6 Patriottisch te paard Elke film die Steven Spielberg maakt betreft ook zijn eigen leven. De regisseur voelt zich verwant met outsiders. In 7/7ePosfherkendehijzichindeuitgeefstervan The Washington Post in een wereld vol mannen. Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Downsizing Darkest Hour All the Money in the World FILMNIEUWS Programma Other Futures Nieuwe film Guidovan Driel oen Steven Spielberg, zoals hij wel vaker doet, zijn nieuwste film The Post in fami liekring vertoonde, kwam zijn stiefdoch ter Jessica Capshaw met een suggestie. Zij stelde voor om als volgende film meteen All The Pre- sident'sMen, over de Watergate-af- faire, te draaien. Spielberg (71) vertelt het voorval met vaderlijke trots. „Zij had meteen in de gaten wat ik in het slot van The Post had gedaan. De inbraak in het Democratische hoofdkwartier Wa- tergate heb ik precies zo gefilmd als het begin van All the President's Men. De films kunnen dus naadloos in el kaar overgaan." Beide producties belichten legen darische onthullingen van The Was hington Post. In The Post is te zien hoe de redactie van de kwaliteitskrant begin jaren 70 de hand weet te leggen op de Pentagon Papers, een geheim rapport over de twijfelachtige Ameri kaanse tactiek tijdens de oorlog in Vietnam. All the President's Men (1976), een film van collega Alan J. Pa- kula met Robert Redford en Dustin Deze films spelen zich weliswaar af in de jaren 70, maar zijn nog altijd van wezenlijk belang Hoffman in de hoofdrollen, gaat over de inbraak die president Nixon uit eindelijk de kop kostte. Spielberg, zoals altijd vriendelijk en voorkomend, praat vol vuur over beide kwesties. „Deze films spelen zich weliswaar in de jaren 70 af, maar zijn nog altijd van wezenlijk belang. Zeker nu de media te kampen heb ben met de praktijken van president Trump, die de Amerikaanse media net zo probeert te muilkorven als president Nixon met The Washington Post van plan was. The Post is daarom vooral een film over het belang van vrije meningsuiting." Record Hoe urgent de film voor Spielberg was, blijkt wel uit het feit dat de re gisseur The Post in negen maanden afmaakte. „Dat is voor mijn doen ze ker een record. Ik was eigenlijk bezig met een andere film, Ready Player One, een sciencefictionachtig verhaal. Maar toen ik het script van The Post onder ogen kreeg, wist ik dat ik, ge zien de situatie in mijn land over za ken als fake news, meteen aan de slag moest." Spielberg rekruteerde Meryl Streep en Tom Hanks, twee gelijkgestemde zielen, als criticasters van Trump, 12Strong Nog voor alle brokstukken van 9/11 geruimd zijn, vertrekt een speciale unit van het Amerikaanse leger naar Afghanistan om de taliban af te straf fen. Deze twaalf onverschrokken strijders willen hun leven op het spel zetten voor hun vaderland. Ter plekke moeten ze samenwer ken met een lokale warlord die er zijn eigen methodes op nahoudt. Hun tocht naar het wespennest van terroristen blijkt te paard te gaan. En ondanks die gezamenlijke vijand blijken cultuurverschillen lastig. Dit op ware gebeurtenissen ge stoelde verhaal bleef lang uiterst ge heim, tot Doug Stanton het boek Horse Soldiers schreef. Hoewel de ac tiescènes zeker gelikt zijn, biedt het scenario een wat simpele kijk op de zaak, verlopen gebeurtenissen zoals al vroeg voorspeld en zijn personages vrij eendimensionaal. Voor Amerikanen is dit wellicht een onversneden heldenverhaal, voor de rest van de kijkers roept het vooral de vraag op hoeveel patriottische, Amerikaanse oorlogsvoering we nog moeten verstouwen in de bioscoop. - Marieke Nieuwdorp donderdag 1 februari 2018 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (-) Maze Runner: The Death Cure €177.000 2 (4) Darkest Hour €39.000 3 (3) Three Billboards €35.000 4 (1) The Commuter €28.000 5 (-) Downsizing €24.000 TRAGIKOMEDIE Regisseur Alexander Payne lost het milieuprobleem radicaal op in zijn tra gikomedie Downsizing. Als alle men sen zich laten minimaliseren, is er minder verontreiniging, minder over bevolking en meer voedsel. Matt Damon maakt gebruik van dit riskante aanbod. DRAMA Gary Oldman is magnifiek in zijn rol als Winston Churchill die tijdens de Tweede Wereldoorlog als premier te maken krijgt met een loodzware be slissing: de evacuatie van honderddui zenden soldaten uit Duinkerke. Old man zet de staatsman perfect neer. Een Oscar kan hem nauwelijks ont gaan. DRAMA Prachtige reconstructie van de ont voering in Italië van de kleinzoon van miljardair J.P. Getty. De film focust vooral op de moederrol, gespeeld door Michelle Williams. Christopher Plummer excelleert als Getty. GO FESTIVAL Het programma van Other Futu res, het eerste niet-westerse sciencefiction- festival ter we reld, is bekend. Het aanbod van het festival, dat van 2 tot en met 4 februari in de Amsterdamse Melkweg en Su- garfactory wordt gehou den, staat op www.otherfutu- res.nl, met onder meer manga, litera tuur en muziek. SPEELFILM Regisseur Guido van Driel (De Wederop standing van een Klootzak) komt eindelijk met een opvol ger: Bloody Marie. De hoofdrollen worden vertolkt door Susanne Wolff en Dragos Bucur. Hoofd persoon is de striptekenares Marie Wankel- mut. Drank zuchtig en als een ongeleid projectiel be landt ze van het ene conflict in het andere. Spielberg: nog altijd een outsider Ab Zagt A Spielberg overlegt met Tom Hanks, een van de hoofdrolspelers van The Post. foto nikotavernise 44 OORLOGSFILM Regie: Nicolai Fuglsig Hoofdrollen: Chris Hemsworth, Michael Shannon A 12 Strong is een op ware gebeur tenissen gestoeld verhaal over de strijd na 9/11. foto david james m E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58