Tommy Wieringa Azc zorgt niet voor meer criminaliteit in de wijk Barth (PvdA) berispt om huurvilla 15 Onderzoek weerlegt vrees omwonenden Criminaliteit vindt niet plaats in de directe omgeving van het azc, maar in het azc zelf Jij denkt dat jij je telefoon gebruikt, maar je telefoon gebruikt jou Op 13 januari 2018 leef den de inwoners van Hawaii 38 minuten in de veronderstelling dat hun laatste uur geslagen had. Een sms'je van de burgerbescher ming waarschuwde dat er een kernraket onderweg was naar de eilandengroep. Fake news. Aan vankelijk leek het of iemand zich had vergist, maar de medewerker blijkt te hebben gehandeld van uit de overtuiging dat er werke lijk een atoomaanval ophanden was. Al tweemaal eerder had de man zich in een atoomaanval vergist. Sommige mensen kun nen gewoon niet wachten op het einde der tijden. Hoewel geen menselijke fout in eigenlijke zin, valt het toch te beschouwen als een menselijke fout dat zo'n onbenul op zo'n be langrijke plaats zit. zat luitenant-kolonel Stanislav Petrov wél op de goede plek. In een commandocentrum bij Mos kou zag hij op een nieuw radar systeem dat de VS vijf interconti nentale ballistische raketten had afgevuurd op de Sovjet Unie. Hij sloeg geen alarm - zijn gezond verstand gaf hem in dat de VS nooit een nucleaire oorlog zou beginnen met maar vijf raketten. „De sirene ging af', zei hij later in een interview. „Ik zat daar enkele seconden naar het grote rode scherm met het woord 'lanceren' te staren'. 23 ellenlange minuten later bleek dat zijn intuïtie de juiste was geweest: een satelliet had de reflectie van zonnestralen als een raketaanval geïnterpreteerd. Petrov werd berispt door zijn superieuren maar ontving na pu blicatie van zijn memoires in 1998 de Dresden-prijs en er werd een veelgeprezen documentaire over hem gemaakt, The man who saved the world. mensen die gegevens interprete ren die hun worden verstrekt door de complexe apparatuur waarmee ze werken. In beide ge vallen had de apparatuur het mis. De man op Hawaii was even dom of nog dommer dan zijn appara tuur, de man in Moskou was ge lukkig slimmer. We leven in een tijd waarin we steeds meer op onze apparatuur vertrouwen. We zijn er in ver bluffend korte tijd volkomen van afhankelijk geraakt. Onze smart- phone wekt ons, vertelt ons de snelste route en meet onze hard loopprestaties. Maar al die nut tige en lollige functies genereren data die bijvoorbeeld, zoals deze week bleek, geheime militaire bases onthullen. Op persoonlijk niveau onthullen ze ons privé- leven. Terwijl techbedrijven onze mobiele data gebruiken om ons koopgedrag te beïnvloeden, ge bruikt de geheime dienst ze om te zien of we niet staatsgevaarlijk zijn. En alle digitale gegevens die we in vertrouwen met de over heid delen, worden door een principieel wantrouwig instru ment als de Systeem Risico Indi catie (SyRI) gebruikt om te on derzoeken of we niet frauderen. aanlevert gereduceerd tot een brave burger en een trouwe con sument. Een nuttige idioot, der halve. Jij denkt dat jij je telefoon gebruikt, maar je telefoon ge bruikt jou. In de race tussen ons en de apparatuur worden wij steeds dommer en onze appara tuur steeds slimmer. Wie de ge varen hiervan niet inziet, is nog dommer dan gevreesd. Dat blijkt uit een donderdag gepre senteerd onderzoek van het WODC (Wetenschappelijk Onder zoek en Documentatie Centrum). Het onderzoek werd opgezet in 2015, toen de vluchtelingencrisis op haar hoogtepunt was en er in meer dere gemeenten felle demonstra ties waren tegen de komst van een azc. „Wanneer er ergens een nieuw azc wordt gepland, leidt dat gere geld tot protesten omdat omwoners vrezen dat de buurt minder veilig wordt", schrijven de onderzoekers in hun rapport Van perceptie naar feit. Het WODC concludeert nu op basis van criminaliteitscijfers en bevolkingsgegevens van het CBS over 2005 en de periode tussen 2010 en 2015 dat de komst van een azc geen noemenswaardige invloed heeft op de criminaliteit in die buurt. Die conclusie noemen de onder zoekers zelf 'paradoxaal', omdat asielzoekers wel vaker dan een ge middelde Nederlander verdacht worden van criminaliteit. „Het be tekent dat een relatief groot deel van de door asielzoekers gepleegde criminaliteit niet plaatsvindt in de directe omgeving van het azc, maar op het azc zelf of bijvoorbeeld in het stadscentrum." Winkeldiefstallen Dat was onder meer het geval eind 2016 en begin 2027, toen winkeliers in gemeenten met een azc klaagden over winkeldiefstallen door mi granten uit met name Marokko en Algerije. Zij vroegen asiel aan in Nederland, maar waren bij voor- baat kansloos voor een verblijfsver gunning. Tientallen van dergelijke overlastgevende asielzoekers kre gen 'huisarrest' opgelegd. Dat asielzoekers vaker verdacht worden van criminaliteit dan de ge middelde Nederlander komt vol gens de onderzoekers omdat het vaak gaat om jonge, alleenstaande mannen. Een categorie die ook on der Nederlanders hoger scoort in de criminaliteitscijfers. Vergeleken met die categorie worden asielzoe kers juist weer iets minder vaak verdacht. Het gaat volgens het WODC daarbij vooral om de 'kans loze' asielzoekers. „Het aantal ver dachten onder asielzoekers uit Sy rië en Eritrea, die veel kans maken op een verblijfsvergunning, is rela- tieflaag." Onafhankelijkheid Het onderzoek werd gemaakt in opdracht van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Het WODC en het ministerie lagen de afgelo pen maanden onder vuur omdat ambtenaren van het ministerie te veel invloed zouden hebben gehad op de WODC-onderzoeken. In de begeleidingscommissie van dit on derzoek zaten ook meerdere amb tenaren van het ministerie. „Wij hebben het onderzoek in alle onaf hankelijkheid kunnen uitvoeren", stellen de onderzoekers Leerkes en Achbari tegen deze krant. Staatssecretaris Mark Harbers (Asiel, VVD) 'wil voorzichtig zijn met het trekken van conclusies'. Wel stelt hij dat dit onderzoek be vestigt dat asielzoekers uit veilige landen voor relatief veel overlast zorgen. „Het is van groot belang om vreemdelingen uit deze groep snel duidelijkheid te geven op de asiel aanvraag en in te zetten op terug keer, als dat aan de orde is." Dinsdag kwam Wassenaars voormalig burgemeester Hoe kema in opspraak, omdat hij ach ter de schermen 17.800 euro had geregeld als aanvulling op zijn wachtgeld van 80 procent. Daar door kreeg hij 100 procent, wat in strijd is met de Gemeentewet. Waarnemend burgemeester van Wassenaar Charlie Aptroot te kende die geheime overeen komst. Hoekema heeft 17.800 euro teruggestort toen open baarmaking dreigde door de pu blicatie in NRC Handelsblad. In de correspondentie die vrij kwam door het verzoek van NRC, bleek dat PvdA-Eerste Ka merlid Barth zich in e-mails beijverde om de huur van 1.400 euro naar 1.000 euro te krijgen. „Barth heeft in een gesprek met het partijbestuur gezegd dat het niet handig was dat zij die emails heeft gestuurd", zegt een woordvoerder van het partijbe stuur. „Verder blijft het een zaak tussen de gemeente en de heer Hoekema." Het partijbestuur heeft dagenlang geen inhoude lijk antwoord gegeven op vragen van deze krant hoe het gedrag van Barth zich verhoudt tot de erecode van de PvdA. Een van de kernwaarden in partijdocument is dat sober wordt omgegaan met publieke middelen. De huur omlaag krij gen van een riante villa in Was senaar staat daarmee op gespan nen voet, zo vindt ook het partij bestuur. De voorzitter van de in- tegriteitscommissie Judith Bel- infante zegt: „We komen alleen in actie in opdracht van het par tijbestuur. Die is er niet." vrijdag 2 februari 2018 GO Nuttiae idoten In 1983, in een tijd van hoog spanning in de Koude Oorlog, In beide gevallen gaat het om Zo word je door data die je zelf De aanwezigheid van een asiel zoekerscentrum zorgt in de directe omgeving niet voor meer criminaliteit. Asielzoekers wor den wel iets vaker verdacht van criminaliteit dan de gemiddelde Nederlander. Cyril Rosman Den Haag Asielzoekers die worden ver dacht van strafbare feiten, zijn relatief vaak vreemdelingen die geen kans hebben op een ver blijfsvergunning, aldus het WODC. FOTO ROBIN UTRECHT - Onderzoekers WODC Het PvdA-partijbestuur heeft partijprominent Marleen Barth ter verantwoording geroepen voor haar pogingen om de huur van de riante burgemees terswoning in Wassenaar te verlagen. Zij woonde daar tot voor kort met haar man, Was senaars ex-burgemeester Jan Hoekema (D66). Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15