KIEK STEENSE RAT Verstild onbehagen 10 ZE Monnikenwerk Het zal in de zomer van 2000 zijn geweest, dat wij met twee zoontjes in Renesse op vakantie waren. We kampeer den, fietsten veel en gingen naar zee. Bij een flinke wind werden de golven hoger en hoger. We vonden het prachtig. Terug bij de boer waar we kam peerden, waren wij er behoorlijk enthousiast over. We maakten wat extra stormlijntjes vast, want de wind nam in kracht toe. Onze gastheer maakte zijn dagelijkse rondje langs de tenten. Hij had het er niet op, die wind. Hij keek en leek vooral niet relaxed. Veel woorden heeft hij er geloof ik niet eens aan gewijd. Maar wij werden ons wel bewust van de schade van De Ramp en we fietsten misschien net iets anders langs Schelphoek. Op 17 januari was ik in Arnhem. We gingen 's avonds uit eten, lie pen door de stad en de wind wak kerde aan. Er werd lacherig ge daan. De code oranje zou wel weer voor niks worden afgegeven. De volgende dag raasde de wind over het land, blies voetgangers en vrachtwagens om, ontwortelde bomen maar de Oosterscheldeke- ring ging nu niet dicht. In de serie 100% Zeeuw spreken Zeeuwen uit wat hen Zeeuws maakt. Het water speelt vaak een rol, De Ramp bij ouderen, de ke ring bij jongeren. Uit onderzoek van Van Keken naar de Zeeuwse identiteit bleek dat 'de strijd tegen het water hen heeft doordrenkt'. Een collega vertelt dat er tijdens haar middelbare schooltijd bij het Lyceum in Goes flink werd gede batteerd over aanleg van de Oos- terscheldekering. De discussie ver liep steevast langs de scheidslijnen tot waar de zee in 1953 haar armen over het land had uitgestrekt. Wanneer er in een familie slacht offers waren gevallen, werd dat vertaald in een pleidooi voor maximale veiligheid. De ooggetui genverslagen die deze krant in de afgelopen periode verzamelde hielden mensen lang voor zich - het leven ging door en er was werk aan de winkel. Nu de mensen die '53 bewust meemaakten op leef tijd komen, brengen zij hun verha len vaker naar buiten. Griezelig in drukwekkend. Grappend wordt gezegd dat flinke wind in Zeeland aanvoelt als een briesje. Maar als het echt stormt verstillen grappen. Wim Beeke uit Wolphaartsdijk schreef in het kader van het PZC- project 100% Zeeuw: „Dat ik een Zeeuw ben, weet ik als het stormt en dan denk aan de verhalen van vader en moeder over de Waters noodramp." Toen de dijken braken werd God in doodsnood aangeroepen. Geven psalmen, gebeden, liederen hou vast als alles op drift is? Klaarblij kelijk, want na de storm in januari verscheen op de site van de Protes tantse Kerk ineens het bericht dat er bij de zeemanscentrale nog steeds stickers verkrijgbaar zijn met het stormlied: 'O eeuwige Va der, sterk in macht, wiens arm be toomt der baren kracht die wijst de grond-looz' oceaan, de hem ge stelde perken aan...'. Het lied staat - tot verdriet van velen - niet in het nieuwe Liedboek, maar de sticker past precies aan de binnenzijde van de omslag, misschien wel juist hier in Zeeland. vrijdag 2 februari 2018 foto Camile Schelstraete Tijdens carnaval zie je ze overal in Sint Jansteen. Maar ook nu al laten de Steense ratten zich gelden. Voor je het weet hebben ze bezit genomen van je hoofddeksel. Alaaf. Jose Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38