II Provincie ziet niets in 'bloemenrivièra' Juwelendief op wenken bediend Maanpriesteres: volle maan legt de dingen bloot waar je mee worstelt 10 ZE De blauwe supermaan die afgelopen nacht aan de hemel stond, was een bijzondere gebeurtenis voor maanpriesteres Chantal Minnaard uit Middelburg. „Deze maan is extra krachtig en voelbaar." Het is een zeldzame combinatie van twee fenomenen. De term 'blauw' wordt ge bruikt, omdat het de tweede volle maan in eenzelfde kalendermaand is. En het is tevens een 'supermaan', omdat het he mellichaam nu het dichtste bij de aarde staat in zijn elliptische baan en daardoor veertien procent gro ter en helderder lijkt. Maanpriesteres Minnaard ging dinsdagavond al met enkele tie ners op pad om de kracht van de supermaan te ervaren. „Het was een groepje hooggevoelige pu bers", vertelt ze. „Ik probeerde ze de energie van de maan te laten voelen en de kracht en trillingen te laten resoneren. Je wandelt dan in stilte en raakt bewust van je gevoel en de invloed van de maan daarop." Een van de jongeren gaf aan dat het voelde alsof ze een 'duwtje' in de rug kreeg van de maan. Minnaard noemt zichzelf'pries teres', een specifieke tak van de natuurreligies. Ze voelt zich ver bonden met de natuur en probeert zo met anderen via dans en medi tatie door te dringen tot haar ge voelswereld. En een volle maan is daarvoor extra effectief. „Die legt de dingen bloot waar je mee wor stelt. Dat merk je ook bij de jonge ren waarmee ik werk. Sommigen hebben ADHD en zijn snel over prikkeld. Via de trillingen van de maan, leer ik ze omgaan met hun eigen energie." Minnaard ging gisterenavond in het maanlicht mediteren. „Deze maan is het meest krachtig en voelbaar. Bijna alle gevoelige men- Bijna alle gevoelige mensen resoneren sterk op deze maan. Bij mij geeft het extreme rust sen resoneren er sterk op. Bij mij geeft het extreme rust. Ik ga in ge sprek met de maan en voel wat er bovenkomt. Ik leg dan ook mijn edelstenen buiten om ze 'op te laden'. Bijvoorbeeld bergkristal, wat mijn favoriete steen is, maar het werkt bij meer stenen natuur lijk." Chantal Minnaard raadt Zeeu wen aan om tijdens een volle maan stil te staan bij hun gevoels wereld. „Durf dat gevoel naar bo ven te laten komen en erbij te blij ven. Het kunnen angsten zijn of wat voor gevoel ook, maar durf het toe te staan. Zolang je het wilt en kunt volhouden natuurlijk", lacht ze. De blauwe supermaan was tus sen gisteravond 17.30 uur en van ochtend 08.30 uur te zien. Bloedmaan Aan de andere kant van de wereld was overigens nog een derde, extra fenomeen zichtbaar, de zoge noemde bloedmaan. Daarbij wordt de maan ook nog eens ver duisterd door de schaduw van de aarde, wat een rode gloed geeft. Een blauwe maan komt eens in de drie jaar voor, een combinatie van alle drie de fenomenen zo om de 30 jaar. De provincie Zeeland doet al vol doende voor insecten, zoals bijen en vlinders. In aankloppen bij het kabinet voor geld om een Zeeuwse Bloemenrivièra te ont wikkelen, zien Gedeputeerde Sta ten dan ook niets. De Partij voor Zeeland vroeg het dagelijks provinciebestuur eind vorig jaar te onderzoeken of het niet mogelijk is om nieuwe natuur aan te leggen door gebie den in te zaaien met bloemen- mengsels. Het Rijk zou Zeeland moeten aanwijzen als proefge bied. Niet nodig, antwoordt het col lege nu. In 2017 heeft de provin cie een natuurvisie vastgesteld, waarin al maatregelen staan om ervoor te zorgen dat allerlei bloe men, planten en insecten kun nen blijven bestaan en groeien in Zeeland. Dat beleid werkt, aldus GS. „Een aantal sterk bedreigde vlindersoorten vertoont de afge lopen jaren een voorzichtig her stel." Duurzame landbouw Het provinciebestuur wijst erop dat er nog meer plannen op sta pel staan om de biodiversiteit in Zeeland een handje te helpen. Zo wordt gedacht aan duurzame landbouw, die minder belastend is voor het milieu. Ook kijkt de provincie samen met andere overheden of het mogelijk is om bermen en dijken ecologisch te beheren. Het zat S. allemaal niet mee, vond hij zelf. Sinds jaar en dag in de bij stand, sinds jaar en dag geen werk en niemand wilde hem hebben. Aan vrijwilligerswerk doen, zoals Hopmans hem voorstelde om dan tenminste toch enige werkervaring op te doen, was nooit in hem opge komen, want dat leverde niks op. S. had een alternatief om wat be ter in het geld te zitten: winkeldief stallen. Geen plakjes ham bij de su permarkt of zo, maar juwelenzaken bezoeken, daar waardevolle siera den stelen en verkopen. En zo toerde hij het hele land door. In De waarde van de gestolen spullen wordt geschat op een dikke10.000euro maart 2016 bezocht hij een juwelier in Middelburg, een juwelier in Ter- neuzen kreeg ook bezoek en juwe liers in Maasbracht, Dronten en Naarden werden eveneens met een bezoek van S. vereerd. Met steeds hetzelfde liedje: hij zocht een leuk stukje sieraad, liet de medewerker van de zaak van alles tonen en stak, terwijl de medewerker weer iets anders tevoorschijn haalde, wat spullen in zijn zak. Dat hij eigenlijk niet eens wist wat de waarde was, bleek wel uit het feit dat hij een 3.700 euro kostende armband voor een paar tientjes in Hoog Catha- rijne in Utrecht had verpatst. Zijn activiteiten mét camerabeelden verschenen in Opsporing Verzocht, op Facebook en uiteindelijk gaf S., nadat hij op de camerabeelden was herkend, zichzelf aan. De waarde van de gestolen spullen waarvoor hij zich moest verantwoorden wordt geschat op een dikke 10.000 euro. S. is al diverse keren voor zit soort feiten veroordeeld. Hulpverle ningstrajecten hebben niets opge leverd en volgens de psycholoog 'wilde S. niets, was de hele wereld schuldig aan zijn ellende en stond hij constant in de moppermodus'. donderdag 1 februari 2018 WA 'Blauwe supermaan is extra krachtig' Bas Bareman Blauwe supermaan, foto rob engelaar Inzet: Chantal Minnaard: „Je raakt bewust van je gevoel en de invloed van de maan daarop." - Chantal Minnaard, maanpriesteres Ab van der Sluis Middelburg De 59-jarige F. S. uit Harmeien, die aangaf nu eens echt schoon schip te willen maken, werd gis teren door politierechter Hop mans op zijn wenken bediend. S. liep in een schorsing van de voorlopige hechtenis en als die direct na het vonnis zou worden verlengd, kon hij die drie maan den cel die Hopmans hem nu oplegde in zijn geval direct uit zitten. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46