We denken aan 1953 Voedselbank kan nieuw bestelbusje kopen Alcoholcontrole Slechts kwart van raadsleden is vrouw 2 De televisieserie De Luizenmoeder is het gesprek van de dag op het schoolplein. Voor leerkrachten en ouders van de Theo Thijssenschool in Vlissingen zijn veel scènes een feest van herkenning. TELEVISIESERIE DE LUIZENMOEDER Commentaar Een moeder en haar vijf kinderen. Een compleet gezin van acht mensen. Een baby van vijf maanden. Zo gaat het maar door. Allemaal uit het leven gerukt. Vandaag publiceert deze krant de complete lijst van slachtoffers van de Watersnoodramp. We herdenken al die mensen. Door hun namen te noemen. Omdat het 65 jaar geleden is. En opdat we niet vergeten. Vele honderden inwoners van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn op 1 februari 1953 kansloos tegen het zeewater. De overstroming verrast slapende mensen. Veel ellendige verhalen zijn bekend. In deze tijd van het jaar her halen we ze. En we voegen nieuwe toe. Zo krijgt het her denken steeds een ander gezicht. Met deze herdenking laten we de overlevenden en de na bestaanden merken dat wij weten wat zij met zich meedra gen. Met deze herdenking wijzen we alle andere mensen op de diepe littekens die de Ramp heeft achtergelaten. Samen leren we te beseffen hoe nietig we zijn ten opzichte van de grote natuurkrachten. De recente winterstormen zijn aanleiding voor vragen over de kustverdediging. Is Nederland opgewassen tegen ex treem weer en tegen de stijging van de zeespiegel? Maar daarover moet het nu niet gaan. Vandaag nog niet. Van daag is een dag van stilte. Vandaag laten we het leed van 1953 tot ons doordringen. Vandaag proberen we het te delen. Een moeder en vijf kinderen, een compleet gezin van acht, een baby van vijf maanden „Ja, nu kan ik naar Autokievit en een concreet plan maken." Zo re ageert Zierikzeeënaar Jaap Schoof op het besluit van het gemeentebe stuur om 2.700 euro over te maken op rekening van de Voedselbank Schouwen-Duiveland. Schoof is door het bestuur van de Voedselbank Schouwen-Duiveland gevraagd een andere bestelauto te zoeken en die van koeling te voor zien. De Voedselbank heeft ge spaard voor het busje en ook spon sors gevonden, maar dat was niet genoeg. Daarom werd de gemeente om subsidie gevraagd. Het gemeentebestuur verstrekt een eenmalige subsidie om twee redenen. Om te beginnen is de Voedselbank verplicht haar waren gekoeld te vervoeren. Zonder koel wagen dus geen voedselverstrek- king. Verder voorkomt de Voedsel- Nu kan ik met concreet plan naar het autobedrijf bank verspilling door gekoeld transport. Zou dat namelijk niet ge beuren, dan zou veel groente en fruit op de veiling worden 'doorge- draaid'.Het aantal klanten van de Voedselbank loopt op Schouwen- Duiveland de laatste jaren terug van 102 huishoudens in 2015 via 56 in 2016 tot 35 eind vorig jaar. ALMANAK De politieauto's aan de andere kant van de weg trokken zijn aandacht. Ha, een alcoholcon trole! In al die jaren dat hij zijn rijbewijs had, mocht hij nog nooit op zo'n tuitje blazen. Dat wilde die automobilist wel eens meemaken. Hij had alleen sinas gedronken, dus wat kon hem ge beuren? En dus nam hij de afslag en maakte rechtsomkeert. Zelf verzekerd gaf hij het blaasappa raat terug en hoopte stiekem op zo'n mooie BOB-sleutelhanger. Maar de agent had een hele an dere boodschap. 'U krijgt een boete van 140 euro. U heeft na melijk uw autogordel niet om.' Rijtjeshuizen in Noorderpolder Bonte Vagebond opdoekvanfiZi SGP: geen grond naast open graf MIDDELBURG Warme truien bij de Kledingbank Juf Barbara Kouwijzer stapt zonder moeite even in de huid van juf Ank. „Kijk mij eens aan", zegt ze met strenge blik, alsof ze een leerling aanspreekt. Twee vingers wijzen naar haar ogen. „Gefeliciteerd met je verjaardag." Ze lacht. „Dat word je als kind toch bang van. Je juf zal zó tegen je praten." De scènes uit De Luizenmoeder komen regelmatig voorbij in de do centenkamer van de Theo Thijs senschool in Vlissingen. De leraren maken grapjes over de 'partici- pizza-avond' voor ouders, over het traktatiebeleid en over groepsapps. Allemaal zaken die de school niet heeft, maar die tóch heel herken baar zijn. „Er zitten allemaal kleine waarheden in de serie", zegt Kou- wijzer, die lesgeeft aan groep 6. „Ouders die niet weggaan uit de klas als de les begint, bijvoorbeeld. Dat gebeurt hier ook, zelf nog in groep 6! Ze blijven nog even praten met hun kind, of willen de dag nog even doornemen." 'Hallo Allemaal', het liedje van juf Ank, wordt om de haverklap inge zet in de wandelgangen en de loka len. „Iedereen zingt mee", zegt di recteur Rob Geljon. „De humor die opgepikt wordt uit de serie vind ik mooi, zeker in deze tijd van som bere berichten over werkdruk en salarissen in het onderwijs. Je lacht je een ongeluk, omdat de werkelijk heid zo gigantisch uitvergroot is." Daar sluit Kouwijzer zich bij aan. „Het is heerlijk om een keer zo om je eigen werk te kunnen lachen. De serie illustreert prachtig hoe inge wikkeld het onderwijs is." Natuurlijk heeft ook de Theo Thijssenschool een luizenbrigade. Die draagt zelfs een nóg officiëlere naam: het Tuizenopsporingsteam', afgekort 'LOT'. Kim de Witte is de coördinator. Als luizenmoeder, juf en lid van de ouderraad heeft ze alle afleveringen van De Luizenmoeder gezien. „Ik moest er erg om lachen", zegt ze. „Wat ik herkenbaar vind? Dat iedereen mooiere traktaties wil maken dan anderen. En dat je soms een kind in je schoenen geschoven krijgt als een andere ouder oppas nodig heeft." Ouders staan niet al tijd te trappelen om luizenmoeder De serie illustreert prachtig hoe ingewikkeld het onderwijs is te zijn, weet ze uit ervaring. „Ja, wij gaan ook rond om mensen te vra gen of ze luizenmoeder willen zijn. Maar sommige ouders vinden het een vies werkje. Dan hebben wij extra werk." Collega-luizenmoeder Emma de Winter knikt instem mend. Ook zij heeft alle afleverin gen gezien. Ze herkent zich vooral in hoofdpersoon Hannah, die als nieuweling op de school nog niet Groningen heeft met 33 procent de meeste vrouwelijke raadsleden, zo blijkt uit cijfers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Fle voland staat met 31 procent op de tweede plaats. Zeeland blijft met 25 procent on der het landelijk gemiddelde. Al leen in Limburg is het aandeel vrouwen nog lager (23 procent). Een inventarisatie van deze krant leert dat er op dit moment 72 vrou welijke raadsleden zijn, tegenover 209 mannen. In de gemeente Vlis singen zijn vrouwen het best verte genwoordigd: 10 van de 27 raadsle den (37 procent). Ook Schouwen- Duiveland doet het relatief goed (35 procent). In Hulst (14 procent), Reimers- waal (16 procent) en Borsele (16 procent) is het aandeel het kleinst. Bij de partijen heeft de SP in Zee land als enige meer vrouwen dan mannen -10 van de 17 - in de lokale politiek. Onder de huidige 45 Zeeuwse wethouders zijn 8 vrouwen, ofwel 18 procent. Het landelijk gemid delde is 22 procent. donderdag 1 februari 2018 n De stichting Voedselbank Schouwen-Duiveland kan een nieuw bestelbusje kopen. Mét koelinstallatie, dankzij de ge meente. Die draagt namelijk 2.700 euro bij. Ton van den Nouweland Zierikzee -Jaap Schoof Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE In plaats van een com plex van zes apparte menten mag de project ontwikkelaar aan de In geland in plan Noorder polder 2 in Zierikzee vier ruitjeshuizen bouwen. De projectontwikkelaar kan de huizen beter verkopen dan de flats. Later komt er bij de waterpartij nog wel een appartementen complex en verder komen er vrijstaande hui zen. Het gemeentebe stuur is akkoord met het bijstelde plan. ZIERIKZEE De Schouwse speelfilm De Bonte Vagebond wordt zaterdag 17 maart vertoond in fiZi. Omdat de film met 45 minuten aan de korte kant is, draait het Zierikzeese filmhuis nog drie andere korte speelfilms van Henk Verhage, scenario schrijver en regisseur van de Vagebond. De ti tels van de extra films zijn Zoete Herinneringen, Conto en Verso. Ze zijn allemaal in Zeeland op genomen. VLISSINGEN De SGP in Vlissingen is boos dat er bij teraarde bestellingen op de Noor derbegraafplaats grond ligt naast open graven. Dat ervaren nabestaan den als laks en respect loos, schrijft raadslid Li- lian Janse aan het col lege. De gemeente heeft een grondtransportsys teem, waarmee de grond na grafdelving even el ders kan worden ge bracht. De SGP wil dat dit systeem weer ge bruikt gaat worden. Kledingbank Zeeland houdt zaterdag 10 fe bruari een warme win tertruienverkoop in de hal aan de Ravensteijn- weg in Middelburg, van 9 tot 15 uur. De Kleding bank heeft nieuwe tele foonnummers: de af- sprakenlijn (woensdag 9-12 uur) 0118-227390 en algemeen (ma-di-wo 9-16 uur) 0118-227310. Ook hier is Cornelleke Blok Vlissingen - Barbara Kouwijzer, leerkracht Een op de vier Zeeuwse raadsle den is vrouw. Daarmee blijft de provincie nog wat achter bij de rest van Nederland. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65