Strao verenigt Schouwse dorpen En hoe zit het dan met de bolus? Wanneer? Waar? 4 Zaterdag 3 februari bijt Renesse het spits af. Daar stappen de paarden als eerste het koude, zuiverende zee water in om de voeten te reinigen, ze schudden hun manen om het stof en het spinrag van de winter stalling af te werpen. „Nou ja, mijn paarden staan niet eens in een stal", relativeert Bertie Steur. Het zeewa ter moest kwalen als schurft gene zen en had daarnaast ook een sym bolische zuiverende werking: de 'geesten' van het verleden werden verjaagd, een nieuw begin verwel komd. Bertie Steur, bestuurslid van Strao Renesse, weet uit eigen erva ring dat zeewater helend kan wer ken: ,Ik had een paard dat ernstig mok had - een huidaandoening. Elke dag ging ik met hem naar het strand, door het zeewater rijden. En het is weer in orde gekomen." Dit jaar zullen ruim honderd paarden zich aan de vloedlijn op stellen. Typerend voor Renesse: een dominee met stokpaardje zal erbij zijn. Samen met een groep volge lingen loopt ook hij het zeewater in voor een frisse start. „Elk dorp heeft zo zijn eigen tra dities", vertelt Margo Grevel van de Stroa Burgh-Haamstede. „Neem nu Burgh-Haamstede: daar valt de strao altijd samen met carnaval. Bij ons is het daarom extra belangrijk dat de strao niet vermengd raakt met carnaval. De uitdossingen moeten traditioneel strao zijn, dat wil zeggen rozetten van crêpepa pier en pompoenen van wollen draadjes voor de paarden, witte broeken, zwarte jasjes en bolhoe den voor de rijders." Grevel is één van de mensen die vanaf het eerste begin betrokken was bij het plan om de strao te laten opnemen in de inventaris van immaterieel cultu reel erfgoed. „Burgemeester Rabe- link opperde die gedachte voor het eerst in 2015", blikt ze terug. „In 2016 hebben we als comités daar goed over nagedacht en een keer een voorlichtingsbijeenkomst bij- Volgensde aanvragers is het een specifiek Schouws iets. En wij hebben geen tegenbericht dat het niet zo is gewoond. In 2017 zijn alle commis sies aan tafel gaan zitten en daar is een plan gepresenteerd. Iedereen was laaiend enthousiast. Het was een bijzondere bijeenkomst. Nooit eerder hadden die comités samen iets ondernomen. Ze hebben alle maal hun eigen dorp, allemaal hun eigen identiteit en hun eigen ma nier van strao-vieren." Maandag werd bekend dat het ge lukt is. Het Zeeuwse straorijden is immaterieel erfgoed. Paaszaterdag 31 maart wordt dat bekrachtigd op de Landschapsdag in Burgh-Haam stede, met een delegatie van het Kenniscentrum Immaterieel Erf goed Nederland (KIEN). Is dit nu het bewijs dat de Zeeuwse strao uniek is? „Wij zijn altijd heel voor zichtig met dat woord", zegt Arie Koelemij, adviseur erfgoedzorg van KIEN. „Volgens de aanvragers is het een specifiek Schouws iets. En wij hebben geen tegenbericht dat het niet zo is. Bovendien: wij doen niet aan erkenning of uniciteit. Wij ma ken een inventaris van immaterieel erfgoed. Daarmee erkennen we de moeite die de beoefenaars zich ge troosten om een voor hen belang rijke, wezenlijke traditie voort te zetten en door te geven aan vol gende generaties." STRAO Haamstede: zeven weken vóór Pasen, valt altijd samen met carnaval Renesse: een week vóór Haamstede Noordwelle: laatste zaterdag in februari Ellemeet: eerste zaterdag in maart Scharendijke: tweede zater dag in maart Serooskerke (Schouwen): derde zaterdag in maart. VLISSINGEN De Groningse eier- bal, de Indische rijstwafelcultuur, het Brabantse worstenbroodje en de Tielsche kermiskoek: allemaal lek kernijen die opgenomen zijn in de 'inventaris' van het immaterieel erf goed. Doe dan die bolus er ook maar bij, zou je zeggen, maar zo simpel is het niet. Arie Koelemij, adviseur erfgoed zorg van het Kenniscentrum Imma terieel Erfgoed Nederland: „Het gaat nooit om het gerecht zelf. Centraal staat altijd de kennis en kunde om het te bereiden, de specifieke om standigheden waaronder het gege ten wordt, kortom: de traditie." Rondom de strao bestaat de culi naire traditie van de 'schroasels'. Deze snijkoek (foto), met als ken merkende smaakmakers bruine sui ker, kaneel en anijszaad, wordt spe ciaal in strao-tijd (februari-maart) gebakken. Acht jaar geleden kwam Kampen destillateurs uit Bruinisse met een afgeleide, de 'schroaselsli- keur'. Afzonderlijk zullen schroasels gezien het voorgaande weinig kans maken om tot immaterieel erfgoed benoemd te worden, maar als on derdeel van de strao horen ze erbij. En de bolus? De vraag is niet of de bolus Zeeuws is - al zijn er elders va rianten die veel gelijkenis vertonen, zoals de Limburgse nonnevotten - maar of deze lekkernij onderdeel is van een typisch Zeeuwse ambach telijke of culturele traditie. En ach: ze smaken er niet minder om! PO PZC ONLINE Erik Jan Kooiman wint solode Alternatieve Elfstedentocht. Dat zal de teleurstelling van het missen van de 10.000 meter op de Spelen voor een deel goedmaken. donderdag 1 februari 2018 Het vreugdevolle straorijden zal dit jaar nog nét wat uitbundiger zijn dan anders. Want 2018 gaat de annalen in als het jaar dat de strao tot immaterieel erfgoed werd verklaard. Ondine van der Vleuten Renesse - Arie Koelemij, adviseur erfgoedzorg NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Robbert de Rijk @robbertderijk De winnaar van 2015, Erwin Mesu, werd elfde in de 30ste Alternatieve Elfste dentocht. ONLINE TOP 5 1. Reimerswaal sluit Sinke- groep niet uit na veroorde ling voor mishandeling 2. Brouwerij Kees uit Mid delburg hoog op ranglijst beste bierbrouwer 3. Carnavalskraker uit hit serie Luizenmoeder op 1 in Itunes 4. Aantal griepgevallen loopt op 5. Wind van zee trekt data- centrum Green Bay naar Borssele Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie A Renesse bijt altijd het spits af van de nieuwe strao-tijd. Bestuurslid Bertie Steur rechts in de oranje jas. archieffoto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40