'Ik weet niet wat er met mijn familie is gebeurd' 'We hebben meer dan twee dagen op zolder gezeten' 3 Bankgiroloterij geeft zes ton aan museum Taetske Koster uit Zierikzee Gerda Mol (I) uit Zierikzee en Mijnie Dalebout uit Noordgouwe VERRASSING Taetske: „Ik was drie weken oud toen de Watersnoodramp plaatsvond. Mijn vader werkte bij een boer in Noordwelle. We woonden in een arbeiderswoning bij de boerderij. Die dag zei de boer tegen mijn vader: 'we krijgen natte voeten. Ga de beesten verzorgen en breng je vrouw en kind naar hoger gele gen gebied in Haamstede'. Dat heeft hij gedaan. Op de te rugweg heeft hij alle men sen gewaarschuwd dat het water eraan kwam. Een paar dagen later is hij nog bij de boerderij gaan kij ken: ons huis was ver dwenen. Dit is de eerste keer dat ik een herden king van de Watersnood ramp bijwoon. Ik heb er vrij voor genomen. Mijn overgrootouders zijn overle den tijdens de Ramp, maar ik weet niet wat er gebeurd is. Er werd nooit over gesproken, het was te traumatisch. Mensen waren bezig met op bouwen, zo van: 'niet zeuren, maar beet pakken'. Ik hoop vandaag iemand te treffen die me misschien iets meer kan vertellen over mijn familie." Gerda: „Mijnie logeerde bij mij thuis in Moriaanshoofd, toen het water kwam. We waren bijna negen jaar, en vriendinnetjes. Eerst dachten we: 'fijn, dan hoeven we morgen niet naar school'. Toen we naar buiten keken, dachten we dat het sneeuwde, maar het waren de witte schuimkoppen die we zagen. We probeerden met paard en wagen weg te komen, maar dat ging niet meer. We zijn omgedraaid en vlug naar huis gegaan." Mijnie: „We hebben meer dan twee dagen op zolder gezeten. Toen het water op z'n hoogst was, stond het tot de laatste trede van de trap. Daarna stopte het. We hadden eten en melk, en iedereen heeft het overleefd. Toch vond ik het ook eng: het huis kraakte en schudde heen en weer, en je zag dat de volwassenen ook bang waren. Pas achteraf realiseer je je hoe aangrijpend het allemaal is geweest. Door hem te herdenken kun je de Ramp een plekje geven. En dat zoveel mensen hier vandaag samen komen, is heel mooi." vrijdag 2 februari 2018 Ezra Schouls draagt een zelf geschreven gedicht voor. Jaap Schoof en zijn klein dochter leggen samen met an deren bloemen die met z'n allen de letters 53 zullen vormen. FOTO'S MARIEKE MANDEMAKER OUWERKERK Het Waters noodmuseum in Ouwerkerk heeft 600.000 euro ontvan gen van de Bankgiroloterij voor een nieuwe tentoonstel ling over de Ramp. Tv-presen- tator Albert Verlinde verraste het museum gistermiddag door met een cameraploeg 'in te breken' bij het symposium na de herdenkingsplechtig heid. Verlinde overhandigde de cheque aan voorzitter Karla Peijs en directeur Siemco Louwerse van het museum. Het geld is bedoeld voor de nieuwe tentoonstel ling 'Het water blijft komen. Vechten tegen de vloed van morgen' in caisson 4 van het Watersnood museum. De tentoonstelling is gistermiddag officieel geopend. Bezoekers van het museum kun nen de tentoonstel ling vanaf vandaag met eigen ogen zien. In de nieuwe ten toonstelling wordt de Ramp van 1953 als beginpunt genomen om te kijken hoe overstromingen zich in het heden en de toekomst kunnen ontwikkelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31