Daabalans Aantal studenten aan HZ groeit licht Eis: Middelburger naar instelling veelplegers Politie onderzoekt verband inbraken Hulst 2 MAAN LEO QQ Qï <0 Column Sinds 1 januari 2016 schrijf ik dagelijks vijf korte regels vol over de voorgaande dag. Het speciale dagboek waarin ik deze taak volbreng heeft 365 pagina's, één voor elke dag van het jaar. Elke pagina is in vijf gelijke horizontale delen van vijf regels verdeeld; één deel met vijf regels voor ieder jaar. Zo schrijf ik vijfjaar lang elke 1 januari op dezelfde pagina wat ik die dag gedaan en ervaren heb. En op 2 januari, en op 3 januari en zo 362 dagen verder. Dit jaar kon ik voor het eerst zien wat ik in 2017 en 2016 op 1 januari voor wereld schokkends deed (mocht u nieuwsgierig zijn: in bed liggen). Toen ik aan dit project begon, schreef ik met een tamelijk dikke pen en grote letters. Ik kon me niet voorstellen dat ik elke dag vijf re gels zou kunnen vullen. Nu ik in mijn derde jaar zit, koop ik speci ale pennen met een extra dunne punt om in mijn boekje te schrij ven. Ik heb een handschrift ont wikkeld met uitzonderlijk smalle letters en ik smokkel vaak in de marges om nog wat woorden te kunnen toevoegen. Iedere dag weer heb ik zó veel aan de pagina's toe te vertrouwen dat ik vaak eerst op een kladje een selectie moet maken. Het is vermoeiend om over na te denken: ik heb waarschijnlijk nog zo'n vijftig jaar van mijn leven te gaan met 365 dagen in ieder jaar en elk van die 365 dagen puilt uit van belevenissen en perikelen en tal van irritaties en geluksmomenten. De dagen zijn lang, te lang eigen lijk voor de vijf regels die mijn dagboek me gunt. Tegelijkertijd is het wonderlijk hoe snel de jaren verstrijken. De belevenissen waarover ik twee jaar geleden schreef herinner ik me nog als de dag van gisteren. On danks de vele dagelijkse beslom meringen vraag ik me soms af waar die twee jaar gebleven is. Kijkend naar mijn dagboekje be sefik: de dagen zijn lang, maar de jaren kort. Soms vraag ik me af waar die twee jaar gebleven is DESTELLING Vandaag: Dagje eerder vrij van school moet kunnen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Diabetescafé in Middelburg en Zierikzee Hoop voor pulsvissers Ovet nodigt FNV uit voor gesprek VLISSINGEN Het boek van de Watersnood De HZ University of Applied Sciences heeft afgelopen najaar 1171 nieuwe studenten ingeschreven, blijkt uit cijfers van de Vereniging Hogescholen. Dat zijn er 5 meer dan in het studiejaar 2016/2017 en 45 meer dan het jaar daarvoor. Daarmee zit de hogeschool in be scheiden mate in de lift, na de te rugval in 2015. Toen daalde de in stroom in één jaar met 86 studen ten. In het hele land nam het aantal studenten in die periode af, door de invoering van het leenstelsel. Sindsdien groeien hogescholen weer. Landelijk is het aantal nieuwe studenten dit studiejaar met 5,5 procent gestegen tot bijna 107.000. De HZ volgt de trend, zij het min der uitbundig. Geen record Nederland telt nu meer hbo-stu- denten dan ooit: ruim 453.000. In Vlissingen zijn dat er 4.710. Dat is nog geen record, want drie jaar ge leden liepen 4.818 studenten bij de HZ rond. De 'topjaren' 2013 en 2014 hebben er wel toe geleid dat afgelo pen studiejaar ongekend veel HZ- studenten hun diploma behaalden: 888. Drie jaar eerder waren dat er nog 'maar' 659. Vooral studies op het gebied van gezondheidszorg, een sector waar Nederland telt nu meer hbo-studenten dan ooit: ruim 453.000 veel vraag naar personeel is, zien de belangstelling snel groeien. In Vlis singen gaat het dit jaar om 186 nieuwe studenten, 29 meer dan in 2016 en 48 meer dan in 2015. Ook de sector onderwijs kent een opvallende stijging: van 54 naar 83. Dat is te danken aan de pabo, de op leiding tot leerkracht basisonder wijs, die met het oog op het drei gende lerarentekort weer in trek is. De techniekopleidingen blijven on verminderd populair. De economische opleidingen en 'sociale studies' zien het aantal stu denten juist dalen. Drie jaar ging het vrij goed met de jonge Middelburger. Na een onrus tig verleden, waarin de nu 22-jarige M. de J. meerdere keren was veroor deeld voor diefstal en geweld, had hij werk en een huis gevonden. Maar nadat hij begin vorig jaar zijn baan in de bouw verloor liep het mis. Afgelopen november werden in de kamer die hij in Middelburg huurde drugs gevonden, vooral hennep, maar ook cocaïne, xtc en hasjiesj. Hij woonde pas een maand in de kamer die hij had gevonden na twee maanden dakloos te zijn geweest. De officier van justitie eiste gis teren dat de verdachte voor twee jaar naar een instelling voor veel plegers (ISD) gaat. In haar ogen rest er geen andere straf omdat De J. in het verleden te weinig medewer king heeft verleend toen hij in het kader van de reclassering hulp kreeg aangeboden. De advocaat van De J. maakte be zwaar tegen deze ISD-maatregel. Volgens hem is zijn cliënt wel be reid om hulp te aanvaarden. Uitspraak op 15 februari. De criminelen konden inbreken door een tang op het slot aan de achterdeur te plaatsen. Op die ma nier konden ze het slot forceren en de cilinder eruit te halen. „We onderzoeken of dit het werk is van één dief, of dievengroep", zegt een politiewoordvoerder. Op vallend is ook dat de inbraken steeds in de vooravond gepleegd zijn. De eerste was vrijdag 26 ja nuari in het Bellinghof in Hulst. Daar is een camera gestolen. Ergens tussen donderdag 25 en dinsdag 30 januari is iemand op dezelfde wijze een woning aan de Oude Galgen straat in Sint Jansteen binnenge drongen. Of er iets is meegenomen is onduidelijk. In de Brouwerij straat is maandag ingebroken. Daar is een gering geldbedrag buitge maakt. Woensdag was het prijs in een woning aan de Prins Hendrik straat. vrijdag 2 februari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik sta elk jaar stil bij de Ramp 1225 reacties WELVAART HEEFT (3ROTE IMPACT OP HET IJS VAN E>E NOORDPOOL HUH? ONZE ISLO IS WES, HENK.' SHIT.' HELEMAAL VERSETEN DE VERWARMINS UIT te zetten. MIDDELBURG Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, de Diabetes vereniging Nederland en PeriScaldes houden deze maand diabetescafé in Middelburg en Zierikzee. In dit laagdrempelige trefpunt kunnen mensen met diabetes en betrok kenen informatie en erva ringen uitwisselen. De data zijn: 7 februari, Hof van Buren, Middelburg en 8 februari in Borren- damme Allévo in Zierik zee. Telkens van 19.30 tot 21.30 uur. YERSEKE Nederlandse pulsvissers hebben het pleit nog niet verloren, denkt de man die namens het Europees Parlement onderhandelt over het lot van de ver nieuwende vismethode. Sinds het parlement streeft naar een totaal verbod op het pulsvissen vrezen zij voor hun ne ring. Maar volgens Euro parlementariër Gabriel Mato (foto, midden), die gisteren onder meer Yer- seke bezocht, „is er altijd hoop" zolang de onder handelingen nog niet zijn afgerond. TERNEUZEN De directie van overslag bedrijf Ovet heeft vak bond FNV Haven uitgeno digd voor overleg over een nieuwe cao. Het overleg staat voor vandaag ge pland. Gisteren liep een ul timatum van de vakbond af. Er zijn nog geen acties gevoerd, omdat er nauwe lijks werk is, aldus FNV- bestuurder Cees Bos. Dat de vakbond is uitgenodigd voor overleg, wil volgens hem zeker niet zeggen dat acties van de baan zijn. In de PZC werd gisteren bij de kleurenfoto's van de Ramp van 1953 ge meld dat het boek 'Wa tersnood' van Kees Sla ger is uitgegeven door uitgeverij de Buitenspe lers. De nieuwe vierde druk van dit boek is ech ter een uitgave van Kick uitgevers in Rotterdam. Het boek kost 49 euro en kan worden besteld via www.kickuitgevers.nl Het aantal nieuwe HZ-studenten in Vlissingen is voor het tweede jaar op rij gestegen. Vooral de opleidingen voor gezondheids zorg en onderwijs kennen een groeiende belangstelling. Rolf Bosboom Vlissingen Theo Giele Middelburg De politie onderzoekt of er een verband is tussen drie inbraken in Sint Jansteen en een in Hulst. Het is frappant dat de dader steeds op vrijwel identieke wijze de woning is binnengedrongen. Bob Maes Sint Jansteen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2