Huurder die duurzaam wil is afhankelijk van huisbaas Jaar van de waarheid voor Katse school 9 Woningcorporaties voeren geen eenduidig beleid 'Full electric' is het ei van Columbus Vandaag wordt in Heinkenszand stil gestaan bij één jaar Zeeuws Energieakkoord. Dat richt zich op mensen met een eigen woning. Maar wat als je als huurder duurzamer wil wonen? Zonnepanelen op het dak van je huurwoning? Overschakelen op elektrisch koken? Of dat kan en wat je ervoor betaalt hangt af van je huurbaas. Woningcorporaties voe ren daarin geen eenduidig beleid. Wie bijvoorbeeld een woning huurt bij de Woonstichting Hulst krijgt als vanzelf zonnepanelen op het dak, zonder meerkosten. An dere corporaties plaatsen ze op ver zoek van de huurder en rekenen daar tussen 10 en 15 euro voor zes zonnepanelen voor. Vuistregel dat de extra huur ongeveer de helft is van het bedrag dat de huurder aan elektriciteit bespaart. Wie over wil stappen van gas op elektrisch koken, moet bij de ene corporatie zelf de eventuele aan passing van de elektrische installa tie betalen. De andere volstaat met een bescheiden huurverhoging wat de financiële drempel zo goed als wegneemt. Er zijn inderdaad verschillen, zegt Marco van der Wel, directeur van woningcorporatie Zeeuwland en woordvoerder van het overleg van de Zeeuwse corporaties. Het streven is meer lijn te brengen in het treffen van energiemaatregelen. Daarover zijn landelijk afspraken gemaakt. In 2021/2022 moeten alle huurwoningen het energielabel B hebben. Verder moeten de corpora ties een plan opstellen om in 2050 C02-neutraal te zijn. Bij nieuwbouw houden corpora ties al wel nadrukkelijk rekening met een gasloze toekomst. Als nieuwe woningen, om economi sche redenen, toch met gas worden verwarmd, dan zullen ze zo wor- den gebouwd dat ze gemakkelijk gasloos gemaakt kunnen worden, aldus Van der Wel. Martijn van Sabben, directeur van bouwbedrijf Fraanje en voor zitter van de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland, merkt dat bij nieuwbouw 'gasloos' als vanzelf sprekend ter sprake komt. Twee, drie jaar geleden was dit nog niet het geval. In Wemeldinge heeft zijn bedrijf, als voorbeeldproject, tien huurwoningen van RWS aange pakt en verbouwd tot nul-op-de- meterwoningen. „De ervaringen zijn goed", zegt Van Sabben. „Met RWS kijken we hoe we dit een ver volg kunnen geven." Bij particuliere woningbezitters is nog veel aarzeling, merkt Van Sabben. „Mensen zitten er tegen aan te hikken." Het dorp zit sinds 2012 zonder ba sisschool. „Als we de school terug willen in Kats, kunnen we niet veel langer wachten", zegt Stuyt. „Zelf heb ik een zoon van 3,5. Wij staan nu voor de keuze om een school te zoeken, dat zal toch in eerste in stantie Colijnsplaat of Kortgene worden." Volgens Stuyt staan meer jonge gezinnen voor die keuze en gaat de schoolloze periode ten koste van de sociale samenhang in Kats. Om vanaf schooljaar 2019-2020 in aanmerking te komen voor onder dak en geld om lerarensalarissen te betalen, moest de aanvraag voor 1 februari binnen zijn bij de ge meente Noord-Beveland. „Het col lege heeft tot 1 maart om aanvul lende gegevens te vragen. Voor 1 april moeten wij leerlingenprog noses indienen. Wij hebben een bureau daarvoor opdracht gege ven." De Katse school wil worden aan gemerkt als 'algemeen bijzonder'. „Omdat in die categorie geen school is op Noord-Beveland, kun nen we de hele gemeente als voedingsbodem nemen." Met een gunstige prognose is de Katse Schoolvereniging er nog lang niet. „Er zijn nog heel wat obstakels te Voor 1 april moeten wij leerlingen prognoses indienen nemen." Eén ervan is dat de school in aan merking moet komen voor een lan delijk experiment, waardoor niet de algemene stichtingsnorm van 200 leerlingen, maar de lokale ophef fingsnorm - in dit geval van 42 scholieren - geldt. „Het ministerie van Onderwijs besluit daarover." Ook de Noord-Bevelandse ge meenteraad moet instemmen met de oprichting van de school. Met de verkiezingen in aantocht wil Stuyt partijen warm maken voor de op richting van de school in Kats. „Sommige partijen pleiten nu al voor dat elke dorp z'n eigen school moet hebben." Een schoolgebouw is er nog niet, het oude gebouw is verkocht en verbouwd tot woning annex kan toor. „Maar de gemeente heeft de verplichting om voor huisvesting te zorgen. Dat kan bijvoorbeeld in tij delijke lokalen, op het oude school plein en het naastgelegen speel veldje." PZC ONLINE De #watersnood- ramp in Wolphaartsdijk. Ook hier vielen doden, maar mijn oma werd door God in het leven behouden. Ze leeft nog en is heel geliefd bij onze grote familie. vrijdag 2 februari 2018 PC Theo Giele Vlissingen Mar Aalders kookt op een inductiekookplaat sinds zijn appartement gasloos is. foto ruben oreel MIDDELBURG Een jaar is Mid delburger Mar Aalders nu 'full elec tric'. Voor de warmte in zijn appar tement aan de Touwbaan en warm water zorgt een elektrische combi ketel die de oude gasketel heeft vervangen. Koken gebeurt met een inductiekookplaat. „Het is het ei van Columbus, ze ker voor appartementen", zegt Aal ders nu hij een jaar ervaring heeft met een leven zonder gas. Uiter- aard verbruikte hij dit jaar meer elektriciteit, 5.612 kilowattuur om precies te zijn. Maar de extra euro's aan stroomkosten worden meer dan goedgemaakt door het vervallen van de gasrekening. Per saldo is zijn energierekening gelijk gebleven. Voordeel van een elektrische combiketel vergeleken met een (lucht)warmtepomp is dat verder geen aanpassingen nodig zijn aan de centrale verwarming (zoals vloerverwarming of laagtempera- tuur radiatoren) of andere bouw technische aanpassingen. In totaal kostte de overgang van een gascombiketel naar een elek trische Aalders 5.000 euro: 1.500 euro voor de elektrische combike tel, 1.250 euro voor de inductie kookplaat en de overige kosten voor aanpassing van de elektri sche installatie. Kunnen kinderen uit Kats vanaf maandag 19 augustus 2019 weer in hun eigen dorp naar school? Dit jaar moet het duide lijk worden. De Katse Schoolver eniging heeft deze week de offi ciële aanvraag ingediend. „Het is eigenlijk wel nu of nooit", stelt voorzitter Harm Stuyt. Joeri Wisse Kats - Harm Stuyt, voorzitter Katse Schoolvereniging WAAR IS MIJN REACTIE? Wie regelmatig reageert op artikelen op de website van de PZC weet het al; niet alle reacties worden ge plaatst. Want we letten streng op het naleven van de spelregels. Een over zicht van die regels staat op de website. Eén van de belangrijkste is dat we ano nieme reacties, of reacties onder overduidelijk valse naam, weigeren. Ook letten we erop dat mensen be leefd blijven, niet schelden of discrimineren. We zien erop toe dat reacties kort, bondig, inhoudelijk en be argumenteerd zijn. Over het algemeen geldt: pro beer iets toe te voegen aan wat anderen al hebben ge zegd. Brouwershaven (Zld.) jonge. Neeltje de Nooyer, janna de Nooyer. Janna de Burgh (Zld.) Diest-Nikrrk. losina Sara van Dongen-Barendse, Elizabcth lacoba vai Dongen, Comelia PietemeUa lacoba va Dongen, Stoffel Marinus van Dongen, Marinus van Fondse-Kenters, Janna Fondse, Arnoldus Josephus Jonker, Adrianus Loozen. Johanncs van TWITTER Arnoud Proos @arnoudproos De 1836 mensen die in 1953 tijdens de Waters noodramp het leven lieten, werden donderdagmorgen herdacht. Ook op social media werd uitvoerig stil gestaan bij de Ramp. ONLINE TOP 5 1. Twee gewonden bij on geval op A58 bij Goes 2. Vrachtwagenchauffeur doet emotionele oproep na ongeval 3. Unieke kleurenfoto's van de Watersnood 1953 4. Man mishandelt jonge vrouw in Gent, politie vraagt Zeeuwen om infor matie 5. Zo worden vandaag de slachtoffers van de Wa tersnoodramp herdacht Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie ff facebook.com/depzc IS) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37