16 Hoogleraar en 'scientivist' Jan Rotmans vindt dat Shell niet de nieuwe eigenaar van Eneco mag worden. „Shell wil alleen maar groene sier maken. Er zijn mensen die denken: Eneco, daar wordt Shell groener van. Dat is nou wishful thinking." INTERVIEW JAN ROTMANS Shell vergeet dat de weerstand tegen fossiele energie met de dag groter wordt Kort Autoverkopers in hun nopjes Autoverkopers zijn het jaar goed begonnen. Zij brachten in januari 59.367 nieuwe perso nenauto's aan de man, bijna een zesde meer dan een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van de brancheorganisaties RAI Vereniging en BOVAG. Sinds 2012 werden in de eerste maand van het jaar niet meer zo veel nieuwe wagens verkocht. Destijds waren het er ruim 70.000. Het populairste merk in ja nuari was Volkswagen. Opel was het op een na best scorende automerk, gevolgd door Renault, Peugeot en Kia. LAAGSTE NIVEAU IN TWEE MAANDEN Waarde bitcoin daalt verder De waarde van de bitcoin is gisteren met bijna 9 procent gedaald tot 9.400 dollar. Dat is het laagste niveau in meer dan twee maanden. De bitcoin is nu weer terug op het niveau van voor zijn laatste grote koers- sprongen. Begin december slechtte de cryp- tovaluta in korte tijd de mijlpalen van 10.000,15.000 en 20.000 dollar. Sinds half december is de waarde met horten en stoten gezakt tot rond de 11.000 dollar halverwege deze maand. Tata-personeel gaat praten Werknemers van Tata Steel in IJmuiden be graven vooralsnog de strijdbijl en gaan met de bedrijfsleiding in gesprek over de gevol gen van de fusie met de Duitse concurrent ThyssenKrupp. Stakingen zijn voorlopig van de baan, aldus vakbond FNV. De bond dreigde eerder nog met acties uit onvrede over het verloop van het fusieproces. De Nederlandse staalarbeiders zijn bang het kind van de rekening te worden. Eerder sloot de Duitse vakbond IG Metall een ak koord met ThyssenKrupp voor baangaran ties in Duitsland. „We nemen geen genoe gen met mindere afspraken dan die in Duitsland zijn gemaa", aldus FNV. Flitsen Unilever NN Group Shell RELX Jan Rotmans (56) noemt zichzelf een 'scientivist', een activistische weten schapper. In een per soonlijk hoofdstuk van zijn nieuwe boek Om wenteling legt de Rotter damse hoogleraar Transities en Duur zaamheid uit hoe dat zo is gekomen. Na een zwaar fietsongeluk in de Pyre neeën moest hij in 2004 bijna een jaar revalideren. Het werd een bevrij dende ervaring. „Voor het eerst van mijn leven was er geen druk meer, ik hoefde een tijd niets te presteren." Destijds brak voor hem de 'Kairos- tijd' aan, zoals Rotmans het noemt, hét moment waarop je een vastge roest idee ineens kunt loslaten. Hij be doelt maar: dat is precies wat de eco nomie nodig heeft om los te breken van de fossiele brandstoffen en over te gaan op duurzame energie, de ener gietransitie. Op een symposium dat Amstelveen deze week organiseerde voor de 53 gemeenten met aandelen Eneco, betoogde Rotmans vol vuur dat ze hun aandelen niet moeten ver kopen. Het grote Shell heeft belang stelling, zo lekte deze maand uit. „Voor de energietransitie zou dat rampzalig zijn." „Dat Eneco wordt opgeknipt en uitge kleed, is een doemscenario voor de mensen die er werken. Eneco is voor Shell natuurlijk een koopje; 2,5 mil jard, dat stelt niks voor. Twee jaar gele den staken ze nog 64 miljard in het Britse gasbedrijf BG group." „Ze willen hiermee groene sier ma ken, zoals ze ook investeren in oplaad- PASPOORT palen. Ook symboolpolitiek, green- washing. Er zijn mensen die denken: Eneco, daar wordt Shell groener van. Dat is nou wishful thinking. Shell heeft net een paar weken geleden aangegeven dat ze nog meer inzetten op schaliegas, een van de meest ver vuilende manieren van gaswinning. Het overgrote deel van hun innova tiebudget gaat daar naar toe. Kijk ook naar wat er in Groningen gebeurt. Shell vergeet dat de maatschappelijke weerstand tegen fossiele energie met de dag groter wordt. Eneco is dan een groene druppel op een zwarte plaat." „Ik heb bewondering voor Follow This, goede strategie. Maar het gaat langzaam. De meeste aandeelhouders zijn ui terst conservatief. Het kan nog vijftien jaar duren voordat Shell beweegt, dat is niet ge noeg. Eneco zou iets helpen, maar de energietransitie helpt dit juist niet. Die wordt achter uit geworpen." VOLKSWAGEN POPULAIRSTE MERK STAKINGEN VOORLOPIG VAN DE BAAN De pensioenfondsen zijn er in januari iets beter voor komen te staan. De gemiddelde dekkingsgraad steeg vorige maand van 108 naar 111 procent. De fondsen danken dit vooral aan de gestegen rente. Ook dikten hun vermogens iets aan. De Amerikaanse pakketbezorger UPS beleefde de afgelopen maanden een onge kende groeispurt. De omzet in het vierde kwartaal van 2017 steeg met 11 procent tot 18,8 miljard dollar. O vrijdag 2 februari 2018 GO Het levensmid delenconcern presenteerde gisterochtend goede cijfers. De verzekeraar kon zich enigs zins aan de ma laise op de beurs onttrekken door de rente. m Het aandeel daalde, waar schijnlijk door de tegenvallende operationele kasstroom. Franse analisten gaven de uitge ver een down- grade naar 'un- derperform'. O Bart van Zoelen U zegt: Als Shell Eneco koopt, wordt een mooi groen bedrijf zwart gemaakt. Wat is uw zorg? Ze kopen Eneco toch niet om het bedrijf kapot te maken? Jan Rotmans werd op 29 maart 1961 gebo ren in Rotterdam. Daar is hij sinds 2004 hoogleraar transities en duurzaamheid aan de Erasmus Universiteit. Rotmans publi ceerde zo'n 20 boeken over duurzaamheid en klimaatverande ring Hij was in 2007 een van de op richters van Ur- genda, beweging voor innovatie en duurzaamheid, met onder meer Marjan Min- nesma. Zijn motto: we leven niet in een tijdperk van ver andering, maar in een verandering van tijdperk. De overname van Eneco kan een tegemoetkoming zijn richting Fol- low This, aandeelhouders die Shell van binnenuit willen vergroenen. Waarom vindt u het toch vrij Eneco is een koopje voor Shell. Het bedrijf is zo'n 2,5 miljard euro waard. Nog maar twee jaar geleden nam Shell British Gas Group over voor maar liefst 64 miljard euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16