u GroenLinks: Deuren dicht en verwarming uit voor Groningen IN PRIJS 12 28 9 Samsung Galaxy S8+(64GB) SCHADEPROTOCOL GRONINGEN L— Door het nieuwe protocol hoeven Groningers niet meer een juridi sche strijd aan met gaswinningsbe- drijf NAM. De Staat neemt de taak op zich de schade bij NAM te verha len. „Dat is nu mijn probleem", al dus minister van Economische Za ken en Klimaat Eric Wiebes tijdens een toelichting in het Groningse provinciehuis. Commissaris van de Koning René Paas spreekt van een 'recht vaardig, ruimhartig en onafhanke lijk' protocol. „Ik ben ontzettend blij dat dat nu op papier bereikt is." Maar Wiebes zal het nog wel waar moeten maken, meent Paas. „Dit protocol is een lap tekst, die door feitelijk gedrag werkelijkheid moet worden. Maar we zijn erg enthou siast over de wending die het proces heeft genomen onder de nieuwe minister. Dat maakt hoopvol." Volgens Wiebes gaat het kabinet 'iets bijzonders doen', dat eigenlijk al eerder had kunnen gebeuren. „Er gaat een hele provincie op en neer. Er is schade, er is onrust. Dit lijkt in niets meer op een dossier dat je pri vaat kunt noemen." We hopen vurig een streep onder het verleden te kunnen zetten In de praktijk komt er een Tijdelijke commissie mijnbouwschade Gro ningen die besluit of schadeverzoe- ken terecht zijn en hoe groot de vergoeding moet zijn die daar te genover hoort te staan. Deze commissie bestaat uit onaf hankelijke experts die los van de NAM en de overheid de schade per individueel geval zullen beoorde len. De Staat betaalt vervolgens de schade uit en verhaalt de kosten op de NAM. Wiebes heeft ook overeenstem ming bereikt met de NAM over langlopende schademeldingen die al voor 31 maart 2017 zijn ingediend. Uiterlijk 1 juli van dit jaar moeten deze kwesties - die veelal draaien om aansprakelijkheid - zijn opge lost, hetzij door ze op te lossen, het zij door een 'redelijk eindbod' te doen. De NAM stelt hiervoor 50 miljoen euro extra beschikbaar. Sinds 31 maart 2017 zijn er bij het Centrum Veilig Wonen ruim 8.000 schademeldingen binnengekomen. Deze gevallen zullen worden afge handeld door de nieuwe commis sie, die ondersteuning krijgt van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Die zal in op dracht van de commissie de regis tratie van schademeldingen verzor gen en de onderzoeken door schade-experts aansturen. Ook de schadevergoedingen worden door RVO uitgekeerd. Tevreden Het Groninger Gasberaad, een van de belangenclubs waarmee Wiebes om tafel zat, is tevreden met het ak koord. „We hopen vurig een streep onder het verleden te kunnen zet ten", laat de belangenclub weten in een verklaring. Het Groninger Gas beraad is een organisatie van werk gevers en maatschappelijke organi saties uit de regio. Aan de vooravond van een nieuw gasbe- sluit komt Kamerlid Liesbeth van Tongeren met een vijfpuntenplan waardoor Ne derland zijn 'gasverslaving' kan temperen, zonder dat iedereen gelijk in de kou komt te zitten. Vanmorgen zal het Staattoe- zicht op de Mijnen (SodM) het langverwachte advies openbaren waarin staat tot hoever de gas kraan in Groningen dicht moet met het oog op de veiligheid van de Groningers. „Als iedereen zijn steentje bijdraagt, kunnen we de Groningers echt helpen", stelt Van Tongeren. „Nu is ons gasge- bruik nog te kenmerken als over vloedig, we moeten naar efficiënt. Daar valt zóveel mee te winnen." Het is Van Tongeren een doorn in het oog dat in sommige win kelstraten de deuren nog altijd wagenwijd open staan. „Daarbij is vaak helemaal geen sprake van onwil, want zo'n winkelier denkt ook niet 'laten we lekker gas ver spillen', maar men is wel bang om klanten mis te lopen als bij de buren de deur wel open is." MKB Nederland zou het voor touw moeten nemen om winkel bedrijven op één lijn te krijgen, meent zij. Volgens Van Tongeren is het verder van groot be lang dat hoogrende mentsketels zodanig worden afgesteld zodat ze inderdaad beter renderen. Daarnaast moeten timers regelmatig worden gecontro leerd zodat de ver warming echt uit gaat als het pand leeg is. Deze maatregelen besparen niet alleen gas maar zijn ook goed voor de portemonnee: adviesbu reau Energiepartners rekende eerder uit dat bedrijven elk jaar 300 miljoen euro extra kwijt zijn, wat neer komt op 600 miljoen kubieke meter verspild gas. Terrasverwarmers Ook in de horeca valt nog een we reld te winnen, meent Van Ton geren, zolang er terrasverwar mers staan te gloeien terwijl er niemand op het terras zit. „Na tuurlijk heb ik als GroenLinkser nog liever dat iedereen onder een dekentje gaat zitten, maar een be wegingssensor of een koordje om het verwarmingselement in te schakelen zodra er behoefte aan is, zou al enorm schelen." Sommige maatregelen mogen dan op microniveau misschien weinig effect hebben, al die in spanningen samen zetten wel de gelijk zoden aan de dijk, denkt Van Tongeren. „Het gaat om de bewustwording dat iedere kuub gas die we met zijn allen minder gebruiken, de Groningers in het aardbevingsgebied helpt." Dikke trui Van Tongeren wil niet zover gaan dat in heel Nederland de kachel een paar graden omlaag gaat en mensen maar een dikke trui moeten dragen. Zulke draconi sche maatregelen zijn volgens haar voorbehouden aan 'noodge vallen'. „Al zou je de verwarming in loopruimtes best een graad of 2 naar beneden kunnen doen." Volgens de GroenLinks-poli- tica kan de productie uit het Gro- ningen-veld, die nu nog maxi maal 21,6 miljard kubieke meter per jaar mag bedragen, flink om laag als Nederland er gezamenlijk de schouders onder zet. Als eerste substantiële stap zou het verbo den moeten worden om Gro nings aardgas te gebruiken om stroom op te wekken. Die maat regel zou 2 tot 3 miljard kubieke meter kunnen schelen, 'een grote klapper', aldus Van Tongeren. Verder wil Van Tongeren dat al vanaf 2019 geen enkele nieuw bouwwoning nog wordt aange sloten op het gas en dat daar bo venop ruim 200.000 bestaande woningen per jaar van het gas ge haald worden. In 2050 zouden dan alle 7,6 miljoen huizen gas- loos kunnen zijn. 5 GB Data Onbeperkt min/sms donderdag 1 februari 2018 GO 'Claim nu mijn probleem' Groningers die gedupeerd zijn door aardbevingsschade die veroorzaakt is door de gaswin ning, kunnen vanaf 19 maart bij de Staat aankloppen voor een vergoeding. Dat staat in het nieuwe schadeprotocol waar over het Rijk, regionale over heden en belangenverenigingen het gisteren eens zijn geworden. Laurens Kok Groningen A Minister van Economische Zaken en Klimaat Eric Wiebes. fotoanp -Groninger Gasberaad GroenLinks wil dat alle winkel deuren snel dichtgaan om on nodig gebruik van Gronings gas tegen te gaan. In gangen van ministeries en andere over heidsgebouwen kan de verwar ming omlaag en burgers kun nen hun steentje bijdragen door in lege kamers de radiatoren dicht te draaien. Laurens Kok Den Haag VERLAAGD! ■V MARCH 29 Krijg nu €2,50 korting* met 2 abonnementen op I adres. 20,00 voor je abonnement 24,50 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet 588,00 €0,00 588,00 24,50 24 maanden 0% CD 1168(2) Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld b~a"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9