Brandstichting uit wanhoop ZONNEPANELEN OP UW BEDRIJFSDAK ZONDER INVESTERING? Ziekenhuizen nog niet happig op aangifte tegen tabaksindustrie Menno Wigman schonk Sluis een gedicht DOE OOK MEE MET ZON OFFENSIEF ZEELAND zeeuwind 4 Op een zomerse zondagavond vorig jaar ontstond er grote consternatie in Stavenisse toen een verwarde man zijn huis in de Wilhelmina- straat in brand had gestoken. De 26- jarige S.S. moest hiervoor gisteren voor de rechtbank in Middelburg verschijnen. De zwaar depressieve S. belde op 30 juli aan het begin van de avond zijn zus met de mededeling dat hij een eind aan zijn leven wilde ma ken door zijn huis in brand te ste ken. De zus waarschuwde meteen de politie. Toen politie, brandweer en ambulances in de Wilhelmina- straat arriveerden kwam al rook uit de hoekwoning. De man had de gaspitten van het fornuis opge draaid en boven op de overloop een matras in brand gestoken. Het incident veroorzaakte veel beroering. De omgeving van het brandende pand werd afgezet en dertien omwonenden moesten hun huis verlaten omdat gevreesd werd dat boel zou ontploffen. Ze werden opgevangen in een kerk. De verdachte vertelde dat hij die bewuste avond had gehoopt door de medicatie en drugs bewusteloos te raken. Toen dat niet gebeurde schoot hij met een luchtbuks het dakraam kapot. Terwijl hij uit het raam hing zou hij de luchtbuks op twee achterbuurmannen hebben gericht. De verdachte zei zich wel te kunnen voorstellen dat hij dit had gedaan, maar wist zich er nauwe lijks iets van de herinneren. „Op dat moment wil ik gewoon dood zijn en met rust gelaten worden", zei de man tegen de rechtbank. Uiteindelijk wist een onderhan delaar hem naar buiten te praten en kon de brandweer blussen. S. werd aangehouden en nog die zelfde avond voor behandeling op- Op dat moment wil ik gewoon dood zijn en met rust gelaten worden genomen in een pyschiatrische in richting in Bergen op Zoom. Vol gens deskundigen leed de man on der meer door zijn medicatie in combinatie met het gebruik van al cohol en cocaïne aan waanbeelden en was hij daardoor verminderd toerekeningsvatbaar. Dankzij maanden van behande ling gaat het al wat beter met de man, die overigens niet meer in Stavenisse woont. Drugs gebruikt hij niet meer en hij woont onder begeleiding. In Stavenisse had hij nauwelijks contact met anderen. „Ik het er moeilijk mee en veel spijt. Ik hoop dat ik de kans die be handeling biedt kan benutten", verklaarde S. gisteren. Zijn advocaat en de officier van justitie waren het er over eens dat het van groot be lang is dat de behandeling wordt voortgezet. Voor de officier van justitie was dit aanleiding om geen onvoor waardelijke gevangenisstraf te ei sen, hoewel er op brandstichting en bedreiging zware straffen staan. Zij vindt een maximale werkstraf van 240 uur passend in combinatie met negen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en verplichte be handeling voor zijn stoornis. De ad vocaat van de man vroeg, juist in het belang van de behandeling, het aantal uren werkstraf te beperken. Uitspraak op 15 februari. INFORMEER VOOR 16 FEBRUARI! MEER INFO OF AFSPRAAK MAKEN? B E L 0118 47 4187 O F KIJ K O P zeeuwind.nl/zonoffensiefzeeland Dat zeggen woordvoerders van de beide Zeeuwse ziekenhuizen in reactie op de aangifte die het An- thoni van Leeuwenhoek doet te gen de producenten van rook waar. Het Amsterdamse zieken huis verwijt de tabaksindustrie zware mishandeling. Volgens het ziekenhuis is de strijd tegen kan ker 'dweilen met de kraan open' zolang tabaksproducenten moed willig mensen verslaafd maken. Het Universitair Medisch Cen trum Groningen heeft zich in middels bij de aangifte gevoegd en bestuursvoorzitter Jos Aartsen zei gisteren op Radio t te hopen dat alle (universitair) medische centra volgen. ZorgSaam doet dat niet, laat een woordvoerster weten. „Wel vin den we uiteraard dat roken zoveel mogelijk moet worden ontmoe digd." Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis heeft meer tijd nodig, zegt een woordvoerster. „We wil len eerst uitzoeken wat de aan gifte precies is en of we daar dan in meegaan." Dichter Menno Wigman, die gisteren op 51-jarige leeftijd overleed aan de gevolgen van een hartziekte, had een bijzondere relatie met Sluis. Wigman, destijds stadsdichter van Amsterdam, was in 2013 de eerste schrijver die een 'literaire residentie' in Sluis had. Dat ge beurde mede in het kader van de stedenband tussen Amsterdam en Sluis, opgezet door - de in middels eveneens overleden bur gemeester - Eberhard van der Laan. Sindsdien strijken, onder de noemer 'Schrijvers in Sluis', re gelmatig auteurs en taalkundi gen neer in West-Zeeuws- Vlaanderen om zich te laten in spireren door de omgeving. Menno Wigman 1966-2018 Wigman verbleef in Hotel De Dikke Van Dale in Sluis, waar hij het gedicht 'In hotel De Dikke Van Dale' schreef. Het werd ge schonken aan de gemeente Sluis. Het was geen lofdicht op de stad of de streek. „Misschien ben ik niet helemaal uit het goede hout gesneden om in opdracht te schrijven", zei hij destijds, aan het eind van zijn verblijf in Sluis. „Ik ben geen dichter die elke ge beurtenis aangrijpt om in een ju belzang uit te barsten. Ik ben in elk geval dicht bij mezelf geble ven." 112 NIEUWS Info gevraagd over molest Gewonden bij botsing opA58 Automobilist rijdt van de dijk vrijdag 2 februari 2018 Een psychische stoornis en drugsgebruik leidde afgelopen zomer tot een wanhoopsdaad van een man uit Stavenisse. Theo Giele Middelburg - S.S., verdachte Zon Offensief Zeeland bundelt Zeeuwse bedrijfsdaken* tot 1 groot zonneproject. Als ondernemer neemt u 15 jaar zonnestroom af van uw eigen dak en ontvangt u een vergoeding voor overtollige stroom. Na 15 jaar is de goed onderhouden installatie, zonder te investeren, uw eigendom. U wordt volledig ontzorgd bij de financiering, subsidieaanvraag en plaatsing van de zonnepanelen, waardoor u energie overhoudt om te ondernemen. dakoppervlakte minimaal 150m2 en een grootverbruikaansluiting van meer dan 3 x 80 Ampère. Ziekenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen haakt niet aan bij de aangifte tegen de tabaksindu strie. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis wil zich eerst ver der in de materie verdiepen. Luc Oggel Vlissingen Rolf Bosboom Sluis GENT De politie vraagt in woners van Zeeland of ze een verdachte herkennen die afgelopen zomer in Gent een vrouw zwaar mo lesteerde. Het gaat om een blanke man van rond de 35 jaar oud. De jonge vrouw lag op 17 juli rond 16.30 uur te zonnen in het Citadel park in Gent. Ze hoorde voetstappen en zag plots een onbekende man voor haar staan. Hij gaf haar uit het niets een vuistslag in het gezicht. De politie vraagt getuigen zich te melden via het gratis num mer 0032(0)800 30 300. Daarnaast verzoekt de po litie een jonge man die het slachtoffer hielp om con tact op te nemen. GOES Twee mensen zijn gisterochtend gewond ge raakt bij een ongeval op de A58. Een vrachtwagen en drie auto's botsten even na negen uur op elkaar ter hoogte van knooppunt De Poel bij Goes. De rechterrij- strook in de richting van Bergen op Zoom was en kele uren afgesloten. Daar door ontstond een lange file en was er vertraging tot wel een uur. Een gewonde is op de plek van het onge val behandeld, de ander is met nekklachten naar het ziekenhuis gebracht. KRUININGEN Een automo bilist is gisterochtend met zijn auto van de Koksedijk in Kruiningen gereden. De man raakte daarbij zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde na een inhaalactie. Door nog onbekende oorzaak vloog de wagen van de dijk en kwam enkele meters lager tot stilstand. De bestuurder kon zelf nog uit de auto klimmen, maar moest met een ambulance naar het Admiraal De Ruy ter Ziekenhuis in Goes worden gebracht. Wat er precies op de Kok sedijk in Kruiningen is ge beurd, is nog niet bekend. De politie doet daar onder zoek naar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32