II E 17 Gemeenten kijken vooral naar geld, ze willen cashen, neem dat nou maar van mij aan „Met 53 gemeenten als aandeelhou der is Eneco een parel van de groene economie geworden. Die hebben we hard nodig. De rijksoverheid heeft de energietransitie min of meer overge dragen aan de gemeenten. Daar ligt de grootste opgave. We hebben grote havens op het gebied van kolen en benzine. Alle bestaande woningen moeten van het gas af. Verkeer en vervoer moeten elektrisch. We heb ben een enorme inhaalslag voor de boeg. De enigen die dat kunnen, zijn de gemeenten en regio's. Shell gaat ze echt niet helpen bij de energietransi tie." „Neem van mij aan: gemeenten kij ken vooral naar het geld, ze willen cashen. Het gaat om honderden mil joenen, die gaan ze niet in de ener gietransitie steken, wel in wegen, bruggen en tunnels. We hebben het gezien toen Nuon en Essent werden verkocht. Het heeft de energietransi tie alleen maar teruggeworpen. De kopers hebben er ook spijt van, de kolen- en gascentrales bleken veel minderwaard." „Financieel hebben die gemeenten een goede deal gesloten. Mijn punt is: helpt het de energietransitie? Tot nu toe niet, Amsterdam loopt bepaald niet voorop. En op de Europese rang lijst voor duurzame energie staan we één-na-laatste! Alleen Luxemburg staat onder ons. Al die miljarden voor Nuon en Essent zijn dus niet naar de energietransitie gegaan. Cashen prima, maar wat ga je vervolgens met dat geld doen?" „De haven moet zichzelf opnieuw uitvinden. Die zit middenin de Kai rostijd. Maar het zit dieper dan we denken, fossiele energie zit in ons dna. De grootste weerstand komt nog." „Shell is volledig afhankelijk van fos siele brandstoffen. Shell moet een compleet nieuw verdienmodel ont wikkelen, anders heeft het bedrijf geen bestaansrecht meer." AANDELEN „Het verschil: Shell is een van de grote energiemultinationals ter we reld. Dat is een keiharde ratrace, ze worden elk kwartaal afgerekend op de cijfers. Shell geeft zich onvol doende Kairostijd en uiteindelijk ga je het dan niet redden. Ze transfor meren van olie naar gasbedrijf, maar ja, gas is ook fossiel. Dus eigenlijk schuiven ze het weer voor zich uit. Over tien jaar komen ze erachter dat ze toch duurzaam willen zijn. En dan zijn ze te laat en dan gaan we naar de begrafenis van Shell. „Of er komt een lastminute-strate- gie om duurzame bedrijven op te ko pen. Tien jaar geleden heeft Shell alle investeringen in zon en wind stopge zet omdat het rendement te laag was. Nu hebben ze spijt en dan moet je gaan kopen. Maar het is niet alleen een kwestie van kopen. Het moet ook in je dna en cultuur zitten." „Het Nederlandse hoofdkantoor met directeur Marjan van Loon zegt van wel. Maar Ben van Beurden in Lon den zegt heel wat anders. Die zegt: we gaan zo lang mogelijk door met fossiele energie, met gas, met schalie- gas. Als dat je strategie is, kom ik wel langs op die begrafenis." 3 dagen in Twente incl. upgrade en 2-gangendiner vrijdag 2 februari 2018 GO 'Gemeenten moeten Eneco niet verkopen' kleine Eneco daarvoor zo belang rijk? De gemeenten zeggen: Eneco is relatief klein. Een koper kan inves teren om het groene Eneco verder te ontwikkelen... Je kunt ook zeggen: goed dat de gemeenten Nuon toen hebben verkocht, net voordat de fossiele centrales miljarden minder waard werden... U spreekt van de Kairostijd, een fase waarin organisaties open staan voor zulke grote veranderin gen. Zit Amsterdam daar middenin, nu de haven per 2030 stopt met de overslag van steenkool? Shell is nog niet zover? Shell kocht laadpalenfabrikant New Motion en zou behalve voor Eneco ook belangstelling hebben voor de autolaadstations van Al- In totaal hebben 53 gemeen ten aandelen in Eneco. Dit zijn de grootste eigenaars in per centages van de aandelen: Rotterdam31,7% Den Haag 16,6% Dordrecht 9% Leidschendam-Voorburg 3,4% Lansingerland 3,4% Delft 2,4% Zoetermeer 2,3% Pijnacker-Nootdorp 2,1% lego. Dat is toch een goed signaal? En dat gaat ook niet veranderen? Hampshire Hotel - De Broeierd Enschede 2 overnachtingen incl. Live Cooking ontbijt Upgrade Deluxe kamer (o.b.v. beschikbaarheid) 1 x 2-gangendiner t.w.v. 25,00 p.p. Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel Tip: shoppen in Enschede hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17