Jubileumronde in teken van eerste winnaar 13 1948 - zo'n 110 kilometer in een kopgroep terecht. Die pakte snel een dikke minuut voorsprong. Mesu zat aan vankelijk lekker op zijn plek, maar merkte vervolgens dat hij veel krachten moest verspelen. „Ik zat er namens mijn ploeg helemaal al leen, terwijl andere teams meer dere mannen mee hadden. Ik werd steeds uit mijn tent gelokt. Ik moest voortdurend reageren op demarrages. Het was hollen en stilstaan. Na 160 kilometer dacht ik: vandaag is de afstand van 200 kilometer te veel voor mij." Erik Jan Kooiman, de latere win naar, viel vrij vroeg aan. Kort daarna ging Bart Mol, de nummer twee, in de achtervolging. En weer later stelde Frank Vreugdenhil zijn derde plek veilig. Mesu: „Ik had toen gewoon niet meer de power om erachter aan te gaan en een Of ik geen feestje te vieren heb met Anne? Nee, dat zit er niet in lang stuk op hoge snelheid te rij den. Ik was eigenlijk bij al die uit looppogingen gelijk gezien. In slotkilometer ging ook iedereen om me heen te hard voor mij; de elfde plek was het maximaal haal bare." „Kijk, om een wedstrijd over 200 kilometer te kunnen winnen, moet je een superdag hebben", ging hij verder. „In 2015 had ik dat. Ik kon blijven gaan, terwijl ik de anderen zag sterven. Nu was ik één van die jongens die aan het einde niets meer kon. Misschien komt het wel doordat ik een deel van de zomer eruit heb gelegen met een gebroken elleboog. Mis schien mis ik daardoor een goede basis voor zo'n grote afstand. Maar ik weet dat niet zeker. Wellicht dat het in één van de volgende wed strijden, hier of in Zweden, wel al lemaal goed gaat." Dat betekent niet dat ze in Oud- Vossemeer op zaterdag 17 maart het jubileum zomaar voorbij laten gaan. Integendeel, zegt Hommel. Met een tentoonstelling over Wim van Est, de eerste winnaar van de ronde, blikt het comité te rug op hoe het allemaal begon. Zijn shirts, bekers en foto's zijn zaterdag in het dorpshuis te zien. Van Est was de eerste Nederlan der die in de Tour de France de gele trui droeg en werd wereld wijd bekend na een val in de afda ling van de col d'Aubisque, die hij overleefde. Het programma van de ronde is zaterdag 31 augustus 1948 werd de eerste wieler ronde van Oud-Vossemeer gereden. De Thoolse wed strijd kreeg meteen tal van coryfeeën aan de start, zo als de latere winnaar Wim van Est, Wout Wagtmans en Gerrit Voorting. Zij wa ren de coming men in het Nederlandse wielrennen en zouden alledrie etappes winnen in de Tour de France én de gele trui dra gen. In de allereerste Ronde van Oud-Vossemeer van 1948 nam Wim van Est vanaf de start de leiding en hield deze 102 kilometer lang vast, tot de finish. Ook toen al waren start en finish te vinden op de Dorpsweg. dit jaar aangepast. Niet de elites en beloften vormen het hoofdpro gramma, maar de vrouwen. In beide categorieën is er de nodige Zeeuwse inbreng, zoals de Mid delburgse Yva Geluk, de Smer- diekse Celesta op den Brouw en de uit Hoek afkomstige Lieselotte Een tweede ronde op het eiland zou de ronde kunnen versterken Overdevest. Bij de eliterenners zijn de Middelburgse Eloy Raas en Tholenaar Roy Guequierre favo riet. Voor de junioren is een speciale categorie. Daarin nemen de plaat selijke talenten Yoeri Slokkers en Jamie Prince het tegen elkaar op. Ook een dikkebandenrace maakt deel uit van het programma. „Mis schien wel het best bezochte on derdeel van de dag." De amateurs en jongens uit de sportklasse wor den om kwart voor tien afgescho ten voor een koers van zestig kilo meter over het 1600 meter lange parkoers door de straten van Oud- Vossemeer. Met als start en finish de Dorps weg en via de John F. Kennedy- straat, Hofstraat en Kalisbuurt richting de Hiksedijk. „Op de dijk, vol in de wind, wordt de wedstrijd vaak beslist", zegt Hommel. „Als de wind in de flank zit, gaan de renners op het kantje rijden." De aanmeldingen lopen volop bin nen. Toch is het instandhouden van de ronde een lastige, geeft Hommel toe. „We gaan zeker so wieso door tot de 75ste editie. Aan de vrijwilligers ligt het niet. Oud- Vossemeer is een echt wielerdorp. Ook steeds meer jongeren lopen warm voor de sport. Een tweede ronde op het eiland zou de ronde kunnen versterken. Of een jaar lijks terugkerende toertocht." Naast de koers en de tentoon stelling over Wim van Est wordt in het dorpshuis ook een wieler- show ingericht door Piet Fase, de plaatselijke wielerspecialist. donderdag 1 februari 2018 Erwin Mesu frprhfoi ^gistermiddag de ««SïS! 2,i" "«"«in A„„e eve Elfstedentocht b H de Uber op' dic..^„I de vrouwen op haar naam schreef, t-OTOVINCENTRIEMERSMA O O - Erwin Mesu De Ronde van Oud-Vossemeer was jarenlang dé aftrapwed- strijd voor de beste wielrensters, zoals Leontien van Moorsel hier in 2001. FOTO DICK DE BOER De zeventigste editie van de wielerronde van Oud-Vosse- meer moest een speciale wor den. Eentje vol wielervermaak. Met op vrijdag een wielerquiz in dorpshuis De Vossenkuil. Die plannen gaan voorlopig de ijs kast in, zegt Frank Hommel, voorzitter van het plaatselijke wielercomité. „Het ontbreekt aan tijd. En we willen het goed neerzetten." Timo van de Kasteele Oud-Vossemeer OUD-VOSSEMEER Op - Frank Hommel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49