Ollongren is nog niet van referendum af Hotelmoorden: eis 30jaarcelentbs 14 LOODSBRAND BOTEN IN DE AS Er ging een rilling door de volle publieke tribune van de rechtbank in Arnhem toen de details over de moord op hotelier Bennie Peters (71) en gaste Willy van den Heuvel (73) in al hun gruwelijkheid ter sprake kwamen. Met 121 messte ken zou de 48-jarige voortvluch tige tbs'er René de L. Peters heb ben gedood. Ook Van den Heuvel vond de dood als gevolg van steken met hetzelfde mes. Twee bezoekers verlieten de tri bune toen de rechter inzoomde op de huiveringwekkende moord op 23 maart 2017 in Hotel Rembrandt in Arnhem. Acht dagen eerder was de tbs'er na zijn werkverlof niet te ruggekeerd in de Oostervaarders- kliniek in Almere. Hij wilde naar Parijs. Verder dan Brussel kwam hij niet. De trip down memory lane zoals zijn advocaat Carien Lange- reis het noemde, eindigde op 19 maart in het kleine hotelletje aan de Patersstraat. Fantasieën „Ik heb het delict niet gepleegd", zei de L. tegen de rechter. Toch had hij bij psychiater en psycholoog aangegeven dat hij gewelddadige fantasieën had. Hoe zou het zijn om mensen om te brengen, zou hij hebben gedacht. In Bennie Peters en Willy van den Heuvel trof hij de ideale slachtoffers en het hotel was een ideale plek, aldus officier van justitie Aiden van Veen. Enkele dagen voor de moord kocht de voortvluchtige tbs'er een kracht' moet gaan gelden. Een refe rendum over de 'aftapwet' rond de veiligheidsdiensten in maart kan daardoor nog wel doorgaan, maar een referendum over de afschaffing van het fenomeen referenda zou op die manier onmogelijk worden ge maakt. „We vinden die trucjes echt ministeronwaardig en in strijd met de wet", zegt politicoloog Niesco Dubbelboer namens Meer Demo cratie. Discipline De groep vreest namelijk dat de co alitiepartijen de intrekkingswet snel zullen laten passeren in de Tweede Kamer. „Simpelweg omdat daar bij de formatie harde afspraken over zijn gemaakt. En dan geldt harde fractiediscipline. Dan krijg je in het parlement geen discussie, laat staan in de maatschappij. Dan hebben dus straks acht personen in een kamertje met een formateur beslo ten dat heel het land geen re ferendum meer heeft." Hooguit, zegt Dubbelboer, kun je dan nog hoop vestigen op de Eerste Kamer. Saillant is wel dat de rechts zaak dient bij de Raad van State, het hoogste rechtsorgaan. De Raad van State kent echter naast deze juridi sche poot ook een adviserend deel. Dat oordeelde in het voordeel van het kabinet: het intrekken van het referendum hoeft niet vatbaar te zijn voor een referendum. Daarmee zal het referendum op 21 maart over de 'aftapwet' de laat ste zijn. Al is 50PI11S momenteel nog hard op weg een referendum van de grond te tillen tegen de af schaffing van de zogheten Wet Hil- len. mes en tiewraps. Op het wapen zat dna-materiaal dat een match ople verde met dat van René de L. en op zijn kleding zat bloed. Advocaat Carien Langereis vroeg om vrijspraak, omdat er on voldoende direct bewijs zou zijn dat haar cliënt het heeft gedaan. Zij sloot niet uit dat een vierde per soon die avond in het hotel aanwe zig was. „Vrijspraak wil overigens niet zeggen dat hij vrijkomt, want hij keert weer terug naar de tbs- kliniek. Zijn behandeling was im mers nog niet afgerond. En mijn cliënt geeft zelf aan: 'ik ben gevaar lijk, ik vertrouw mij zelf niet'." Voor de officier van justitie staat vast dat De L. weloverwogen zijn voorbereidingen had getroffen. Hij had ook verklaard dat hij de beslis sing had genomen om twee men sen te willen doden. Voor beide moorden eiste hij vijftien jaar ge vangenisstraf. Daarnaast stond hij lang stil bij de complexe persoon lijkheidsproblematiek waar De L. aan lijdt. Hij vond de verdachte verminderd toerekeningsvatbaar. Ter beveiliging van de maatschap pij eiste hij daarom tbs met dwangverpleging. Uitspraak op 14 februari. Voor de minister van Binnenlandse Zaken is dit extra zout in de wonde. Dat zij als D66'er degene is die het raadgevend referendum de nek om moet draaien, is op zich al pijnlijk. Het was nota bene haar partij die de volksraadpleging ooit instelde. Maar geheel naar afspraak van de partijen in Rutte III, kondigde Ol longren in december toch een zogenoemde intrekkings wet aan om referenda on mogelijk te maken. Dat leverde al bakken kritiek op. Maar, zo redeneerde de minister, die pijn moest maar direct geleden worden. Toch is ze met haar aankondiging nog niet van het referendum af. Vandaag sleept de actiegroep Meer Democratie de minister voor de rechter. Want, zo stelt de groep, ook over het intrekken van het referen dum zou juist een referendum moeten worden gehouden. Die route heeft Ollongren afgesneden in de beschrijving van haar wet. Logisch „Als je wil dat er geen referendum meer mogelijk is, dan is het niet lo gisch dat daar een referendum over te houden is", zei ze. Om die route juridisch direct af te snijden, liet Ollongren in de intrekkingswet op nemen dat die 'met terugwerkende donderdag 1 februari 2018 GO Een grote brand bij de IJsselsteinse jacht haven Marnemoende heeft twee loodsen en tientallen boten ver woest. Drie mensen hebben rook ingea demd en moesten met ademhalingsproble men naar het zieken huis. De brand was binnen een paar uur onder controle en er zijn verder geen slachtoffers gevallen. Over de oorzaak van de brand kan Veilig heidsregio Utrecht nog niets zeggen. Op het moment dat de brand uitbrak waren monteurs bezig op het dak zonnepanelen te plaatsen. Of dat iets met de brand te maken heeft, is nog onbekend. FOTO KOEN LAUREIJ Als het aan de officier van justi tie ligt, gaat de 48-jarige René de L. voor dertig jaar achter de tralies voor de dubbele moord in hotel Rembrandt in Arnhem. Daarnaast eiste de officier tbs met dwangverpleging. Eric van der Vegt Arnhem Als het aan het kabinet ligt, ver dwijnt het raadgevend referen dum zo snel mogelijk. Toch sleept de actiegroep Meer De mocratie minister Kajsa Ollon gren hierover vandaag voor de rechter. Tobias den Hartog Kaarsjes bij de entree van Hotel Rembrandt na de dub bele moord, fotoanp T Verdachte René de L.: „Ik heb het delict niet gepleegd." ILLUSTRATIE JEROEN NISSEN Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14