'Ontwikkelde steden stimuleren de omgeving' HOE ZEEUWS BEN JIJ? 8 Te gast Te gast DOE DE TEST OP PZC.NL/ECHTEZEEUW vrijdag 2 februari 2018 PC Perry Moree is directeur van ZB Planbureau en Bibli otheek van Zeeland. Hij re ageert op de commotie die is ontstaan over het rapport 'Staat van Zeeland 2017' van zijn bureau. Soms gaan dingen anders dan je had gewild. Ik had me veel voorgesteld van de ontvangst van de 'Staat van Zeeland 2017', maar ik zou liegen als ik zou zeggen dat dat leek op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Eigenlijk heb ik reikhalzend vooruitgezien naar een flinke dis cussie over het onderwerp verste delijking, compleet met construc tieve debatten en stevige uitspra ken. Wat dat betreft kan ik de snelle reactie van burgemeester Jan Lo- nink best waarderen. Flink opko men voor je stad is natuurlijk een goede zaak van de eerste burger van Terneuzen. Of de Staat van Zeeland om die reden 'onwetenschappelijk' is, zoals de heer Lonink reageerde, is maar de vraag. Immers, de Staat signa leert na uitvoerig onderzoek een trek van platteland naar stad - ik kom hierop terug - en een pendel van Zeeuwse werknemers naar be drijven buiten Zeeland. De opstel lers van het rapport adviseren dat Zeeland zou kunnen investeren in stedelijkheid met het oog op leef baarheid en economische vitaliteit van de hele regio. ZB Planbureau verklaart zich hiermee natuurlijk geen voorstan der van het weghalen van voorzie ningen uit dorpen, maar onder zoekt juist de vraag hoe Zeeuwen kunnen wonen in een dorp met een stad in de buurt met de nodige voorzieningen en stedelijke econo mische ontwikkeling. De Staat be pleit dan ook dorpsvernieuwing en Perry Moree stadsontwikkeling. Dan de drama tische 'leegloop' van het platteland richting de stad. Die was, om een eufemisme te gebruiken, aanmer kelijk minder dramatisch dan werd voorgespiegeld tijdens de presenta tie van de Staat. Het getal van 28.000 minder plattelandsbewo ners was wel juist, alleen het wer kelijke verlies aan inwoners op het platteland was ongeveer maar een kwart van dat getal. Niet dat dit de conclusie van de Zeeuwse trek naar de stad in de Staat wijzigt, maar toch: een ver keerd cijfer? Was dit niet een misser van jewelste? Jazeker, bij ons thuis noemen we dat gewoon een fout. Dit had niet mogen gebeuren. Dat het CBS, de leverancier van de cij fers, halverwege de rit zijn stede lijke maatstaven wijzigt is natuur lijk ergerlijk, maar het niet opmer ken van dit fenomeen is veel erger. Deze kwestie gaat uitvoerig onderzocht en geëvalueerd worden Inmiddels is het in het rapport wel aangepast, maar ja, voorkomen is beter dan genezen natuurlijk. Met het aanbrengen van deze correctie is de kous voor ZB niet af. Deze kwestie gaat uitvoerig onder zocht en geëvalueerd worden: hoe kan dit in de toekomst voorkomen worden? De ZB-organisatie kent sinds enige tijd een Kwaliteitscom missie, die wordt bemand door prominente externe experts, onder wie dr. Rob Bijl, adjunct-directeur van Sociaal en Cultureel Planbu reau. Deze commissie, die niet be trokken was bij de totstandkoming van het rapport en op wier agenda toch al de evaluatie van de Staat van Zeeland stond, zal dit nu versneld gaan uitvoeren, zodat de conclusies snel met de opdrachtgever van ZB gedeeld kunnen worden. Het proces hoe de Staat van Zee land precies tot stand gekomen is, welke externen allemaal hebben meegelezen voordat het rapport fi naal werd, en ook de wijze van pre senteren van cijfers en beleidssig- nalen dient zorgvuldig geëvalueerd te worden. Omdat dit proces blijk baar niet grondig genoeg is inge richt, zal ZB zorgen voor een gede tailleerde doorlichting, die gedeeld zal worden met de opdrachtgever. Op de uitnodiging van Gedepu teerde Staten om totstandkoming en presentatie van de Staat van Zee land uitvoerig te bespreken en te evalueren, ga ik als eindverant woordelijke voor het ZB Planbu reau uiteraard graag en spoedig in. Zo spoedig mogelijk. Henk Licher is stedenbouw kundige en cultuurweten schapper. Hij reageert op het rapport 'Staat van Zee land 2017' van ZB Planbu reau en Bibliotheek van Zee land. Het Zeeuws Planbureau heeft een steen in de stille vijver van de Zeeuwse be stuurders gegooid. Op basis van onderzoek naar de ontwikkeling van Zeeland constateren de onder zoekers dat het niet zo goed gaat met de provincie. Er trekken te veel jonge Zeeuwen weg en er ko men te weinig nieuwe bij. In veel gebieden staat het onderwijs on der druk omdat er te weinig kin deren zijn. Het kost bedrijven (te) veel moeite personeel aan te trek ken. Voorzieningen (gezondheids zorg, cultuur, onderwijs, dienst verlening) zijn te veel verdeeld over verschillende gebieden waar door verschraling ontstaat en de kwaliteit onder druk staat. Zee land raakt verder achterop, menen de onderzoekers. De onderzoekers doen ook en kele stevige aanbevelingen. De voornaamste en meest in het oog springende is dat Zeeland serieus werk moet maken van een stede lijke cultuur, die de mensen, de voorzieningen en de bedrijven bindt. Daarvoor moeten woning bouw en voorzieningen in stede lijk gebied worden geconcen treerd. Middelburg/Vlissingen is het meest kansrijk. Dat is schrik ken voor sommige burgemeesters en Statenleden. Zelfs de gedepu teerde voelt het als een graat in de keel. Moet er een eind komen aan het beleid van het verdelen van woningen, bedrijven, infrastruc tuur, voorzieningen om een gevoel van ongelijkheid te voorkomen? Het planbureau heeft het gelijk aan zijn kant. In heel Nederland In heel Nederland zijn krachtige bewegingen te zien richting grote steden zijn krachtige bewegingen te zien richting grote steden. Daar willen jongeren graag wonen. Daar zijn meer en betere opleidingen met aansluitend werk. Daar zijn ge schikte woningen te vinden. In de steden vinden culturele manifes taties plaats en is het aangenaam uitgaan. Omgekeerd is voor deze voorzieningen meer markt en dus draagvlak. Zo ontstaat een grotere kwaliteit en diversiteit in aanbod dan in dorpen en kleine steden. Ook ouderen wonen liever in steden, omdat er voor hen meer en betere mogelijkheden zijn voor goede zorg en contacten. Wil Zee land aansluiten op deze ontwikke ling dan moet het de bakens ver zetten en tot versterking van het stedelijk gebied komen. Dat daar voor Middelburg/Vlissingen als kern wordt gekozen ligt voor de hand met zijn redelijk gevarieerd aanbod van woonruimte, werkge legenheid, onderwijs en detail handel. Wil Zeeland betere kansen bie den om jongeren na hun opleiding voor Zeeland te behouden, zodat zij kunnen bijdragen aan een rij kere en aantrekkelijke stedelijke levenssfeer, dan moet deze stimu lerende en gevarieerde stedelijke omgeving ook tot stand gebracht worden. Door meer en geschikte woonruimte aan te bieden, door hogere en kwalitatieve goede dichtheden in de binnensteden tot stand te brengen, door de detail handel te versterken en door het stimuleren van de economische bedrijvigheid. En last but not least, een gezellige binnenstadsfeer met meer cultureel aanbod en een prettige omgeving van straten en pleinen. Het is een mooie, maar zware opgave. En de dorpen? Als het licht in de steden op een laag pitje staat, gaat het in de dorpen niet harder bran den. Maar omgekeerd is dat wel het geval. Sterk ontwikkelde ste den stimuleren de omgeving. Zo als het planbureau terecht aan geeft: zorg dan wel voor betere verbindingen tussen dorp en stad. Zeeuwen zijn groös op hun provincie. Hoezeer de wereld ook verandert, het Zeeuws sentiment blijft. En lijkt alleen maar sterker te worden. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt iemand tot een 'echte' Zeeuw? Onder de noemer '100% Zeeuw' onderzoekt de PZC het Zeelandgevoel. Mis niets en lees de volgende editie in de PZC van zaterdag! 'Verkeerd cijfer was een misser'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36