0 Debuut 0| Roman 3 Literair talent Oud maar niet dood De grootste Hartverscheurend H Dvd Non-fictie De voorstellingen van het Chinees Nationaal Circus hebben altijd een thema, een artistiek kader. Na onder andere Tao, Conjucius of Verboden stad is het thema deze keer The Grand Hongkong Hotel. De broeierige sfeer van Hongkong, dé havenstad van het oosten, smeltkroes van culturen, is ideaal te combineren met Chinees circus. Dat is namelijk ook zo'n onbe stemde mix. Je vindt er yoga, tai chi en oosterse dans in terug. De arties ten zijn iets tussen kunstenaar, am bachtsman, zwerver en avonturier. Hongkong als stad is kleurrijk. De voorstelling is dat ook, van decor en kostuum tot licht. Artistiek directeur en hoofdchoreografe Sun Qing Qing (vanaf haar 8e een slangenmeisje in Tianjin) beschouwt de voorstelling als een schilderij. „Ik schilder in be wegingen. Het toneel is mijn doek, de artiest is mijn penseel en zijn of haar act, dat is de kleur. Alles is kleur, alles is sfeer." De artiesten zijn iets tussen kunstenaar, ambachtsman, zwerver en avonturier Chinees circus wil absoluut niet lij ken op Europees circus. Het is nooit 'tentenkunst' geweest. Vanaf het be gin is Chinees circus bedoeld geweest voor het klassiek theater. Het was ook geen volksvermaak, maar een verhe ven kunst. Het ging er eigenlijk nogal serieus aan toe. Dus één concessie, één toegeving moest er toch wel ge daan worden om het Chinees circus nog wat toegankelijker te maken voor het westerse publiek. En dat is de clown, een onvervalst Europees con cept. Die is er dus wél. En dat kon niet anders dan een Europeaan zijn. Raoul Schoregge is een duizendpoot, onder andere ook zakelijk leider en produ cent van het circus. Maar bovenal is hij - en dat al heel zijn leven lang - een fantastische clown. Hij dwarrelt door de voorstelling met enkele bij zondere knappe acts. Acts die voor heel even de oosterse sfeer van opper ste concentratie van de toneelvloer vegen en voor een westers en ont spannend accentje zorgen. Chinees circus krijg je niet vaak te zien. Pas over ruim een jaar mogen 30 Benelux-steden vechten om een op treden. Een buitenkansje, dat het nu (eenmalig) in Zeeland te beleven is. donderdag 1 februari 2018 DE AVOND IS ONGEMAK 'Ik was tien jaar en deed mijn jas niet meer uit.' Zo begint de debuutroman De avond is ongemak van Marieke Lucas Rijneveld, over een religieus boerenge zin dat wordt getroffen door de dood van een kind. In 2015 debuteerde Rijneveld al als dichter met de eigenzinnige, succesvolle dichtbundel Kalfsvlies, waar voor ze de C. Buddingh'-prijs en een C.C.S. Crone-stipendium kreeg. Verschenen bij AtlasContact, €19,99 Het boek en de tv-serie waren populair, en nu is -fL, Het geheime dagboek van V J Hendrik Groen ook gebun deld op dvd. Tachtiger Hen- (tjL drik Groen woont in een verzorgingshuis in Amster- dam-Noord. Samen met een paar medebe woners richt hij rebellenclub Omanido (Oud maar niet dood) op, omdat ze graag nog wat geestige avonturen willen beleven. Verschenen bij Just Entertainment, €19,99 Wereldkampioen, Olym pisch kampioen, Sport man van de Eeuw en bokslegende Muham- mad Ali werd niet voor niets The Greatest ge noemd. Jonathan Eig be looft in zijn biografie Ali: Een leven een ge heel nieuwe kijk op de complexe man Ali, die twee jaar geleden overleed aan de ge volgen van Parkinson. Verschijnt op 2 februari bij Overamstel uitgevers/Voetbal Inside, €24,99 In de nieuwe roman Het enige verhaal van de Britse auteur Julian Barnes, die bekend werd met moderne klassiekers als Alsof het voorbij is, Flauberts papa gaai en Het tumult van de tijd, blikt hoofdpersoon Paul terug op een zomer lang geleden. Als 19-ja- rige student had hij een affaire met een 48- jarige getrouwde vrouw, die uitmondde in een hevige, het leven ontwrichtende liefde. Verschenen bij AtlasContact, €19,99 flrrT BdidE L&EJSeKI VETiftAAL VE. Chinees Nationaal Circus, De Mythe Goes, zaterdag 3 februari, 19.30 uur. Chinees circus draait voornamelijk om acrobatiek. FOTOTIM FOLTIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55