Resultaten onderzoek naar Zeeuwse woningbranden Jean Kamps schildert verhalen Voormalig priester wil in het hier en nu vooral met zijn handen werken Eén jaar energieakkoord Mar Aalders kookt en stookt volledig elektrisch C Van alle Zeeuwse woningbranden was de 'klassieke' schoorsteenbrand vorig jaar met 58 keer de meest voorkomende oorzaak. In Terneuzen, Middelburg en Vlissingen rukte de brandweer het vaakst uit. Rook is de belangrijkste doodsoorzaak bij een woningbrand Uit de resultaten van het brandon derzoek 2017 van de Veiligheidsregio Zeeland blijkt dat schoorsteenbrand de meest voorkomende oorzaak is van woningbranden. Bij deze bran den vielen twee doden; in maart in Hansweert en in augustus Kruinin- gen. 23 Mensen moesten voor be handeling naar het ziekenhuis. Uit de resultaten blijkt dat de meeste branden afgelopen jaar in koopwoningen (118 keer) ontston den en dan vaak in de schoorsteen. Het ging in de meeste gevallen om rijtjeshuizen (61), gevolgd door 56 branden in een vrijstaande woning. In huurwoningen ontstond 66 keer brand. Opvallend zijn volgens de Veiligheidsregio de zeven branden in caravans. Dat zijn er meer dan in 2015 en 2016. In Zeeland vonden over heel afge lopen jaar 194 woningbranden plaats, vergelijkbaar met het aantal in 2016. In 51 gevallen ontstond de brand in de keuken. Ook elektrische apparatuur blijft een grote risico bron: 41 branden ontstonden op die manier. Uit de onderzoeksresultaten komt naar voren dat de meeste bran den voorkomen bij de leeftijdsgroep tussen de 61 en 70 jaar. Bij 32 bran den was niemand thuis. Volgens brandonderzoeker Rinus Corbijn is geen sprake van schrikbarende cij fers. „We monitoren vooral om meer inzicht te krijgen in oorzaken, zodat we daar onze voorlichtings campagnes op afkunnen stemmen. Het doel is natuurlijk wel om het aantal branden omlaag te krijgen." De meeste woningbranden, na melijk 91, werden vroegtijdig ont dekt door de bewoners zelf. Bij 45 branden werden de bewoners ge waarschuwd door een rookmelder. De 'rookmelderdichtheid' is afgelo pen jaar iets toegenomen vergeleken met 2016. Bij 46 procent van de huis houdens waar een woningbrand plaatsvond, hing een rookmelder in huis. In 2016 was dat 38 procent. Rook is de belangrijkste doodsoorzaak bij een woningbrand. Bij het inademen van rook krijgt het lichaam te weinig zuurstof, met vaak ernstige gevol gen. Bovendien ruik je niets als je slaapt. De Veiligheidsregio doet sinds 2015 onderzoek naar de oorzaak van woningbranden in Zeeland. De re sultaten verschaffen meer inzicht in de oorzaken en het verloop van wo ningbranden. „Bij schoorsteen branden gaan we bijvoorbeeld na of dat te maken heeft met te weinig vegen of de constructie", zegt Cor bijn. FOTO MECHTELD JANSEN kon zingen", vertelt Cabboort. Die wens kwam in de wensboom te hangen. Cabboort koppelde meneer Hamelink via die wens boom aan hoofd inkoop Wouter van der Vliet, die hem graag wou helpen deze te vervullen. Donderdagavond begeleidde Van der Vliet mijnheer Hamelink naar Amicitia in Kloetinge, naar de repetitie van het Zeeuws Mannen koor. Nog één keer, het hoogste lied. vrijdag 2 februari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Eveline Cabboort van SVRZ. Cabboort is teamleider van de groepswoning van Ter Valcke in Goes, waar de tachtigplusser sinds een half jaar woont vanwege voortschrij dende dementie. Bij de intake al vertelde hij over zijn grote passie: zingen bij het Zeeuws Mannenkoor. Dat hij, al jaren lid, dat toch wel heel erg miste. „Toen is het idee ontstaan om mogelijk te maken dat hij nog één keer mee ZEELAND5 ZEELAND 9 Ondine van der Vleuten Kloetinge Niet veel minder dan een wonder is het. Me neer Hamelink, de man die stukje bij beetje alles loslaat en vergeet, is helemaal terug van weggeweest als het Zeeuws Mannenkoor het eerste lied in zet. „Het laatste wat verloren gaat, is het vermogen te zingen", verklaart Schoorsteen vaak brandhaard Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29