Raadsleden geweerd uit deel stembureaus Waar gaat dit over? 3 IS EEN FEEST VAN HERKENNING A ylpg Éte SERIE alle regels en gebruiken kent. „Als nieuwe moeder op het schoolplein ben je soms niet overal van op de hoogte. Welke tas je kind waarvoor moet meenemen bijvoorbeeld. Ik ben wel eens vergeten dat de school dicht was. Iedereen wist het, be halve ik." Minou van Veggel maakt met een andere moeder afspraken over het ophalen van de kinderen, precies zoals in de televisieserie gebeurt. Samen met haar man Jaap zit ze elke zondagavond voor de buis. Ze zijn geen 'schoolpleinouders', maar ze vinden de scènes heel herken baar. Jaap: „Kijk eens om je heen. De school is al een kwartier uit en ouders zijn nog steeds aan het dea len met speelafspraakjes. En soms zie je dan een ouder uiteindelijk toch maar mét z'n eigen kind naar huis gaan. Alles is uitvergroot, maar ook hier heb je een zekere moeder hiërarchie. Als een moeder meegaat op schoolreis, dan zie je soms scheve gezichten bij andere ouders. 'Mag zij nou alwéér mee?'" Ja, wij gaan ook rond om mensen te vragen of ze luizenmoeder willen zijn Er zitten allemaal kleine waarheden in de serie Je lacht je een ongeluk, omdat de werkelijkheid zo gigantisch uitvergroot is Terneuzen, Middelburg en Kapelle voeren de maatregel dit jaar voor het eerst in; Vlissingen deed dat acht jaar geleden al. De gemeenten wil len elke schijn van belangenver strengeling voorkomen. „Dit is geen aanval op de persoon lijke integriteit van raadsleden, maar het gevoel van burgers ver schuift", licht burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen toe. „Mensen vinden het vreemd dat iemand die op de kandidatenlijst staat voor de gemeenteraadsverkiezingen, ook voorzitter is van een stembureau en ook nog stemmen gaat tellen. We willen niet dat mensen denken: zijn dit wel objectieve verkiezingen." Kapelle laat de deur nog wel op een kier staan: als niet voldoende mensen gevonden kunnen worden, dan mogen raadsleden wel lid zijn van het stembureau. „Maar alle in spanningen zijn erop gericht om geen beroep te hoeven doen op raadsleden", zegt burgemeester Huub Hieltjes. In Sluis hebben fractievoorzitters besloten dat kandidaat-raadsleden geen zitting meer mogen nemen op de stembureaus in hun eigen woon plaats. De gemeente heeft ze boven dien geadviseerd om alleen stem men van het sleepwet-referendum te tellen (dat ook op 21 maart gehou den wordt) en zeker niet van de ei gen partij. In de praktijk is er maar een handvol raadsleden dat stem- We willen niet dat mensen denken: zijn dit wel objectieve verkiezingen men telt, zegt woordvoerder Justa van Hermon. „Zij willen 's avonds bij de uitslagenavond aanwezig zijn." In Reimerswaal ontstond discus sie over de bemensing van de stem bureaus: het college van B en W be sloot aanvankelijk om kandidaat raadsleden uit het stembureau te weren. Na kritiek van de gemeente raad werd dit besluit twee weken geleden teruggedraaid. De ge meente heeft wel voorwaarden ge steld: per stembureau mag maar één raadslid aanwezig zijn en zij mogen geen voorzitter zijn. Dat laatste geldt ook in Borsele en Goes. In Goes mogen kandidaat-raadsleden ook niet op een stembureau in hun eigen buurt zitten. „We zien geen reden om een verbod in te stellen, omdat er maar vier of vijf leden van de stembureaus op kandidatenlijs ten staan", zegt woordvoerster Joke Boel van Goes. De meeste gemeenten kunnen ook zonder raadsleden aan vol doende stembureauleden en stem- mentellers komen. In Terneuzen en Reimerswaal zijn er zelfs meer aan meldingen dan er plek is. Vlissingen heeft nog wel een stuk of vijftien stemmentellers nodig. De meeste gemeenten bieden een vergoeding van 100 tot 200 euro en een (online) training aan voor stembureauleden. Stemmentellers krijgen meestal en kele tientjes voor het werk. De landelijke kiesraad adviseert gemeenten zo min mogelijk kandi daat-raadsleden toe te laten in de stembureaus. „Zij hebben immers belang bij de uitkomst van de stem ming en kunnen daardoor als 'par tijdig' worden ervaren door kie zers", luidt de toelichting op de website. Landelijk is een wet in de maak die ervoor zorgt dat de stem bureau vanaf volgend jaar verboden terrein zijn voor kandidaat-raadsle den. donderdag 1 februari 2018 er moederhiërarchie De Luizenmoeder is een ko medie-serie over de mini-we reld van de basisschool. De hoofdpersoon is Hannah (ge speeld door actrice Jennifer Hoffman), een gescheiden moeder, die werkt als kinder psychologe. Als nieuweling op basisschool De Klimop wordt ze geconfronteerd met an dere ouders en allerlei regels op de school, zoals het trakta- tiebeleid en het luizenproto col. Haar dochter Floor krijgt les van de rechtlijnige juf Ank (gespeeld door actrice Ilse Warringa). De Luizenmoeder is ongekend populair. 'Hallo Allemaal', het liedje van juf Ank, is inmiddels een carnavalskraker. De eer ste afleveringen van de serie hebben al meerdere kijkcijfer records gebroken. De Theo Thijssenschool in Vlissingen. foto lex de meester - Kim de Witte, coördinator luizenopsporingsteam - Barbara Kouwijzer, leerkracht groep 6 - Rob Geljon, directeur Theo Thijssenschool Vier van de dertien Zeeuwse ge meenten weren kandidaat raadsleden uit het stembureau tijdens de gemeenteraadsver kiezingen op 21 maart. Cornelleke Blok en Noortje de Kroo Vlissingen -Jan Lonink, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39