Bouw patiowoningen Paauwenburg kan doorgaan 7 Originele 17-eeuwse ornamenten na veertig jaar weer in pand De Carper Ya Wie wat bewaart, heeft wat. Zelfs na veertig jaar. Door de letterlijke vasthoudendheid van diverse buren heeft een monumentaal pand aan de Singelstraat in Middelburg na veertig jaar zijn originele eind zeventiende-eeuwse ornamenten terug. Pand De Carper dateert van 1789 en zat, zoals zoveel panden uit die tijd, tjokvol authen tieke elementen, zoals lambriseringen, haarden en sier- plafonds. Is het vandaag de dag gangbaar deze originele elemen ten vooral te restaureren en te be houden, er was een tijd dat het vooral allemaal strak en modern moest zijn. Dat vond in de jaren 70 ook de toenmalige bewoner van het pand, kunstenaar George ter Horst. Hij hernoemde niet alleen het eeuwenoude pand naar zich zelf (King George I), maar hield er flink huis. In 1976 sloopte hij het uniek houten sierplafond in Itali aanse stijl uit de voorkamer en de- Ik zag meteen dat het een zeldzaam plafondwas poneerde de brokstukken op de stoep. „Ik zag meteen dat het een zeldzaam plafond was", zegt Riaan Rijken, restaurateur bij familiebe drijf A.C Rijken in Koudekerke, die destijds recht tegenover King George woonde. „Ik vroeg aan Ter Horst of ik de stukken mocht mee nemen, dat mocht." Ook delen van de originele lambrisering en zelfs t schouwen sloopte de kunstenaar eruit. Diverse buren hebben zich toen over de resten ontfermd. Rijken ook. Veertig jaar lang be waarde hij de resten van het sier plafond. Toen Ter Horst overleed en het pand daarna jaren leeg stond en zwaar in verval raakte, kocht Monumentenbeheer in Middelburg het pand in 2013 van de erven met als doel het casco te restaureren zodat het weer als woonhuis gebruikt kon worden. Bij de omvangrijke restauratie werkten jongeren mee van de Bouwopleiding Zeeland en cliën ten van Orionis Walcheren in het kader van re-integratie. Rijken stelde Monumentenbeheer op de hoogte van het bestaan van het originele plafond. „Maar ze toon den geen enkele belangstelling om het terug te plaatsen." De brokken bleven zodoende liggen in de op slag in Koudekerke totdat Singel straat 7 vorig jaar werd verkocht aan Annemarie Hoekman (38) en Gert Beunder (32). Zij wilden de geschiedenis wel recht doen en wilden het plafond heel graag te rughebben waar het hoorde; in de voorkamer. „Het hoort er in, dus het moest gewoon terug", zegt Hoekman. „Het is als bij een wonder dat het al die tijd bewaard is gebleven." Rijken heeft er nooit over ge peinsd het Carper-plafond te ge bruiken bij een andere restauratie in een ander huis. „Mijn grote wens was dat het ooit terug zou gaan naar De Carper. En dat is ge lukt." Zoon Heijmert Rijken (nu de huidige overbuurman van De Carper) heeft meegeholpen het plafond terug te plaatsen. „Het was puzzelen, maar uiteindelijk paste het natuurlijk weer precies." Bed breakfast Het bleef niet bij het plafond. Hoekman: „De buren die een schouw en de lambrisering had den bewaard, hebben zich ook ge meld. Stukje bij beetje krijgt ons huis zijn karakter weer terug." Het stel nam nog een besluit; King George 1 is van de gevel af. Het huis krijgt zijn originele naam, De Carper, weer terug. En in een van de schouwen komt ook een beelte nis van een karper. Het huis is nu al bewoonbaar voor het gezin, maar het zal nog maanden duren voordat het huis helemaal af is. Wie heel nieuwsgierig is naar het eindresultaat kan binnenkort ko men kijken, want in De Carper wordt ook een bed breakfast ge opend. Het Vlissingse college heeft inmid dels de omgevingsvergunning ver strekt. Die ligt zes weken ter inzage, alsook het wijzigingsplan voor de herbestemming van het perceel. De omwonenden willen het na tuurgebiedje, daar ontstaan na de sloop van kleuterschool De Keetsch- oppertjes jaren geleden, niet kwijt en vinden de bouw, met name de zwarte muren, te massaal. Zij kwa men met een tegenvoorstel: bouw minder woningen of maak het tot natuurgebied. Het met bomen om zoomde perceel zou naar Het Zeeuws Landschap kunnen, die ook eigenaar is van de aangrenzende vliedberg. Bij archeologisch onder zoek eerder deze maand vond de Walcherse Archeologische Dienst aanwijzingen dat er ooit een motte- kasteel en een middeleeuwse boer derij hebben gestaan. Er is ook extra Wij voelen ons niet gehoord onderzoek gedaan naar de bomen op het veld en de aanwezigheid van vleermuizen, die de bomen gebrui ken bij de insectenjacht. Kappen van de bomen in het vroege voorjaar zal de verstoring van de fouragevlucht van de vleermuizen niet te zeer ver storen, concludeert de gemeente in het wij zigingsplan. De patiowoningen worden ge bouwd in opdracht van een groep particulieren die het bouwplan al voor 2011 hadden opgevat, maar niet van de grond kregen. Door ontwik kelaar Marsaki er bij te betrekken lij ken zij hun woonhof toch te realise ren. Woordvoerder namens de omwo nenden Sjaak Vane stelt dat de buren zich niet gehoord voelen door het college. Naar aanleiding van zijn in spraak in de gemeenteraad is er een nader gesprek geweest met wethou ders John de Jonge (LPV) en Jose- phine Elliott (D66), met enkele raadsleden als toehoorders. „Maar de wethouders leken niet te luisteren. We voelen ons niet gehoord." Vol gens Vane wordt overwogen in be roep te gaan bij de Raad van State. vrijdag 2 februari 2018 WA Singelstraat 7 heeft plafond terug Sheila van Doorsselaer Middelburg - Riaan Rijken, restaurateur Annemarie Hoekman en vader en zoon Rijken bewonderen het originele sierplafond. foto lex de meester De gesloopte stukken van het sierplafond zijn teruggeplaatst. De bouw van acht patiowonin gen op het bosveld aan de De Savornin Lohmanlaan en De Kempenaerstraat in de Vlis- singse wijk Paauwenburg kan doorgaan. Tegen de bouw had den dertien omwonenden be zwaar gemaakt. De zienswijzen hebben niet geleid tot aanpas sing van het plan. Claudia Sondervan Vlissingen - Sjaak Vane namens omwonenden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35