Krant zoekt bezorger! Vlaams minister wil dorp Doel toch opofferen 5 Jean Kamps exposeert in Axel Krantenbezorgen.nl Wij zoeken bezorgers voor de bezorging van de ochtend kranten, waaronder PZC, 6 dagen per week verwachten abonnees hun krant voor 07,00 uur's ochtends in de brievenbus (op zaterdag voor 07.30 uur). Je bezorgt gemiddeld 1 tot 1,5 uur per dag. De minimumleeftijd is 15 jaar (voor grotere wijken 18 jaar). Wij zoeken bezorgers in onder andere: Breskens Goes Kapelle Middelburg Oost-Souburg Vlissingen Terneuzen Zierikzee Het voorstel van Weyts, waarover de Gazet van Antwerpen als eerste berichtte, kwam voor velen als een verrassing. Hij doorkruist ermee een breed overleg dat sinds vorig jaar gaande is over de uitbreidings mogelijkheden voor container overslag in de Antwerpse haven. Weyts wil op de plek van Doel een beperkt Saeftinghedok, extra kades langs het Waaslandkanaal, verdieping van de Europaterminal en uitbreiding van de Noordzee- terminal. De laatste twee terminals liggen vlakbij de Nederlandse grens, nabij Bath. De aanleg van een beperkt Saef tinghedok betekent het einde van Doel, maar is op het eerste gezicht wel de 'simpelste' oplossing voor het capaciteitsprobleem van Ant werpen. Grote containerrederijen als het Italiaans-Zwitserse MSC en het Deense Maersk hebben er re cent nog hun voorkeur voor uitge sproken. De Antwerpse havenwet houder Mare Van Peel is ook voor stander. In reactie op het voorstel van Weyts herhaalde hij dat hij voor een volledig Saeftinghedok is. De brede overleggroep onder leiding van Vlaams topambtenaar Freddy Aerts komt volgens plan ning in april met haar voorstellen. Ook actiegroep Doeho20 die streeft naar behoud van het Schel dedorp Doel, is bij dit overleg be trokken. Doel2020-voorman Jan Creve reageerde in de Gazet van Antwerpen ontstemd op het voor stel van Weyts. „Hij probeert zijn eigen plan erdoor te drukken." Doeho20 voerde afgelopen jaren met succes een juridische strijd te gen eerdere havenuitbreidings plannen. Het alternatiefvan Weyts zal volgens Creve ook geen stand houden voor de rechter. Doel mag in het voorstel van Weyts verdwijnen, het noordelij ker gelegen buurtschap Ouden Doel kan blijven, terwijl dit eerder ook op de nominatie van de aard bodem te worden geveegd. seminarie van de Montfortanen en werd priester. Op zijn 27ste vond hij zichzelf terug in centraal Afrika, in Malawi, waar hij zieltjes moest winnen en de liturgie verzorgde. Het priesterschap bleek niet zijn echte roeping. Na vier jaar keerde hij terug naar Nederland, met de Engelse ontwikkelingswerkster Gill le Feuvre. Eind 1972 trouwden ze, in 1978 kwa- Als je in het nu wil zijn, moet je beeldhouwen of schilderen men ze in Koewacht terecht. Kamps werd welzijns werker. Maar ook in die sector kon hij zijn draai niet vinden: „Ik wilde met mijn handen werken. Dat zit in de familie." Begin jaren tachtig volgde hij in Utrecht de opleiding tot restauratie-steenhouwer. Sindsdien krijgt de kunst voorrang: „Als je in het nu wil zijn, moet je beeldhouwen of schilderen." Het achterglasschilderen deed hij toen al. De Lim burgse kunstenaar Géne Eggen (1921-2000) bracht hem daarmee in de tijd van het klein seminarie in aanraking. In het Axelse museum legt hij de techniek uit: eerst met een kroontjespen spiegelbeeldig tekenen op doorzich- m tig kalkpapier, dan met verdunde acrylverf natekenen op glas, waarna de vlakken worden ingevuld met olieverf. Hij zegt: „Eigenlijk maak ik een tekening, die ik inkleur." En verder: „Glas als ondergrond heeft het voordeel dat het super glad is en de verf niet opzuigt. ]e krijgt hon derd procent de kleur die je op brengt." De stijl waarin Kamps werkt wordt naïef genoemd - in 1990 ont ving hij in Zwitserland de Europese Prijs voor Naïeve Kunst. Zelf ziet hij zichzelf vooral als een schilder en beeldhouwer, die verhalen vertelt. Waarbij de bijbel nog al tijd veel inspiratie biedt. Zie het uit vijftig kleine schilderijen be staande werk 'Het Oude Testa ment'. Ook kunstenaars kunnen inspireren: zie de serie van 25 werken, waarop hij het leven van Vincent van Gogh uitbeeldt. Jean Kamps is 'achterglasschilder'. Hij is nog meer, tekenaar en beeldhouwer, maar op de overzichtsexpositie in museum Het Warenhuis in Axel, die vandaag wordt ge opend, springen zijn circa zestig achter glasschilderijen het meest in het oog. In zijn woonplaats Koewacht, maar ook in Axel en andere Zeeuws-Vlaamse plaatsen staan er beelden van hem in de publieke ruimte. Binnenkort wordt hij 80 jaar. De tentoonstelling in Axel geeft een ruim overzicht van zijn artistieke leven, van 1983 tot nu. Dat leven begon in het Limburgse dorp Ransdaal, waar hij in 1938 werd geboren in een mijnwerkers gezin dat uiteindelijk twaalf kinderen zou tellen. Hij was nummer zes. Jean raakte in de ban van een uit Afrika teruggekeerde missionaris. Hij ging naar het I» wi j vrijdag 2 februari 2018 Ben of ken jij iemand die opzoek is naar een goede bijverdienste? Meldje aan! PC Het begint er weer slecht uit te zien voor het al jaren be dreigde Scheldedorp Doel. Vlaams minister Ben Weyts wil er alsnog een haven voor Ant werpen laten aanleggen. Harmen van der Werf Doel Op glas kun je hele verhalen vertellen - Jean Kamps Jean met vader en moeder Kamps. Jean Kamps in Koewacht werkt in hout, steen en brons. En hij schildert op glas. Museum Het Wa renhuis in Axel geeft hem de ruimte. Jan van Damme De dame wordt bespied, foto's camileschelstraete Expositie: Jean Kamps, het verhaal - tot en met 30 juni 2018 in museum Het Waren huis in Axel. Tempeltje. Jean Kamps bij de vijftig achterglasschilderijen, die het Oude Testament verbeelden. VCanJib'.yd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33