'Rechtszaak over het referendum te vroeg' Weilandverbod voor Texelaar na seksueel misbruik van lammeren 13 Justitie eist werkstraf wegens valse aangifte tegen Haagse agent Siri kan botteriken maken van Britse kinderen' Een werkstraf van 120 uur werd gisteren ge ëist tegen de 43-jarige Moes, of Moustapha zoals hij officieel heet. Volgens het Openbaar Ministerie (OM)heeft hij valse aangifte ge daan tegen een agent. Op 11 oktober 2011 deed S. aangifte van een incident van een dag ervoor. Hij was betrok ken bij een verkeersruzie. Toen de partijen na bemiddeling door de politie hun weg weer konden vervolgen, ging S. dicht op de tegen partij rijden. Een motoragent zag het en ge lastte Moes hem te volgen naar het politiebu reau. Dat deed Moes, maar bij het politiebu reau ging het mis. Moes liet in zijn aangifte opnemen dat hij door de agent tegen een paal, raam of deur was geslagen werd, en door een deur een trappenhuis in werd geduwd, waarna hij daar ook slaag kreeg. Zo hard dat zijn hand brak. Volgens de agent klopte er niets van dit ver haal. Nu vindt hij het OM aan zijn kant. „S. loog met als doel een politieambtenaar te be schadigen", zei de aanklager gisteren in de Haagse rechtbank. In de jaren is Moes het gezicht geworden van politiegeweld in de Schilderswijk. Bij de NPO werd in december 2014 een documen taire gewijd aan wat hem overkwam en in di verse kranten en tijdschriften verschenen grote verhalen. Maar de klachtencommissie van de politie, de Haagse hoofdofficier van justitie, het ge rechtshof en de Nationale Ombudsman oor deelden zonder uitzondering ze dat er geen bewij s voor de mishandeling kon worden ge vonden, waarna het OM besloot Moes te ver volgen voor het doen van valse aangifte. De rechter hield Moes voor dat zijn verkla ringen steeds anders luidden. Het pak slaag dat hij van de agent kreeg werd steeds erger. Zo schreef hij ooit in een open brief dat hij meteen nadat de agent binnenkwam bij de keel werd gegrepen en dat, toen hij al op de grond lag, de agent hem met zijn laarzen te gen zijn rug schopte. t Advocaat van verdachte twijfelt aan reconstructies omdat de politie erbij was betrokken Problematisch is dat er 22 seconden ontbre ken in het beeldmateriaal dat is opgevraagd van alle camera's rondom het politiebureau. In het trappenhuis van het bureau hangen geen camera's. Ook van de binnenplaats be staat geen volledig beeld. Volgens Moes is hij juist toen geslagen. Maar, aldus de aanklager gisteren, er zijn twee reconstructies gemaakt: een door de po litie en een door de Nationale Ombudsman. Daaruit zou blijken dat er nooit genoeg tijd is geweest voor een paar venijnige trappen. Die 22 seconden zijn simpelweg nodig om de ruimte zonder camera's door te lopen. De ad vocaat van Moes twijfelt aan die reconstruc ties, omdat bij beide de politie was betrokken. De rechtbank doet uitspraak over twee we ken. Naast het 'weilandverbod' werd de man nog twintig maanden cel op gelegd, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De uitspraak viel lager uit dan de eis van de officier van justitie. Die wilde dat H. vijf jaar lang werd verboden tussen middernacht en zes uur 's ochtends buiten zijn woonplaats te komen. Daarnaast eiste de aanklager twee jaar cel, waarvan een halfjaar voor waardelijk. De Texelaar heeft zijn celstraf naast het misbruik ook te wijten aan verboden wapenbezit. Hij ont kende het misbruik, maar volgens de rechtbank is uit dna-onderzoek gebleken dat de in de dieren aange troffen spermasporen naar hem zijn te herleiden. Jan H. liep in au gustus tegen de lamp bij een alco hol- en drugscontrole. Hij bleek een injectiespuit met veterinair glij- middel en spanbanden bij zich te hebben en had gras en poep onder zijn schoenen. Ook rook hij volgens de controlerende agenten 'sterk naar schaap'. Op Texel liep toen al een onderzoek naar het misbruik. In 2016 was daarbij al begonnen met het verzamelen van dna. Gezien de attributen die bij H. zijn gevonden, moet hij volgens de rechtbank 'zeer georganiseerd' te werk zijn gegaan. „Hij heeft de die ren kennelijk gezien als voorwer pen, waarop hij zijn lusten kon bot vieren zonder rekening te hoeven houden met hun welzijn." Met zijn 'halsstarrige ontkenning' neemt hij bovendien geen verantwoordelijk heid, aldus de rechtbank. DEN HAAG De rechtszaak van een actiegroep om tóch een refe rendum te kunnen houden over juist het afschaffen van een refe rendum, komt te vroeg. Althans, dat heeft landsadvocaat Cécile Bitter gisteren gezegd, namens minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken). De rechtszaak bij de Raad van State is het zoveelste hoofdstuk in de moeizame relatie die een deel van politiek Den Haag heeft ont wikkeld met het raadgevend refe rendum. In de formatie werd be sloten dat het referendum moet worden afgeschaft. Toen Ollon gren hier onlangs een intrek- kingswet voor lanceerde, kwam de actiegroep Meer Democratie in actie. Volgens die club, onder aanvoe ring van ex-PvdA-Kamerlid Niesco Dubbelboer, zou er jüist een referendum over het schrap pen van het principe van refe renda moeten worden gehouden. Ollongren noemde dit 'onlogisch'. Daarop stapte Meer Democratie naar de rechter. Namens de overheid noemde landsadvocaat Bitter gistermiddag de rechtszaak 'hoe dan ook te vroeg'. De Tweede en Eerste Ka mer moeten immers nog debatte ren over de wet. „Het debat moet door de wetgevende macht wor- den gevoerd, niet hier bij de rech ter." Volgens Meer Democratie 'zit ten we straks echter klem'. Zij ver wacht dat de coalitiepartijen zon der al te veel discussie het referen dum zullen schrappen. En door het intrekken niet referendabel te maken, haalt ze een 'juridische truc' uit, vindt de groep. „Dan hebben we straks zonder noe menswaardige maatschappelijke discussie geen mogelijkheid meer hierover een referendum te hou den", aldus Dubbelboer. Volgens de landsadvocaat is het zover nog niet. Zij hield de moge lijkheid open dat Ollongren als nog besluit dat er een referendum over het schrappen mogelijk is. „Het wetgevingstraject loopt vooral nog." De Raad van State doet vandaag uitspraak. vrijdag 2 februari 2018 GO Moes S. verzon mishandeling Moes S. werd het boegbeeld van slacht offers van politiegeweld in de Haagse Schilderswijk. Maar gisteren stond hij te recht, omdat alles in zijn aangifte tegen de agent die hem zou hebben mishan deld, gelogen zou zijn. Jorina Haspels Den Haag LONDEN Als kinderen niet leren beleefd te zijn tegen digitale as sistenten als Alexa en Siri, zullen ze zich later in het echte leven ook gedragen als horken. Die vrees staat in een rapport van het Engelse onderzoeksbu reau Childwise. Gebleken is dat 42 procent van de Britse kinde ren tussen 9 en 16 jaar al gebruik maakt van digitale assistenten op Een 41-jarige man uit het plaatsje Den Burg op Texel heeft van de rechtbank in Alkmaar een weilandverbod gekregen van driejaar. De man misbruikte in 2016 en 2017 op het wadden eiland drie lammetjes en een schaap. Hij mag nu driejaar lang tussen zonsondergang en zons opgang niet in de buurt van vee komen. Chris Klomp Alkmaar de telefoon of computer. Ze geven orders aan Siri van Apple of Alexa van Amazon. Volgens Childwise zijn kinderen gewend orders te 'blaffen' naar Siri (Siri, doe dit, Siri, zoek dat) zonder dat er een keertje bij wordt gezegd 'please'. Onder zoeker Simon Leggett vraagt zich af of de kinderen zich ook zo gaan gedragen naar hun onder- wijzers of winkelpersoneel. Kinderpsycholoog Tischa Neve ziet het in ons land nog niet zo snel gebeuren, maar begrijpt de zorg wel. „Wij zijn hier juist erg bezig met het andere deel. Hoe lezen we aan kinderen voor? Hoe zorgen we dat ze empatischer worden? Ik denk dat het honderd keer belangrijker is in wat voor omgeving het kind opgroeit." Kajsa Ollongren: debat bij de wetgevende macht, fotoanp Moes S. zegt te zijn mishandeld door een agent. Justi tie twijfelt daar ernstig aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13