Meerderheid voor uitbreiden van aantal boa's voor extra veiligheid Raden willen grip op de agenda 6 Meerderheid tegen proef oriëntatielicht verkiezingen gemeenteraad De veiligheid van bezoekers en per soneel is er bij gebaat als oriëntatie- lichten de paden naar strandpavil joens aan de Veerse kust verlichten. Een proef met dergelijke oriëntatie lichtjes kan uitwijzen of flora en fauna veel last ondervinden van het licht, betoogde secretaris Erik Wat- tel van Ondernemersvereniging Na tuurlijk Oostkapelle gisteravond tij dens een inspraakreactie in de ge meenteraadsvergadering. De fracties van de VVD en DTV had Wattel al mee, want die dienden een motie van gelijke strekking in. Maar de twee partijen wonnen de overige fracties niet voor hun stand punt. Tijdens de commissievergade ring twee weken eerder waren alle fracties weliswaar blij met eensge zindheid in Oostkapelle. Zelfs de sterrenwacht kan leven met een be perkt aantal oriëntatielichten, om dat de lichtvervuiling al met zestig procent vermindert als het 'Beleid voor Donker' gaat gelden. Alleen vanuit het donker is het licht te zien Maar de meerderheid van de raad wil verder gaan. SGP/CU, CDA en PvdA/GL (D66 was afwezig) willen zeker het Natura 2000-gebied, de Manteling voorop, zo donker moge lijk houden. Effecten op flora en fauna zijn in een korte proefperiode nauwelijks te meten, maar dat het leven van nachtdieren door onei genlijk licht wordt verstoord, staat voor veel raadsleden wel vast. Bo vendien zijn er ook recreatieonder nemers die de duisternis, die in Ne derland alleen op Waddeneilanden wordt geëvenaard, als 'unique sel- ling point' zien. „Toeristen komen speciaal naar de Veerse kust om de duisternis te beleven. Dat kunnen ze thuis niet", betoogde een camping houder uit Vrouwenpolder nog tij dens de commissievergadering. Voor Peter Holtring (PvdA/GL) zijn zulke argumenten reden om het Beleid voor Donker 'voor de hele Veerse kust en niet alleen het Natura 2000-gebied' te laten gelden. Hij ci teerde Geert Wilders' uitspraak 'minder, minder, minder', maar had het niet over minderheden, maar over licht. Wethouder Jaap Melse ontraadde de motie van VVD en DTV, omdat het Beleid voor Donker inzet op zo weinig mogelijk licht in het buiten gebied. Hij voelde wel voor de aan beveling van Pieter Wisse (CDA) om er bij horecaondernemers op aan te dringen dat ze zo weinig mogelijk licht voeren. „Lichten kunnen vaak uit of tenminste sterk worden ge dimd. En bij uitbundige kerstver lichting eind januari zet ik ook vraagtekens." Vier jaar lang was die meerderheid er niet. „Nu hoor ik die wel", stelde VVD-lijsttrekker Chris Simons vast. Verbaasd was hij, maar ook verheugd. „Want veiligheid is voor ons altijd topprioriteit geweest." Inderdaad, partij na partij pleitte gisteravond tijdens het politieke debat van wijkvereniging 't Zand- Stromenwijk voor meer boa's en zelfs wijkagenten. „Als u écht meer veiligheid wilt, stem dan SP", advi seerde Petroesjka Sterk. „Wij heb ben altijd op de bres gestaan voor meer wijkagenten." Zo, de strijd is begonnen. Alle ne gen partijen die aan de verkiezin gen op 21 maart meedoen, waren bij de aftrap van de campagne. De zelfde partijen die nu de raad vor men: CDA, CU, D66, GL, LPM, PvdA, SGP, SP en VVD. In 2014 ver deelden ze de zetels heel gelijkma tig: twee, drie of vier per partij. De campagne moet voor meer verschillen zorgen maar in het eer ste debat bleven de lijsttrekkers vriendelijk voor elkaar. En nog vriendelijker naar de kiezers in de wijken 't Zand en Stromenwijk. Meer invloed voor de wijkteams? Komt voor elkaar. „Bewoners moe ten de baas zijn over hun eigen wijk", reageerde PvdA'er Mehmet Kavsitli. „Als we ze maar niet over belasten", aarzelde SGP'er Paul Moens. „Soms staan er gewoon en thousiaste mensen achter de schut ting", pareerde zijn CD A-opponent Johan Aalberts. Waren de politici de afgelopen ja ren te weinig zichtbaar? „Dan trek ik me dat aan", verontschuldigde LPM-lijsttrekker Piet Kraan zich - en nam het eerste applaus van de avond in ontvangst. Een fietsver- bod in Park Toorenvliedt? „Veilig heid gaat boven alles", benadrukte Willemien Treurniet van de CU. Daarvoor hoeven ze niet eens bij de gemeente aan te kloppen, was de unanieme boodschap. „Daar gaat de wijk zelf over", vond Leny van den Heuvel van GL. Of een dertigkilometerzone op de Langevieleweg, waar recent ern stige ongevallen waren? Negen keer instemming. „En eerder dan de Poelendaeleweg", opperde Frits Broos van D66. „Draai de planning maar om." lingen zoals Orionis en Porthos. Be sluitvorming over die zaken blijft echter bij de drie raden zelf. De raadscommissie van Veere be spreekt het voorstel op 6 februari, de gemeenteraad van Vlissingen twee dagen later en die van Middel burg op 5 maart. MIDDELBURG De Walcherse ge meenteraadsleden moeten bepalen waar in de gezamenlijke Regionale Commissie Walcheren over ge sproken wordt. Nu bepalen de col leges van burgemeesters en wet houders dat. Besluiten vallen er niet in de commissie en dat blijft zo. De raadsleden willen de com missie beter gebruiken om infor matie en meningen uit te wisselen. Een werkgroep van raadsleden heeft daar een voorstel voor ge maakt. De commissie heeft het vooral over Walcherse samenwer king en gemeenschappelijke instel- IN DE REGIO Interview met auteur Murat Isik Voorstelling poppenspeler Rik Rikken MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 2 februari 2018 WA Raad Veere kiest voor donkere kust De meeste gemeenteraadsfrac ties willen de Veerse kust zo donker mogelijk houden. Een proef met oriëntatieverlichting naar een strandpaviljoen gaat ze al te ver. René Hoonhorst Domburg - Peter Holtring, PvdA/GL Het eerste verkiezingsdebat in Middelburg levert meteen een verrassing op: ineens is er een meerderheid voor uitbreiding van het aantal boa's om de vei ligheid in de stad te verbeteren. Maurits Sep Middelburg MIDDELBURG Auteur Murat Isik (foto) wordt door Lidewijde Paris geïnterviewd in Klo veniersdoelen in Middelburg. Isik schreef de roman 'Wees onzichtbaar' die door de lezers van NRC werd ver kozen tot de beste roman van 2017. Het boek gaat over de 5-jarige Turkse Metin. Hij komt met zijn ouders en zus naar Nederland. Het interview vindt vandaag plaats en begint om 15.30 uur. Tickets kosten 7,50 euro en zijn te koop in de Drvkkery en online via druk kerijmiddelburg.nl/ tickets. MIDDELBURG In het auditorium van de ZB in Mid delburg vindt van daag een voorstel ling plaats van pop penspeler Rik Rik ken. De voorstelling is in het kader van de Nationale Voor leesdagen en be staat uit poppen theater met een lied, ballonnen, een taart en een grote knal. Bezoekers zijn vandaag van 13.30 tot 14.15 uur wel kom in de ZB, Kou- steensedijk 7 in Middelburg. De toegang be draagt een euro per persoon en kaarten kunnen worden gereser veerd bij de klan tenservice of via dezb.nl. VLISSINGEN Honderden mensen namen gistermiddag een kijkje in het Buurtzorgpension in Vlissingen. Ouderen, die bin nenkort een operatie moeten ondergaan en kwamen kijken of het pension een mooie plek is om te revalideren. „Maar ook veel collega-thuiszorgers en verpleegkundigen die eens wil den zien of ons pension in aanmerking komt voor een door verwijzing van hun cliënten", zei Linda Pieters, een van de ver pleegkundigen van de nieuwe voorziening. Zij en haar col lega's kregen de afgelopen dagen ook al veel mensen aan de lijn, die de komende maanden een plaatsje in het pension wil den boeken. Het Buurtzorgpension neemt maandag de eerste gasten op. foto ruben oreel ARNEMUIDEN Centrum, 12.00- 17.00 uur: Week markt; De Arne, 20.00 uur: Uitvoe ring Toneelvereni ging Veere; KOUDEKERKE De Couburg, 13.00- 16.30 uur: Biljarten voor senioren; MIDDELBURG Sportpark de Sprong, Aanloop 4, 09.00-12.00 uur: Tafeltennis voor se nioren (50+); Het koffiehuis, Ooster- scheldestraat 1, 09.30-11.30 uur: In- loopmoment met koffie en thee; ZB, 13.30-14.15 uur: Voorstelling pop penspeler Rik Rik ken; Zeeuws Mu seum, 14.00-15.30 uur: Onvergetelijk Zeeuws Musuem, uitstap voor men sen met dementie en hun naasten; Ci nema Middelburg, 15.00 uur: Vertoning 'Vele hemels boven de zevende'; Klove niersdoelen, 15.30 uur: Interview Murat Isik over zijn roman 'Wees onzichtbaar'; Kruitmolenlaan 125, 19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jon geren van 12-18 jaar; NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater de Wegwijzer, Mo lenweg 25, 20.30 uur: Optreden Fred Delfgaauw; OOSTKAPELLE Sportzaal De Halve Maan, 09.45-11.15 uur: Badmintonnen voor 50+; Duinvliet- weg 6,13.00-13.30 uur: Activiteit 'Een kijkje achter de schermen van het zee-aquarium' bij Terra Maris; RITTHEM Klein Theater De Ver wachting, 20.15 uur: Optreden Debby Petter; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00- 17.00 uur: Fototen toonstelling 'Het verhaal van de wa tersnoodramp in en ronde de Schel- phoek'; VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 08.00 -16.00 uur: Week markt; De Kunst school, Sint Ja- cobsstraat 10, 15.00-17.30 uur: Start fotocursus door Karin de Boer; WESTKAPELLE Herrijst, 09.00- 10.00 uur: Volks dansen; 10.30-11.30 uur: Line dance. BUURTZORGPENSION

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34