'n 100 tot 300 euro. Verhuis je in het weekend? Dan moet je rekenen op een toeslag van 25 tot 75 procent van het totaalbedrag. Pak dus zeifin en probeer de verhuizing op een doordeweekse dag te plannen. Ook van invloed op de prijs is of je op de begane grond woont of vier hoog aan het eind van een nauw trappenhuis. In dat laatste geval moet je een verhuislift huren om je inboedel uit huis te krijgen. Die kos ten variëren van 40 tot zelfs 150 euro per uur. Sommige verhuisbedrijven rekenen ook nog een verdiepings toeslag a 5 euro per etage. Verder is de prijs afhankelijk van het soort in boedel. „Een antieke en fragiele in richting verhuizen vergt meer tijd en geduld dan die van een doorsnee huisraad", aldus Hobbel. Bij een er kende verhuizer zijn je spullen tot 100.000 euro verzekerd. TIPS NIEUWS vrijdag 2 februari 2018 GO Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Cit buitengewoon betaalbaar bouwen Buitengewoon betaalbaar bou wen: 50 bijzon dere woningen van minder dan 200 m2 (€39,99). T" De INDOOR De indoor moestuin: het hele jaar door binnen kruiden en groenten kweken (€24,99). bten met Eten met Franciscus: met recepten van de paus (€20). 3 o Verhuizen, wat kost dat eigenlijk? Kaj van Arkel 44 De afwas doen is niet het leukste huis houdelijke klusje, maar de Soap Opera van Peleg Design (14 euro) maakt het toch minder erg. Deze badderende en zingende dame zorgt ervoor dat je nooit meer je spons kwijt bent, want dat zijn namelijk de haren op haar hoofd. Verwissel eens van spons of van kleur (ook staal- sponsjes kunnen): zo geef je haar heel makkelijk een ander kapsel. Leuke verrassing voor de volgende huisgenoot die aan de beurt is voor de afwas. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46