8 Politiek verontrust na rapport van Onderzoeksraad 1069?" Rapport: vervoer luchtmacht deugt niet Nieuwe regels rondleiding op Wallen Omstreden drankje uit ziekenhuis Meer weten? Bel 070 30 76 700 of kijk snel op nrv.nl c De conclusies van de Onderzoeks raad zijn pittig: er bestaan wel cri sisplannen, maar die moeten wor den verbeterd. Ook dienen de lan den meer samen te oefenen. Verder is het belangrijk dat alle maatrege len bij een kernramp en de com municatie hierover richting de bur gers worden afgestemd. VVD'er Erik Ziengs vindt het 'te gek voor woorden dat we in Neder land in het geval van een kernramp blijkbaar moeten vertrouwen op papieren tijgers'. „Het lijkt me niet meer dan logisch dat we gewoon in de praktijk oefenen. Daarnaast is het op z'n minst zorgelijk dat je in het geval van een ramp aan de ene kant van de grens andere adviezen krijgt dan aan de andere kant." Evacueren Uit het rapport van de Onderzoeks raad blijkt namelijk ook dat de Bel gische en Duitse overheid aan veel meer mensen jodiumpillen ver strekken en veel meer mensen laten evacueren bij een kernramp. Ter wijl ook wij kunnen worden ge troffen door een incident bij cen- trales in Doel en Tihange (België) en Emsland (Duitsland). En na tuurlijk die in Borssele. Kamerlid Liesbeth van Tongeren (GroenLinks) spreekt daarom van een 'omineus' rapport. „Mensen in het zuiden van Nederland, met name Limburg, maken zich al jaren zorgen over de bejaarde en gam mele kerncentrales in België, net over de grens. De kans op een kern ramp is gelukkig klein, maar als er een is, zijn de gevolgen gigantisch." De Partij voor de Dieren vindt de situatie 'alarmerend', net als rege ringspartij CDA. Kamerlid Maurits von Martels: „Er moet snel actie ko men. Dat betekent: betere afspra ken maken en samen oefenen zodat we adequaat kunnen ingrijpen als het ondenkbare gebeurt." Oefenen Staatssecretaris Stientje van Veld hoven noemt het rapport 'een zor gelijk signaal dat ik serieus neem'. Onze overheid gaat in gesprek met België en Duitsland en Nederland gaat volgens de bewindsvrouw ook oefenen met de buurlanden, zodat we kunnen beoordelen waar de 'pijnpunten' zitten. Van Veldhoven: „Het is heel her kenbaar dat er aandacht nodig is voor de informatievoorziening en zorg voor mensen in de gebieden die kwetsbaar zijn bij een nucleair incident. Verder moet er inderdaad ook meer oog zijn voor samenwer king met de buurlanden. Dit pro bleem kunnen we namelijk alleen maar samen oplossen." Het rapport van de Onderzoeks raad maakt 'glashelder' dat papie ren voorbereidingen op een grote nucleaire ramp in de praktijk niet zullen werken, stelt anti-kernener- gieorganisatie Wise (World Infor mation Service on Energy). „Het rapport bevestigt het beeld: de intenties zijn er, op papier is het best aardig geregeld en zijn er vol doende protocollen en plannen. Maar het echt eerlijke antwoord wordt niet gegeven. Een adequate, goed georganiseerde grootschalige evacuatie is niet mogelijk", aldus Wise. neemt je mee 21 rondreizen al vanaf 8 Februari DEN HAAG Bij de luchtmacht is de afgelopen jaren nogal eens wat mis gegaan met het vervoer van gevaarlijke stoffen. Dat blijkt uit een vertrouwelijk rapport van Defensie van mei vorig jaar, dat in het bezit is van deze krant. In het onderzoek wordt gespro ken van een 'grote hoeveelheid voorvallen'. In het rapport staat dat de be trokken leidinggevenden onvol doende weet hebben van de re gelgeving rondom het vervoer van gevaarlijke stoffen. Ook het kennis- en opleidingsniveau van medewerkers laat te wensen over. Niet alleen het transport in Nederland deugt niet, ook naar missiegebieden zoals Mali ging het fout. Zendingen zijn met re gelmaat verkeerd verpakt, gela beld of gedocumenteerd; of be staan uit items die niet door de lucht vervoerd mogen worden. AMSTERDAM Aanbieders van rondleidingen op de Wallen in Amsterdam krijgen te maken met strengere regels. Vanaf april heeft een gids een ontheffing nodig als hij of zij een rondlei ding geeft aan vijf of meer men sen. Rondleidingen met meer dan twintig deelnemers zijn niet meer toegestaan. Het college van B&W scherpt de regels aan vanwege de fors toegenomen drukte in de bin nenstad, waardoor de leefbaar heid voor bewoners onder druk staat. Er gaan extra handhavers de straat op om te controleren of gidsen zich aan de regels hou den, zegt wethouder Udo Koek. UTRECHT Bij verschillende ziekenhuizen zijn recent de om streden energiedrankjes uit de restaurantjes, winkeltjes en au tomaten verdwenen. Dat zegt de Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ), die er blij mee is. Kort geleden deden kinderart sen ernstige waarschuwingen uitgaan tegen het gebruik van energiedrankjes door jongeren. Daarop meldde voedselwaak- hond foodwatch dat die ook in veel ziekenhuizen te koop zijn. Volgens een woordvoerder van de Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) zijn de blikjes de afgelo pen tijd uit zeker zeven zieken huizen verdwenen, zowel voor als na de oproep. donderdag 1 februari 2018 GO Samenwerking bij kernramp baart zorgen Politici van links tot rechts zijn zeer ongerust over de waar schuwing vanuit de Onder zoeksraad voor Veiligheid dat bij een kernramp de samenwerking tussen Nederland, België en Duitsland waarschijnlijk niet goed zal verlopen. Edwin van der Aa Den Haag De kerncentrale in het Belgische Tihange. fotobartleye We zijn ook Thailand specialist en volgens onze reizigers zijn we er goed in. Boek nu extra voordelig een boeiende groepsreis of privéreis naar Thailand, ook in de mei- of zomervakantie. Beleef Klassiek Thailand Groepsreis 16 dagen, al vanaf Alle klassieke highlights inclusief relaxen aan het strand van Hua Hin Eilandhoppen Thailand Groepsreis 16 dagen, al vanaf Doe Bangkok en dan 3 paradijselijke eilanden in tropisch Thailand Authentiek Thailand Groepsreis 22 dagen, al vanaf Ontdek en beleef het 'echte' Thailand en eindig aan het strand van Koh Chang Thailand Compleet, incl. Koh Samui Groepsreis 21 dagen, al vanaf Van de Gouden Driehoek tot Koh Samui onze meest complete Thailand reis Ongerept Thailand Cambodja Privéreis 15 dagen, al vanaf Ontdek de mooiste plekken van Thailand en Cambodja met uw eigen privéchauffeur Volop inspiratie en veel meer (Thailand) reizen? Ga naar nrv.nl Prijs incl. Sale korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Boek voor nrv neemt je mee Kerncentrales in en nabij Nederland Emsland Tihange ChoozW (Frak V 50 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8