Fijn dat ze ons helpen IS te verslaan, maar hun eigen staat kunnen ze vergeten 16 De strijd tussen Koerdische milities en het Turkse leger in de Syrische regio Afrin duurt voort. Na hun belangrijke hulp tegen IS worden ze nu zelf bestookt. De pijn snijdt de Koerden door de ziel. keer, ziet Van Bruinessen. In 1975 zagen we hetzelfde in Irak. Een tijd lang had den de Amerikanen de Koerden ge steund om veel gebieden voor zichzelf te veroveren. Op verzoek van de sjah van Iran. Toen de geopolitieke verhoudin gen veranderden en de sjah de Koerden niet meer nodig had, lieten Iran en ook Amerika de Koerden heel hard vallen. Saddam Hoessein mocht later zijn gang gaan met gifgas. Het is begrijpelijk dat Koerden zeggen dat je het Westen abso luut niet kunt vertrouwen. Die gooit de strijders van de Koerdische YPG op een hoop met de PKK, de Koer dische Arbeiderspartij die door zowel de Verenigde Staten als de Europese Unie als terreurorganisatie is aangemerkt. Bij alle acties en tegenacties in de strijd tussen de PKK en Turkije zijn meer dan 40.000 mensen omgekomen. Een ge vecht tegen de gehate Koerden maakt altijd Turkse nationalistische gevoelens los en die kan Erdogan goed gebruiken in de aanloop naar de verkiezingen in 2019. Zijn islamitisch-conservatieve partij is gedaald in de peilingen. De Iraakse Koerden dachten ooit dat ze uit Amerika brede steun zouden krij gen voor hun referendum. De Koerden in Syrië dachten te worden beloond voor het verjagen van IS. Hun verwach tingen bleken telkens een totale misre kening. „Ze zijn onrealistisch. Het is ze vaker overkomen", zegt Van Bruinessen. Een blik op de landkaart maakt in een oog wenk duidelijk dat het gebied dat de ge droomde staat Koerdistan zou moeten worden, is opgedeeld tussen vier staten. Die hebben allemaal grote belangen om Een groot onrecht voltrekt zich in het noorden van Syrië, zo voelt het. De Turkse president Erdogan valt sinds een week Syrische Koerden aan, dezelfden die mede namens 'ons' Islamitische Staat (IS) hebben verjaagd uit Raqqa. Als stank voor dank laten 'we' de Koerden nu vallen en mogen ze het zelf uitzoe ken, al houden ze behoorlijk stand. Heel kort door de bocht kun je de ge beurtenissen in Afrin zo uitleggen. Het Westen en ook de Russen gooien het op een akkoordje met de Turkse president die een eigen agenda volgt. Welkom in de 'real world' waar praktische en stra tegische belangen worden afgewogen tegen ethische belangen. En dan leggen de ethische belangen meestal snel het loodje. Het referendum van de Koerden, vorig jaar, in Irak was een omslagpunt, denkt Martin van Bruinessen. Hij is Koerden kenner en hoogleraar antropologie in Utrecht. Tot aan dat referendum werd er nog wat sympathiserend naar de Koerdische dromen gekeken. Maar na de uitslag werd meteen duidelijk dat het Westen geen risico wilde nemen met het beschermen van de Koerden toen bleek dat de centrale regering van Irak hardhandig ingreep. Koerdische gebie den - die in de strijd tegen IS waren bevochten - werden opnieuw onder centraal gezag geplaatst. De geschiedenis herhaalt zich keer op py s .A ij TURKI SYRIË Ik denk dat Europese politici bereid zijn tot heel veel concessies. En ach ja, de ethiek hun deel bij hun eigen staat te houden. Dan snap je dat de Koerden een bijna onmogelijke strijd voeren. „De Koerden wisselen voortdurend van bondgeno ten, die ze dan bij een deel van hun be langen steunen. Maar dat duurt meestal niet langer dan een paar jaar." Motivatie Maar zo makkelijk als de Turken hopen, verloopt de strijd in Afrin niet. Koerdi sche guerrillastrijders van de YPG zijn goed getraind en hebben een sterkere motivatie dan de Turkse soldaten en de jihadisten die tegen ze vechten. Het Turkse leger heeft bovendien geleden onder de interne zuiveringen door pre sident Erdogan. Veel capabele militairen zijn vervangen. Bovendien zeggen Amerikaanse militairen te velde dat zij de Koerden - hun strijdmakkers tegen IS - niet laten vallen. Van Bruinessen: „In Washington is men bezig in te schatten hoe groot het potentieel van Turkije is als betrouwbare bondge noot. Moet Turkije misschien worden opgegeven? De Franse president Emmanuel Macron heeft geprobeerd de zaak in de Veiligheidsraad aan de orde te stel len. Ik denk dat de meeste Europese po litici niet meer zoveel sympathie voor Erdogan hebben. Maar we zien wel dat Turkije econo misch, politiek en strate gisch een belangrijk land blijft voor Europa. Het zou een groot verlies zijn als Turkije geen bondge noot meer zou zijn en defi nitief aan de Russische kant komt. Ik denk dat Eu ropese politici bereid zijn tot heel veel concessies. En ach ja, de ethiek." donderdag 1 februari 2018 GO En waar is president Erdogan mee bezig? Bob van Huët Afrin/ Rotterdam Hoe kon het zo snel veranderen? Eerst bejubelt het Westen de Koer den om hun dappere strijd tegen de jihadisten en nu laten 'we' ze vallen als een baksteen. Turkije is bang voor Koerdische macht in de regio Koerden (Rh IRAN SYRIË IRAK Baghdad O Ruim 30 miljoen Koerden leven verspreid over vijf landen. Turkse aanvallen TURKIJE Jihadistische rebellen Aleppo Syrisch leger Idlib 20 km - Martin van Bruinessen (Koerdenkenner en hoogleraar antropologie) Een enorme stofwolk ont trekt geschut aan het zicht als het Irakese leger een raket afvuurt op Koerdische strijders bij Faysh Khabur aan de Turks-Syri- sche grens. FOTO'S AFP Een Koer dische strijder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16