c* Strao landelijk erkend Ruimte op de Noordzee wordt schaars Maanpriesteres Chantal Minnaard uit Middelburg put extra kracht uit supermaan Veranderingen moeten Vestingcross nog succes voller maken In 2050 is mogelijk een kwart van de Noordzee gevuld met windturbines. Vissers vrezen het kind van de rekening te worden. „Dit is voor ons levensbedreigend." We worden ontzettend beknot in onze vrijheid als visserman Het straorijden is tot immaterieel erfgoed verklaard. De traditie om na de winter de paarden de benen te spoelen in zee is door het Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland erkend als Als de Noordzee wordt volgebouwd met windmolenparken, zijn de ge volgen voor de visserij dramatisch. „Dat betekent een enorme inper king van je visgronden", zegt de Thoolse visserman Job Schot, voor zitter van de actiegroep Eendracht Maakt Kracht. Om de klimaatdoelen te halen, moet het aantal windturbines op zee de komende decennia drastisch groeien. De ruimte op de Noordzee wordt daardoor schaars, stelt het Planbureau voor de Leefomgeving in een rapport dat gisteren is gepre senteerd. In 2050 zal volgens het meest ver regaande scenario 17 tot 26 procent van het Nederlandse deel van de Noordzee in beslag zijn genomen door windparken. Nu is dat nog 0,25 procent. In totaal gaat het om 'vele duizenden windturbines'. De gevolgen zijn ingrijpend. Wel iswaar is tot 2030 voldoende ruimte op de Noordzee gereserveerd om de toename van windenergie aan te kunnen, maar de grootste groei volgt erna. Om te voorkomen dat natuur en visserij in de knel komen en er 'onomkeerbare problemen' ont staan, moet nu al worden nagedacht over de periode na 2030, adviseert het Planbureau. Een mogelijke uitweg is het com bineren van windparken met visse rij. Nu zijn het nog gesloten gebie den voor de sector. Job Schot ziet dat niet als een oplossing. „Er werd vooraf gezegd dat binnen die parken een enorme biodiversiteit zou ont staan, dat het een paradijs voor on der meer vis zou worden. Maar het tegendeel blijkt waar te zijn. Overal waar die windmolenparken ver schijnen, zie je niets meer." Voor de Zeeuwse kust staat Windpark Borssele op stapel. Dat bestaat uit vijf kleinere parken, gele gen op 22 kilometer voor de kust van Westkapelle. In totaal worden daar de komende jaren 190 turbines ge bouwd, met een gezamenlijk ver mogen van rond de 1.500 megawatt. Dat is voldoende om zo'n twee mil joen huishoudens van stroom te voorzien. „Het lijkt wel of de duvel ermee speelt, maar al die windmolenpar ken worden weggezet op onze favo riete stekken", zegt Schot. „Wind- park Borssele komt op een van de beste vissersplekken die er zijn in de zuidelijke Noordzee. En is er totaal geen inspraak. Dat wringt bij ons nog het meest." Schot onderkent dat het econo misch belang van de visserijsector, vergeleken met de andere partijen op de Noordzee, zeer beperkt is. „De visserman stelt in principe niets voor. Daardoor word je naar de zij lijn gedwongen en delf je uiteinde lijk het onderspit." De oprukkende windparken ko men bovenop de andere bedreigin gen en tegenslagen waarmee de sec tor te kampen heeft, zoals het re cente verbod op de pulsvisserij, de Brexit, de aanlandplicht en de gebie den die zijn gesloten om natuur en milieu te beschermen. Schot: „Damocles had maar één zwaard dat aan een paardenhaar bo ven zijn hoofd hing. Bij ons wordt een complete messenbak over ons heen leeg gekieperd. We worden ontzettend beknot in onze vrijheid als visserman. Dit is voor ons le vensbedreigend." m donderdag 1 februari 2018 pzc.nl e-maii: walcheren@pzc.nl ZEELAND 10 ZEELAND 14 typisch SchOUWS. archieffoto dirk-jan gjeltema ZEELAND 4 'Windparken nekken visserij' Rolf Bosboom Vlissingen - Job Schot, voorman vissers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37