Eigen bedrijf mag, maar met mate 'Of ik ooit nog bergen ga beklimmen? Ik denk het wel' V 10 v v i CUBA ONDERNEMERSCHAP S' V". e.' Elisabeth Revol verloor er haar Poolse partner en bevroor haar handen en voeten. „Het was ver schrikkelijk en pijnlijk." Dat zei de Francaise afgelopen woensdag vanuit het Franse zie kenhuis waarin zij wordt behan deld. Terwijl de artsen overleggen of delen van haar handen en linker voet moeten worden geamputeerd door bevriezingen, sprak Revol voor het eerst over haar redding van de berg. Op 20 januari begon ze met haar Poolse bergsportpartner Tomasz Mackiewicz aan de beklimming en een aantal dagen later bereikten zij de top. „Het voelde zo goed", herin nert ze zich. De euforie bleek van korte duur. „Tomasz zei me dat hij niks meer kon zien. Hij had geen masker ge dragen omdat mistig was. Daardoor waren zijn ogen ontstoken. We moesten zo snel mogelijk naar be neden." Wat volgde was een helletocht. Met de Pool aan haar schouders moest ze in het donker naar bene den. „Hij had moeite met ademen en trok zijn mondbescherming weg. Daarna bevroor zijn mond, toen zijn neus en handen en voe- ten." Het ongelukkige tweetal schuilde in de nacht in een rots spleet. Toen het licht was, kon Mac kiewicz niet verder. „Er kwam bloed uit zijn mond", zegt Revol. Het was een teken van acute hoog teziekte. De Frangaise verstuurde zoveel mogelijk berichten voor hulp. Uiteindelijk kwam er antwoord van een Pools reddingsteam. „Als ik zou afdalen naar 6.000 meter, zou den ze me daar oppikken en vervol gens Tomasz halen. Het was niet mijn beslissing, het werd me opge dragen." Ze nam afscheid van haar klim partner. Nog twee nachten bracht ze alleen door op de steile berghel lingen. Ze hallucineerde, droomde over warme thee en haar handen en voeten bevroren. Na de derde nacht bereikte ze eindelijk een kamp. „Ik zag twee hoofdlampen, begon te schreeuwen en zei tegen mezelf: 'Het komt goed'. Het was een enorm emotioneel moment." Voor Tomasz kwam de hulp te laat. Ze voelt de pijn nog elke dag. Maar toch: „Of ik ooit nog ga klim men?" herhaalt ze de vraag. „Ik denk het wel. Ik heb het nodig." vrijdag 2 februari 2018 GO Suikerspin nen zijn ook in de Cubaanse hoofdstad Havana een geliefd snoep goed. En voor een onderne mer valt er geld mee te verdienen. ym Het socialisme, het blijft behelpen. Vraag het de Cu banen, die weten er alles van. In de strijd tegen ar moede kondigt Raül Castro in 2010 hervormingen aan, die het gemakkelijker moe ten maken een eigen bedrijf te beginnen. Zeven jaar later verdient 12 procent van de beroepsbevolking de kost als kleine zelfstandige. In de ogen van het regime is dat kennelijk iets te veel voor een socialistische heil staat. Vicepresident Marino Murillo kondigt aan paal en perk te stellen aan het vrije ondernemerschap. Wie als eigen baas zijn brood wil verdienen, mag nog maar één bedrijfje runnen. Een extra vergunning wordt niet meer verleend. Ondertus sen ettert de economische crisis door, zeker nu de be langrijkste handelspartner en broederstaat Venezuela op een bankroet afstevent. Cuba heeft nu twee miljard euro aan investeringen nodig om de economie enigszins aan de praat te krijgen. Alle hoop is nu ge vestigd op investeringen vanuit de EU. fotos ap r s Bedrijvigheid in Havana, waar Cubanen een kiosk, kapsalon, eethuis of fruitstal mogen exploiteren. Maar meer dan één bedrijf wordt niet meer toegestaan. Ze is de eerste vrouw die de 8.100 meter hoge Pakistaanse berg Nanga Parbat in de winter beklom zonder zuurstof en de hulp van sherpa's. Maar de af daling van de 'berg des doods' was een hel. Kees Graafland Rotterdam/Parijs s VfcP *il at'tg t-i Elisabeth Revol verloor haar klimpartner in Pakistan, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10