Sterke Van Gerwen neemt revanche op Cross 25 Driekwart van de Russische dopingvonnissen verworpen Mondiale bond bijna failliet Oranje gelijk tegen Australië UITSLAGEN En toen werd het nog ingewikkelder. Het IOC bestrafte de laatste maanden Russische sporters voor hun aandeel in hetdoping- schandaal van Sotsji, maar is nu teruggeflo ten door het CAS, het arbitragetribunaal voor de sport. Er is een streep gezet door de sanc ties van 28 van de 42 Russische sporters die naar het CAS stapten. Hun resultaten bij de Spelen van Sotsji zijn opnieuw geldig ver klaard, ze worden niet geschorst en de deur naar de Spelen van Pyeong- chang gaat voor de actieve sporters onder hen weer op een kier. Al blijft het de vraag of ze zo vlak voor de Spelen nog kunnen en willen gaan. Van elf Russische sporters blijft de sanctie gehandhaafd, al schroeft het CAS de schorsing terug van levens lange uitsluiting voor de Olympi sche Spelen naar uitsluiting voor de komende Spelen. In feite is het probleem de be wijslast. Dat er massaal doping was bij de Russen staat vast en ook dat het werd gefaciliteerd door een staatssysteem. Maar het CAS doet geen uitspraak over wat de Russi sche staat deed en ook niet over de schaal waarop Russische sporters en bobo's hebben gesjoemeld. Het CAS bekijkt van geval tot geval, van sporter tot sporter, of er genoeg be wijs ligt om een straf te rechtvaar digen. En dat is per definitie moei lijk in deze zaak. Het bewijs is na melijk voor een deel verduisterd of Het CAS bekijkt van sporter tot sporter of er genoeg bewijs ligt verknoeid door de Russen. Er zijn urinestalen omgewisseld, er zijn stalen verdwenen, er is fysiologisch zout in urinestalen gestrooid om dopingproducten te verdoezelen, er zijn harde schijven gewist en er zijn twee betrokken wetenschappers (die wilden praten) onder ver dachte omstandigheden overleden. Het bewijs wat er wél ligt, bestaat in grote lijnen uit getuigenmateri- aal, zoals dat van klokkenluider Grigory Rodsjenkov. Daarnaast is er een dik rapport van de Canadese onderzoeker Richard McLaren. Maar individueel gezien verschilt het bewijs van sporter tot sporter. Bij de ene (zoals meervoudig bobsleekampioen Aleksandr Zoeb- kov) klotst het bewijs tegen de plinten, bij anderen is het soms maar heel dun. Kun je een sporter bijvoorbeeld bestraffen als er fysio logisch zout in zijn urinestaal wordt aangetroffen? Of als er kras jes op de urineflesjes staan, wat er op kan wijzen dat er geprobeerd is om ze te openen? Het is duidelijk dat er mee geknoeid is (door het staatsgestuurde systeem), maar ju ridisch gezien moet je dan eigenlijk ook nog hard maken dat de sporter er zelf iets mee te maken had. En dat is niet altijd mogelijk. De afhandeling van de Russische dopingaffaire is een mijnenveld ge worden, niet in de laatste plaats door het IOC zelf. Het heeft er niet voor gekozen een duidelijke lijn te trekken (door Rusland en alle spor ters onder de Russische vlag te be straffen, zolang het land niet volle dig meewerkt). Wel is er een kron kelend stippellijntje getrokken: sommige Russen wel, sommige niet. En dat komt nu als een boeme rang terug in het gezicht van de be stuurders. Deze zaak bij het CAS is slechts het begin van nog veel meer juridisch getouwtrek. Met zijn zege in Dublin deelde Mi chael van Gerwen meteen een tik uit aan de man die hem de wereld titel afnam. In een razendsnel tempo veegde hij Rob Cross in Du blin van het podium. De Engels man, debuterend in de Premier League Darts, gooide prima maar kreeg van de Vlijmenaar simpelweg niet de kans om in de wedstrijd te komen. Zo nam Van Gerwen voor zover mogelijk toch enigszins wraak. Want hoewel de Brabander vooraf gaand aan het nieuwe duel met Cross revanchegevoelens had weg gewuifd, gingen de gedachten automatisch terug naar die 30ste december, naar die zinderende thriller van 2,5 uur. Deze keer, in een veel korter wedstrijdformat en voor het eerst spelend met zwarte mouwen op zijn appeltjesgroene shirt, zette Van Gerwen Cross wel opzij. Met zijn winst in The Masters en de soepele openingsavond in de Premier League in Dublin heeft Van Gerwen wel aangetoond dat het kwijtraken van de wereldtitel niet in zijn hoofd is gaan zitten. Eerder op de avond begon Ray- mond van Barneveld de Premier League met een 6-6 gelijkspel tegen de Noord-Ierse debutant Daryl Gurney. Na zijn finale in The Mas ters van vorig weekeinde had 'Bar- ney' graag het goede gevoel meege nomen naar de Premier League, maar de topvorm was er niet in Du blin. Na een stroeve start richtte hij zich nog even op, alleen bleef hij slordig bij de dubbels. Gezien zijn 6-3 achterstand voelde het gelijk spel nog wel als een meevaller. vrijdag 2 februari 2018 BOKSEN De mondiale boksbond AIBA heeft een dreigend faillissement voorkomen. Het interim-be stuur wist een regeling te treffen met één van zijn grootste schuldeisers. Die dreigde naar de rechter te stappen om een lening van ruim 8 miljoen euro terug te krijgen. De AIBA heeft afgesproken dat een groot deel van de lening wordt omgezet in een sponsor contract. De resterende anderhalf miljoen euro zal de bond vanaf 2021 in ter mijnen terugbetalen. De problemen bij de boksbond zijn zo groot, dat het IOC zelfs de olympische status van het boksen ter discus sie stelt. HOCKEY De Nederlandse mannenploeg heeft in de derde van vier oefeninter lands tegen Australië op het nippertje een neder laag voorkomen. Oranje knokte zich in Perth terug van een 3-0 achterstand en hield de wereldkampi oen op een gelijkspel: 3-3. Het eerste duel van de win- terstage was met dezelfde cijfers afgesloten, de ploeg van Max Caldas won het tweede met 3-2. Bij Oranje scoorden Mirco Pruyser, Thijs van Dam en Thierry Brinkman (foto). De laatste was nog heel dicht bij 3-4: zijn goal viel vlak nadat de zoemer was afgegaan, ten teken dat de wedstrijd voorbij was. Tennis Vrouwen St. Petersburg, 2de ronde: Wozniacki (Den/1) - Potapova (Rus) 6-0 6-1, Mladenovic (Fra/4) - Ci- boelkova (Slw) 6-4 6-4, Görges (Dui/5) - Vinei (Ita) 7-5 6-0, Siniako- va (Tsj) - Makarova (Rus) 7-6 7-5. Wielrennen Mannen Ronde van Valencia, 2de etappe: 1. Valverde (Spa) 154 km in 3.53.55, 2. Sanchez (Spa), 3. Fuglsang (Den) beiden z.t., 4. Visconti (Ita) 0.19.5. Van Avermaet (Bel) z.t.. Algemeen klassement: 1. Valverde 8.27.58,2. Sanchez 0.04,3. Fuglsang 0.06,4. Poels 0.29.5. Rosa (Ita) z.t.. Herald Sun Tour, 1ste etappe: 1. Hansen (Den) 162 km in 3.36.57, 2. Von Hoff (Aus), 3. Meyer (Aus), 4. De Kort (Ned), 5. Stewart (GBr), 6. Meijers (Ned) allen z.t.. Algemeen klassement: 1. Hansen 3.38.42,2. Meyer 0.09, 3. Von Hoff 0.10,4. Bayly (Aus) 0.14, 5. Stewart 0.15; 7. De Kort 0.16. Chaos compleet: het CAS fluit IOC terug Thijs Zonneveld Rotterdam l Margot Boer (links) op het po dium van de 500 meter in Sotsji met Sang-hwa Lee en Olga Fat- koelina. De Russin verloor door toedoen van het IOC haar zilver, maar de uitspraak van het CAS houdt in dat Boer derde blijft. „Als ze onschuldig is volgens het CAS, dan zal dat zo zijn", zegt Boer hierover. FOTO PRO SHOTS Iets meer dan een maand na zijn verrassende nederlaag op het WK tegen de Engelsman Rob Cross heeft Michael van Gerwen enigszins wraak genomen. Op de openingsavond van de Premier League versloeg hij de wereld kampioen met 7-2. Pim Bijl Rotterdam/Dublin Michael van Gerwen was in Dublin weer bij de les. fotol.lustig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25