14 COLD CASE JENNEKE DE WIND Tilburger Mario Hutten had het niet meer verwacht. Maar na 25 jaar staat de gewelddadige dood van zijn moeder, Jenneke de Wind, toch weer op de onderzoeksagenda van de recherche. Het was even slikken voor Mario Hutten. 25 jaar na de moord op zijn moeder hing afge lopen november plot seling de politie aan de lijn. De recherche wil de onopgeloste moord op de 53-jarige Jenneke de Wind weer in de publiciteit brengen. Ze staat op de coldcase-kalender, die in januari is uitgegeven. Hutten, die al decennia moet leven met de gedachte dat waarschijnlijk iemand uit de kennissenkring zijn moeder om het leven heeft gebracht, is blij. Ook al komt alles weer naar boven. Hoe moeilijk het ook was, na al die jaren had hij het toch een plekje kunnen geven. Hoewel sommige details zijn ver vaagd, kan de 55-jarige Hutten er nog goed over vertellen. Met het verstij ken van de tijd weten steeds minder mensen wat hij heeft moeten door staan. „Ik was degene die die enve loppe in zijn handen heeft gehad", blikt hij in zijn Tilburgse apparte ment terug. Hij wilde in de vroege ochtend van 2 juli 1993 de was doen bij zijn moeder thuis en raapte zoals gewoonlijk wat post van de mat. „Het was kwart voor elf 's avonds toen de politie belde. Ze zeiden niet veel. Wel dat er een explosie was geweest en dat mijn moeder op de intensive care lag. Ik wilde er direct heen, het was maar vijf minuten lopen, maar dat mocht niet. Ze wilden me brengen." Achteraf gezien was het gesprek in de auto misschien een eerste verhoor. Of zijn moeder misschien vijanden had? Misschien wel, bedacht Hutten zich. De laatste maanden gedroeg ze zich vreemd. Maar dat realiseerde hij zich pas toen het al te laat was. „Als het al donker was, wilde ze soms blijven slapen. Terwijl ze vlak bij woonde. En op de verjaardag van mijn stiefdochter zei ze ineens: 'Dit is het laatste cadeautje dat je van oma Jenny krijgt'." Niemand nam haar woorden serieus. Maar achteraf... Kruit In de bewuste enveloppe zat een aan steker, zo bleek. Een zippo, zo'n aan steker met extra kracht. Het gas was vervangen door kruit. Uit strijkers, zo zou later blijken. Mogelijk bij het aansteken van een sigaret ontploft Verhouding tussen mensen is veranderd. Misschien wil iemand nu wel iets vertellen het ding in de hand van Jenneke. Een stuk van de metalen behuizing schiet dwars door haar schedel en slaat de rechterkant van haar gezicht weg. Ook haar hand ontploft. Als Hutten en zijn broer de vol gende dag het huis aan de Sibelius- straat in mogen, zien ze wat de klap heeft veroorzaakt. Stukken van de aansteker zitten nog in de lambrise ring. Ook ligt er nog heel veel bloed. „De buren hebben hun best gedaan", weet Hutten. „Zij hebben direct een raam stukgeslagen en een ambulance gebeld." Jenneke overlijdt niet direct. Twee maanden ligt ze in coma in het zie kenhuis. Ze wordt daar permanent bewaakt; iedereen die haar bezoekt moet zich registreren. Mario Hutten soms wel zes keer per dag. Na die twee maanden gaat ze naar een ver zorgingstehuis. Daar blijkt dat, als ze ooit wakker zou worden, haar spraakvermogen is verdwenen. Vier maanden na de ontploffing besluiten haar zoons daarom de voeding te stoppen. Geen verdachte Nog voor Jenneke op 7 november 1993 overlijdt, is het politieonderzoek afgeschaald. Er zaten toen al duizen den uren recherchewerk in, krijgt Hutten te horen. „Je kunt er ook niet boos om worden. Want je weet dat zij hun best hebben gedaan." De eerste weken na de ontploffing staan rechercheurs regelmatig op de stoep. „Of ik dit of dat had gehoord. En of ik dingen wilde nakijken." Maar daarna wordt het contact al snel minder. „Tot ze kwamen zeggen dat ze alleen nog verder zouden gaan als ze een tip zouden krijgen." Die tip kwam nooit. De betrokken agenten zijn met pensioen of overleden. Tot november 2017 hoort Hutten dan ook niets meer van de politie. De dader moet gezocht worden binnen de kennissenkring, daarvan is de recherche al snel overtuigd. Mario's broer is enige tijd verdachte. Hij had een slechte band met zijn moeder. Maar ook zijn vader, van wie Jenneke al jaren was gescheiden, werd verhoord. Want waarom kwam hij niet naar de begrafenis? „De politie filmde iedereen daar. Noteerde de kentekens van iedereen die bij de kerk parkeerde. Zelfs het condoleanceregister werd in beslag genomen, zodat de recherche de handschriften kon vergelijken met dat op die enveloppe." „In het begin ben je extra alert als mensen komen praten. Je luistert an ders naar ze, wacht tot ze zich mis schien verspreken. Maar ik ben er al snel mee gestopt iedereen als ver dachte te zien. Anders word je er he lemaal gek van." Nu staat Jenneke met foto en een beknopte samenvatting van het ver haal op de coldcase-kalender van de politie, die hangt in gevangenissen. De beloning van omgerekend 20.000 euro voor de gouden tip staat nog steeds open. „Ze zijn tegenwoordig verder met dna. En verhoudingen tussen mensen zijn in al die jaren veranderd. Misschien is er iemand die nu wel iets wil vertellen." Het on derzoek wordt echter pas heropend als er een relevante tip binnenkomt. Of hij daarop durft te hopen? „Ik houd me er niet aan vast. Ik moet toch ook gewoon verder met leven." vrijdag 2 februari 2018 GO 'Ik ben ermee gestopt iedereen als verdachte te zien' Tom van der Meer Tilburg Mario Hutten thuis. FOTO JORIS BUIJS/BEELD WERKT M Jenneke de Wind op de foto zoals ze bij Mario Hutten in huis staat, fototom VAN DER MEER/BD —Mario Hutten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14