Heldin Hermien en zus krijgen rustige oude dag 3 Operators in Botlek negeren alarmsignalen en zetten levens op het spel Operators van de ExxonMobil-raffina- derij in de Botlek hebben alle veiligheids procedures genegeerd toen er vorig jaar brand uitbrak. Zij brachten levens in gevaar door te proberen de fabriek draaiende te houden. In tien minuten tijd gaan 250 alarmen af, maar de chef van dienst en de ope rator zetten deze maandagavond 21 au gustus 2017 de herstart van de uitgeval len fabriek van de ExxonMobil-raffma- derij door. De controlekamer, waar an ders af en toe een enkel lampje oplicht of piepje klinkt, verandert in een gek kenhuis. De brand slaat in de installatie en kleurt de hemel boven de Rotter damse haven oranje. Operators negeren met hun pogin gen om de haperende fabriek aan de praat te houden elke veiligheidsproce dure, blijkt uit het gisteren gepubli ceerde onderzoek naar de brand bij ExxonMobil, in de volksmond de Esso- raffmaderij. Volgens de procedures moeten ze de fabriek stilleggen, maar ze gaan door. Met gevaar voor eigen le ven. Zelfs als de vlammen al uit de in- Doejede autogordel om omdat je anders een boete krijgt of voorde veiligheid? stallatie met bijna 110 ton brandbare en giftige stoffen slaan, probeert een van hen achter de knoppen de boel te red den. Wonderwel raakt geen van de ze ven medewerkers gewond. Hoge druk Even na 19.30 uur gaat het eerste alarm af bij de Powerformer-fabriek, een in stallatie die onder hoge druk en tem peratuur allerlei stoffen uit nafta haalt voor de fabricage van benzine. Er is stroom weggevallen. Het systeem opent automatisch kleppen om over tollig gas weg te leiden. De operator re gistreert wat er gebeurt. De man zit op dat moment alleen achter het bedie ningspaneel. Hij kan bogen op 30 jaar ervaring en na tien minuten besluit hij dat de kleppen weer dicht kunnen. Daarna begint een gevecht tussen mens en fabriek. Bij zijn tweede po ging sluiten de kleppen, maar er bouwt zich zo'n druk op in de installa tie, dat het automatische beveilings- systeem weer ingrijpt en de fabriek onderdeel voor onderdeel begint uit te schakelen. Trippen in jargon. De operator alarmeert zijn chef. Met een herstart willen zij voorkomen dat de Powerformer platgaat. Zij verdelen de taken om de installatie te herstarten en roepen de hulp in van nog een extra operator, die van elders moet komen. Op hem kunnen ze niet wachten. Bij elke handeling moeten ze ook steeds de automatische geactiveerde bevei- lingssystemen uitschakelen. In de Powerformer gebeurt van alles: waar op de ene plek zich druk op bouwt, valt die op de andere weg. Het ene onderdeel koelt af, het andere raakt oververhit. In een fornuis begint staal te smelten, waarna vloeistofresten in de gloeiende hitte vallen. Het gaat om benzeen en tolueen. Om 21.22 uur ko men vlammen uit het fornuis. In de schoorsteen wordt dan een tempera tuur van 860 graden gemeten. Volksgezondheid De brandweer heeft het vuur in ander half uur onder controle, maar de om geving is bedekt met roet. Boeren moeten hun oogst weggooien. Exxon Mobil keert zo'n 20 miljoen euro com pensatie uit. Volgens de regionale mi lieudienst DCMR is de volksgezond heid niet in gevaar geweest. Een schrale troost, want hoe is het mogelijk dat ervaren personeel veilig heidsprocedures negeert? De DCMR spreekt na het lezen van het onder zoek, dat ExxonMobil zelfheeft laten uitvoeren, van een gedragsprobleem en 'overschatting van de eigen capaci- teiten'. De provincie heeft een onder zoek aangekondigd. De brand bij ExxonMobil staat namelijk niet op zichzelf. Eerder die zomer gaat de raf finaderij Shell Pernis plat na een kort sluiting en kort daarop lekt het bedrijf giftig waterstoffluoride. Ook hier is menselijk falen de oorzaak, blijkt uit onderzoek dat ook gisteren publiek is gemaakt. ExxonMobil en Shell laten allebei weten voortdurend met veiligheid be zig te zijn. Veiligheidscultuur is lastig aan te leren, zegt directeur Jos van Winsen van Shell-Pernis. „Doe jij je gordel in de auto om omdat je anders een boete krijgt? Of omdat je letsel wilt beperken. Het moet uit je zelf komen. We maken daar voortdurend stappen in, maar we zullen nooit klaar zijn." Tegen de medewerkers zijn 'stevige disciplinaire maatregelen' genomen, zegt Ellen Ehmen van ExxonMobil. „Als zij de regels hadden gevolgd, was dit niet gebeurd." Zij wil niet zeggen of ze nog bij de raffinaderij werken. Met dat bedrag kan ook haar zus, met wie Hermien samen uitbrak, worden vrijgekocht. Deze koe staat nu nog bij een veehande laar in Eibergen. Met eige naar Herman Jansen, het koeienrusthuis en de vee handelaar zijn sluitende af spraken gemaakt, zegt Tweede Kamerlid Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren. Hermien heeft een hel- denstatus verworven sinds bekend werd dat ze al we ken in de bossen rond het Overijsselse Lettele rond loopt. Ze ontsnapte toen ze op transport werd gezet naar een veehandelaar. Ook haar zus ontkwam, maar die werd later gevan gen. Hermien wist echter keer op keer te ontkomen aan het verdovingsgeweer van de dierenarts en aan het jachtgeweer van de plaatselijke jachtopziener. Toen de avonturen van de eigenzinnige koe bekend werden, gingen in het hele land stemmen op om Her mien in leven te laten. De Partij voor de Dieren startte een crowdfundings- actie om de koe vrij te ko pen en haar onder te bren gen in een koeienrusthuis. Ouwehand: „Binnen een week heeft dat 48.000 euro opgeleverd. Heel veel men sen hebben een bijdrage gestort. Al die kleine beet jes maken samen zo'n groot bedrag, dat we niet al leen Her mien, maar ook haar zus in de opvang kunnen plaatsen. Daar kunnen ze blij ven totdat ze van ouder dom sterven, in plaats van in het slachthuis." Volgende week gaat 'Zus' er al naartoe. „En Hermien volgt zodra ze er aan toe is", zegt Ouwe hand. „Ze is nu nog erg ge strest. Voorlo pig krijgt ze nog rust, over een aantal weken zal ze worden gevangen met behulp van andere koeien." Eigenaar Jansen liet eer der al weten dat Hermien wat hem betreft niet meer naar de slacht hoeft. vrijdag 2 februari 2018 GO CONTROLEKAMER SPEELf "S MET VUUR Leon van Heel Rotterdam - Jos van Winsen (directeur Shell-Pernis) De brand op 21 augustus 2017 bij ExxonMobil was snel geblust, maar had een ramp kunnen worden door dat operators tegen alle regels in de fabriek draaiende probeerden te houden, fotoanp Koe Hermien kan de rest van haar leven doorbren gen in koeienrusthuis De Leemweg. Een inzame lingsactie van de Partij voor de Dieren leverde 48.000 euro op. Francisca Muller Lettele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3