12 NIEUWE RICHTING Hoteleigenaar Rob Doeven (58) maakte corruptie, bedreiging en een vergiftiging mee. Nu verruilt de zakenman uit Enschede Cambodja voor Thailand. Het Majestic Oriental Hotel in Siem Reap ligt vlak bij de be roemde tempel Angkor Wat. De toeristenindustrie in het straatarme land is booming. Het is er relatief goedkoop. „Je koopt een pilsje voor 50 cent." Toen Doeven er zes jaar ge leden neerstreek, landden er hooguit zeven vliegtuigen per dag in Siem Reap, nu minstens één per kwartier. Ook toestellen vol jongeren, die niet voor de cultuur komen. Ze willen goedkoop feesten en seks hebben. Deze week werd een groep fees tende jongeren - waaronder een Ne derlander- opgepakt omdat ze por nografisch dansten. Daar kon je op wachten, zegt Doeven. „Dronken rondlopen, pornofeestjes houden. Ze huren een villa en gaan los. Alsof het heel normaal is. Overdag heb ik regelmatig meiden topless op een brommertje richting de tempel zien rijden. Dan denk je: dat kan niet waar zijn! De prostitutie is hier gigantisch. Door pure armoede. Maar dat er veel prostitutie is, betekent niet dat dit een feestland is." Ambassade Doeven verwacht niet dat de Neder lander werkelijk de gevangenis in gaat. „Iedereen is hier vrij te kopen. Alles draait hier om geld. Het is hier zo corrupt als wat. Ik durf te wedden dat ik hem voor 5.000 dollar vrij krijg. Mijn advies: zo snel mogelijk zaken doen. Hoe langer het duurt, hoe duurder. Want er komen steeds meer mensen bij die ook een centje willen meepikken. Die feestende jongeren realiseren zich niet hoe gevaarlijk Cambodja kan zijn. Nederland heeft er bijvoorbeeld geen ambassade. Dat hier buitenlanders onschuldig de cel ingaan, omdat iemand anders drugs in de bagage heeft gestopt? Ik geloof het meteen." De Enschedeër heeft twintig jaar woon- en werkervaring in Azië. Hij was de laatste Nederlandse directeur van Gaastra Sails in Hong Kong. Bouwde in Thailand voor grote in vesteerders kwijnende hotels om tot viersterrentoko's. In Bangkok ont wikkelde Doeven een waterpretpark op het dak van een gigantisch win kelcentrum. Toen zijn moeder in Ne derland vijftien jaar geleden met kanker op een wachtlijst kwam te staan, zette hij uit boosheid een me dische luchtbrug op naar een Thais privéziekenhuis. Doeven is een doener. „In 2012 werd ik door een investeringsmaat schappij gevraagd om dit hotel in Cambodja op te bouwen. Ik dacht: dat doe ik even." Een grote vergis sing. „Het was een vieze rattenbende. Ik zei tegen de manager: ik wil dat het hier net zo schoon wordt als bij jou thuis. Mijn grootste blunder. Twee weken later ging ik bij hem op bezoek. Hij leefde zeifin een vreselijk vies krot. Ik heb vaak gedacht: waar Ik zei tegen de manager: ik wil dat het hier net zo schoon wordt als bij jou thuis ben ik mee bezig?" Want het was vallen en opstaan, met schokkende ervaringen. „Tot mijn schrik werd er een keer een Chinese piloot dood in een van de kamers ge vonden. Ik wilde in paniek de dokter bellen. Maar mijn general manager greep in. Hij zei: 'Niet bellen. Hoe wil je 'm eruit: via de voor- of achter deur? De voordeur gaat je een hoop geld kosten. Dik 4.000 dollar. Voor de dokter, de politie, de toeristenpoli- tie.iedereen een envelopje. Mijn advies: de achterdeur'. Ik denk: dit bestaat niet. Maar ze denken heel an ders over een leven. Hij is toch dood, jammer dan. Heel beangstigend vond ik dat. En weer die corruptie. Als ze aan je kunnen verdienen, ben je de klos." Het werd gewoon de voordeur. „Ik moet mezelf wel in de spiegel kunnen aankijken." Vergiftigd Cambodja koste hem zelfs bijna z'n leven. „Ik ontdekte dat de boekhou der al zes jaar lang geld in zijn zak stak. Toen ik hem daar op aansprak, zei hij: als je me ontslaat, dan leef jij niet lang meer. Ik stuurde hem toch weg en wilde hem drie maanden sa laris meegeven. Dan kon hij zonder gezichtsverlies een andere baan zoe ken. Maar hij vertrok onmiddellijk. Later die dag at ik gebakken rijst en ik werd meteen doodziek. Ik dacht aan een voedselvergiftiging, maar het werd steeds erger." Doeven zocht hulp in een ver trouwd Thais ziekenhuis. „Daar von den ze een chemisch goedje in mijn lichaam. De dokter zei: 'Je hebt geluk dat jij zo'n groot Nederlands lijf hebt. Ze hebben je te weinig gegeven om dood te gaan.' Toen dacht ik: het is mooi geweest. Ik voel me hier niet meer veilig." Maar hij kon niet zo maar weg. „Sindsdien staat er altijd iemand naast de kok toezicht te hou den als mijn eten wordt gemaakt. In mijn eigen hotel!" Identiteit Politiek ziet hij Cambodja ook on voorspelbaar worden. Toch pleit hij er zeker niet voor om het land links te laten liggen. „De bevolking is erg vriendelijk en heeft echt internatio nale steun nodig, om vooruit te ko men. Maar ze hebben het moeilijk om hun eigen identiteit te vinden na de genocide door de Rode Khmer. Nu komen er verkiezingen. De hele oppositie is eruit gegooid. Tegelijk wil de boeddhistische bevolking dat er wordt opgetreden tegen het bui tensporige gedrag van westerse toe risten. Het gevolg is dat de politie extra actiefis." Doeven vindt het met al die erva ringen hoe dan ook welletjes. De in vesteringsmaatschappij staat op het punt het hotel te verkopen. Maar ook al lukt dat niet, hij stopt ermee. De Enschedeër gaat zich vestigen in Thailand, in Chiang May. Aan een nieuw zakenavontuur begint hij niet meer. Hij stort zich op het redden en bevrijden van olifanten uit de toeris tenindustrie. „Met mijn netwerk hoop ik sponsors te vinden voor het Elephant Nature Park in het noorden van Thailand. Op YouTube staan filmpjes over reddingen van olifan ten. Daar moet je van huilen, zelfs als je nooit huilt." vrijdag 2 februari 2018 GO 'Cambodja hangt van corruptie aan elkaar' Lucien Baard Enschede A Zakenman Rob Doeven: „Er staat er altijd iemand naast de kok toezicht te houden als mijn eten wordt gemaakt. Ik voel me hier niet meer veilig." foto frans nikkels —Rob Doeven K ««.l. A Rob Doeven helpt af en toe bij de verzorging van olifanten in het Wildlife Sanctuary Park in Cambodja.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12