7 Alsof Vlaanderen plots Wallonië is geworden, zo heftig moeten onze zuiderburen bekomen van VTM-journalist Bo Van Spilbeeck. Van mevrouw Bo, voorheen de gevierde journalist meneer Boudewijn. Haar eerste werkdag als vrouw op tv zorgt voor grote beroering. De genocide in Rwanda. De vliegtuigcrash in Oekraïne. De chaos in Catalonië. Bou dewijn Van Spilbeeck was de voorbije 28 jaar als VTM MEÜWS-journalist bij alle brandhaar den in de wereld. Bo zal dat werk voort zetten. Ze is altijd expert geweest in de 'stoerdere' thema's. „Die waren deel van mijn camouflage", zegt ze. Van Spilbeeck heeft besloten als vrouw door het leven te gaan. Een half jaar geleden begon ze met haar transitie. Ze neemt vrouwelijke hormonen en er staat een reeks ingrepen gepland. Alles bij elkaar duurt het nog zeker een jaar. De verrassing in Vlaanderen is totaal: „Omdat ik de 'ernstige journalist' ben, zeker?", lacht ze. „Maar de beslissing van geslacht te veranderen, neem ik niet lichtzinnig." Gevangenis Tientallen jaren voelt haar lichaam als een gevangenis, ze móet uitbreken. De vele vraagtekens neemt ze op de koop toe. „Ga ik vrienden verliezen? Hoe rea geert het publiek? Vinden de mensen mij geloofwaardig? Maar ik laat me niet tegenhouden. De enthousiaste reacties lijken me gelijk te geven." Van Spilbeecks eerste herinnering aan haar verlangen een vrouw te zijn, was toen ze 8 jaar was. „Op school hadden we een optreden om geld in te zamelen voor sneeuwklassen. Er was een oudere jongen die 'omroep- ster' mocht spelen. Ik was zo jaloers. Ik had zo graag die omroepster willen zijn." Haar ouders, in 2003 en 2009 overle den, hebben nooit iets gemerkt. Van Spilbeeck: „Als ik toneelstukjes speelde, hielp mijn moeder wel met mijn kle ding. Ik weet dat ik ooit goochelaarsas sistente moest spelen. Ze gaf haar cock tailjurk aan mij en had die zelfs nog in gekort, omdat een assistente sexy moest zijn. Maar ze heeft daar nooit vragen bij gesteld. Ze vond dat niet raar." De eerste keer dat Van Spilbeeck zich écht als vrouw begon te kleden, was op kamers. „Ik bezuinigde op mijn bud get voor eten, kocht er tweedehands vrouwenkleding mee. Ik speelde ook toneel. Dat was een uitlaatklep voor mijn vrouwelijke kant. Daar heb ik mijn vrouw leren kennen. Dat is nu 35 jaar geleden. Wat later wist ze dat ik me als vrouw kleedde. Toen ik zei dat het wel Als eerste bekend transgezicht in Vlaanderen hoop ik een rol te spelen in de maatschappelijke aanvaarding voorbij zou gaan, had ze er vrede mee." Vlaanderen mag dan verrast opkijken van de blonde Bo, ze heeft deze look al jaren. Al 25 jaar gaat ze naar de super markt als vrouw. Vijftien jaar geleden overwoog ze voor het eerst de transitie van man naar vrouw te maken, maar vriendinnen raadden het haar af: 'Doe het niet'. En Van Spilbeeck deed het niet, de tijd leek nog niet rijp. „Ik wilde mijn vrouw niet verontrusten, was bang mijn fantastische job, mijn vrienden en vooral mijn dierbare gezin te verliezen." Caitlyn Jenner Tot drie keer toe gooide ze al haar 'vrou welijke' kleren weg, maar ze kreeg ber gen spijt. „De laatste jaren ben ik op de VTM-redactie steeds meer vrouwelijke dingen gaan dragen. Vrouwenjeans. Laarzen met hakken, die alsmaar hoger werden. Vrouwenbloesjes en blazers. Van vrouwelijke collega's kreeg ik soms complimenten, de mannen keken wel raar." Caitlyn Jenner, het Amerikaanse boegbeeld van de transgendergemeen- schap, bracht alles in een stroomversnel ling. „Dat tienkamper Bruce Jenner op haar 65ste besloot van geslacht te veran deren, deed me inzien dat het ook voor mij niet te laat was." De beslissing viel pas echt toen ze tin- nitus opliep. „Sindsdien hoor ik continu een pieptoon. Ik was zó kwaad. Ik dacht: tinnitus heb ik nooit gewild, maar toch gekregen. Wel, laat dat wat ik écht wil, vrouw zijn, nu ook maar gebeuren. Zo niet, dan hoefde het allemaal niet meer voor mij." Waar 38,7 procent van de Vlaamse transgenders een zelfmoordpoging ondernam, deed Van Spilbeeck dat niet. „Ik dacht: dat is niet fair, ik laat mijn naasten dan achter met verdriet." Bo zocht hulp bij fertiliteitsexpert Petra De Sutter, zelf ook transgender. „Toen wist ik het zeker. Mijn vrouw moest wel even gaan zitten. Ik dacht dat ik haar al heel veel signalen had gegeven, maar misschien waren ze niet duidelijk genoeg." Voor Van Spilbeecks partner, kinderen en familie was het een zware beslissing. „Het is aartsmoeilijk als je man vrouw wil worden, als je papa vrouw wil wor den. Onze grootste angst was dat we uit elkaar zouden gaan. Maar iedereen wilde hetzelfde: een hecht gezin blijven. Ik houd nog altijd evenveel van mijn vrouw en zij van mij." Heel bijzonder was het moment tij dens het kerstfeest waarop hun dochter Bo vastpakte. „Ze zei: 'Papa, je ziet er beter uit als vrouw, ga ervoor'. En toen mijn vrouw mij een handtas cadeau deed, vroeg mijn dochter blijkbaar: 'Zou zij die handtas mooi vinden?' Dat geeft me de kracht om door te gaan." Via hulporganisatie Transgender Info- punt kwam Bo's vrouw in contact met vrouwen wier man ook vrouw is gewor den. Daar heeft ze veel aan gehad. „Het is zelfs zo dat ze gisteren zei: 'Ik zie mezelf in de toekomst ook buddy zijn voor an deren'." Bo krijgt alle steun van haar bazen en collega's. Tijdens haar transitie is ze korte tijd niet op tv, maar ze komt terug. „Als eerste bekend transgezicht in Vlaanderen hoop ik dat ik een rol kan spelen in de maatschappelijke aanvaar ding. Ik zie het als mijn plicht om mijn verhaal naar buiten te brengen." Bo's vrouw heeft er voorlopig voor gekozen om niet op de voorgrond te tre den. „Ze heeft me vanochtend wel nog een berichtje gestuurd dat mijn verhaal mensen echt gaat beroeren en dingen kan veranderen." Bo: „Nu het eruit is, voel ik me bevrijd. De momenten dat ik als vrouw naar bui ten kon treden, zijn voor mij altijd mo menten van rust geweest, van ontspan ning en geluk. Nu wordt dat permanent geluk. Het voelt als een wedergeboorte." donderdag 1 februari 2018 A Boude- wijn is nu Bo. FOTO'S VTM België valt voor stoere Bo Fernand van Damme Gent - Bo Van Spilbeeck, tv-journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7