Green Bay bouwt groot datacentrum bij Borssele Schone Polder: Voorkom milieuramp Perkpolder 5 Gevluchte kinderen leren Nederlands in de Rieburch Basisschool de Rieburch in Sint- Maartensdijk geeft gevluchte kinderen extra aandacht bij rekenen en taal. Met een speciale klas. ]ÊM Welkom! Kinderen die gevlucht zijn naar Nederland moeten zo snel mogelijk mee kunnen draaien op school. In een reguliere klas is dat vaak lastig vanwege de taalbar rière. In Sint-Maartensdijk, op ba sisschool de Rieburch, is een spe ciale vluchtelingenklas ingericht waar extra aandacht is op het ge bied van rekenen en taal. De vluchtelingenklas is gister ochtend begonnen. Het gaat om een groep van twaalf kinderen. Af komstig van alle openbare bassi- scholen op Tholen. Naar verwach- We leren de kinderen ook Nederlandse gebruiken ten komen daar nog drie kinderen bij, zegt directeur Jeroen Pas van de Rieburch. De kinderen zijn af komstig uit Syrië en Somalië, een enkeling uit Polen. Naar verwach ting gaan de kinderen een jaar lang, vijf ochtenden in de week, naar de speciale vluchtelingenklas op de openbare basisschool in Sint-Maartensdijk. Dan moet hun Nederlands goed genoeg zijn om volledig mee te kunnen draaien in een reguliere klas. „Het is meer dan alleen het bijbrengen van de taal. We leren de kinderen ook Ne derlandse gebruiken." Hoe snel dat proces precies gaat weten ze op de Rieburch nog niet. Jeroen Pas: „De ene leerling is de andere niet. De verschillen zijn groot. Syrische kinderen zijn gewend aan onder wijs, terwijl een jongen of meisje uit Somalië soms nog nooit een school van binnen heeft gezien." Kennismakingsspel Voor leerkrachten Linda de Keij- zer en Marian Borgerdijn is het even aftasten. „We zijn gestart met een kennismakingsspel", zegt Linda. „Communiceren is soms lastig. Als ik wil dat ze gaan zitten, zeg ik dat en doe het vervolgens voor. Gebaren doen een hoop. Op die manier leren ze hopelijk snel." Borgerdijn en De Keijzer hebben de nodige ervaring met kinderen uit het buitenland. Twee jaar te rug is de Rieburch al gestart met een speciale taalklas voor kinde ren van vluchtelingen en arbeids migranten. Nu zijn kinderen van alle Thoolse basisscholen in dat zelfde lokaal welkom. De ge meente regelt het vervoer. Het is geen toeval dat juist voor de Rie burch is gekozen. In Sint-Maar tensdijk wonen verhoudingsge wijs de meeste gezinnen van bui tenlandse afkomst. Jeroen Pas ge looft in een positieve uitwerking. „Kinderen leren op deze manier sneller is de ervaring. Bovendien ontlast het de leerkrachten van de andere scholen." Dat schrijft Stichting Schone Pol der in een brief aan commissaris van de koning Han Polman. Schone Polder, dat nu enkele maanden be staat, maakt zich zorgen over ver schillende aspecten van het groot schalige plan, waarin natuuront wikkeling, recreatie en woning bouw gecombineerd worden. De stichting is bang dat er vervuilde grond gebruikt zal worden bij de ophoging van een deel van de pol der. Daarnaast bleek de nieuwe zee dijk, aangelegd rond een nieuw buitendijks natuurgebied, te zijn aangelegd met gereinigde afval- grond. Een in allerijl ingesteld on derzoek naar de kwaliteit van de dijk loopt nog, maar de stichting wil daar niet op wachten. „Als een dijk wordt volgepropt met dubieuze afvalproducten, is er kans op een onveilige situatie. Daar kunt u niet omheen", schrijft het bestuur. Waarna Schone Polders zelfs de Watersnoodramp erbij haalt om erop te wijzen wat er kan gebeuren als er 'concessies worden gedaan aan de veiligheid'. De provincie was jarenlang be trokken bij het project, maar trok zich er afgelopen jaar uit terug. Dat ontneemt 'Middelburg' niet van haar zorgplicht, schrijft de stich ting. „Hier liggen nog kansen om een milieuramp te voorkomen. Dus verschuil u niet achter uw verant woordelijkheid en kom in actie!" Het provinciebestuur moet de brief nog behandelen. Datacentra, waar bedrijven en par ticulieren hun digitale informatie opslaan, zijn nogal energievreters. De technologie om alles te ontvan gen, op te slaan en weer te verstu ren vraagt nogal wat. Bovendien produceren al die apparaten nogal wat warmte waardoor er weer ge koeld moet worden. Green Bay heeft voor Borssele gekozen omdat daar de energie van zee aan land We worden het grootste groene datacentrum van Nederland komt, windmolens in de buurt staan en straks een groot zonne- park ligt. Dat betekent een con stante aanvoer van energie. „En hebben wij ook geen ver vuilende dieselgeneratoren nodig voor als de stroom uitvalt", zegt Ouwens. Helemaal zonder reserve kan ook niet, daarom komen er wel batterijen te staan. „Het energiebe drijf gaat die batterijen ook gebrui ken om te balanceren. Windener gie en zonne-energie zijn niet con stant en die batterijen worden ge bruikt om energie op te slaan als er teveel is of uit te halen als er te kort is." Meer centra Green Bay verwacht dat zich in de toekomst meer datacentra gaan vestigen in de omgeving van Bor- sele. De energieleverantie is zeker der dan in Amsterdam, waar nu veel centra zitten, en er ligt vol doende glasvezel om alle digitale informatie snel te versturen. De bouw van de eerste fase be gint medio dit jaar en is mei vol gend jaar klaar. donderdag 1 februari 2018 PC Klas voor j onge vluchtelingen Timo van de Kasteele Sint Maartensdijk - Jeroen Pas, directeur openbare basisschool de Rieburch Leerkracht Linda de Keijzer: „Communiceren is soms lastig. Als ik wil dat ze gaan zitten, zeg ik dat en doe het voor." fotomarcelledavidse Dat de provincie geen partij meer is bij de ontwikkeling en uitvoering van Plan Perkpolder, wil niet zeggen dat 'Middelburg' mag wegkijken van de 'milieu ramp' die zich daar dreigt af te spelen. Martijn de Koning Walsoorden Gevoed met stroom van wind op zee of zonnepanelen. Ge koeld door water uit de Wester- schelde. Green Bay bouwt een milieuvriendelijk datacentrum op een terrein naast de oude kolencentrale van EPZ. „We worden het grootste groene da tacentrum van Nederland", zegt Gerben Ouwens van Green Bay. Melita Lanting Borssele - Gerben Ouwens, Green Bay

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41