I} Ij 9 Eerste vrouw volgt 'in alle rust' opleiding tot marinier Deze onderzoeks methoden zijn onethisch en walgelijk Indiërs woedend over verkrachting baby In India wordt met afschuw gesproken over de brute ver krachting van een acht maan den oud meisje in New Delhi. De politie heeft de vermoede lijke dader gearresteerd. Het gaat om een 28-jarige neef van het slachtoffer. Zijn moeder paste op het kind terwijl de ouders aan het werk waren. De biologische moeder trof na terugkeer haar baby huilend en gewond aan. In het zieken huis constateerden artsen dat zij seksueel misbruikt was. Arrestaties bij Satudarah De politie heeft drie leden van Sa tudarah aange houden wegens afpersing, mis handeling en vrijheidsbero ving van een man uit Heerlen. Vol gens de politie werd het 52-ja- rige slachtoffer in december in een pand in Geleen mishandeld en gedwongen zijn bezittingen af te staan. De drie verdachten zijn tussen 26 en 41 jaar oud. Levenslang na aanslag Het Openbaar Mi nisterie in Zwe den wil een le venslange gevan genisstraf voor de verdachte van een aanslag met een vrachtwagen in Stockholm. Daar bij kwamen vijf mensen om het leven. Fusie Nuenen en Eindhoven De provincie Noord-Brabant dwingt de ge meente Nuenen tot een fusie met Eind hoven. De provin cie meent dat Nue nen (ruim 22.000 inwoners) niet in staat is om zelf standig te blijven. Het oordeel van Gedeputeerde Sta ten druist lijnrecht in tegen het stand punt van een meer derheid in de Nue- nense gemeente raad, die vorig jaar bepaalde niet te willen fuseren. Johnson mastodonten die richting geven aan de democratie, terwijl die democratie hen zou moeten sturen. De onvrede onder de jongeren wordt aangezwengeld door de op komst van de televisie die de chaos van 1968 razendsnel in beeld brengt. En daarmee ook de verontwaardiging over de 'prestaties' van de gevestigde orde. In Vietnam wankelt de Ameri kaanse suprematie. Het Tet-offensief van de Vietcong dringt de legers van Lyndon B. Johnson in het defensief. De frustratie komt snel. In maart richten Amerikaanse soldaten een gruwelijk bloedbad aan in My Lai. Een heel dorp wordt uitgemoord. Als Walter Cronkite, hét nieuwsanker van toen, na een bezoek aan Vietnam op televisie de conclusie trekt dat deze oorlog niet kan worden gewon nen, zegt de president: „Als ik de steun verlies van Cronkite, verlies ik de steun van het volk." Maar na de eerste tien maanden vol studentenprotesten, met voorop die van Parijs, Chicago en Mexico-Stad, hapt de wereld naar adem. De stu denten krijgen bij hun protest geen bijval uit andere delen van de samen leving, zij beginnen aan een nieuw studiejaar. De oudere generaties verlangen naar rust. Er komt een correctie: met legers (Tsjecho-Slowakije, Mexico - met honderden doden tien dagen voor het begin van de Zomerspelen), met hervormingen (Frankrijk). Met de boodschap van herstel van de orde SERIE wordt Richard Nixon de nieuwe Amerikaanse president. De wereld, die snakt naar goed nieuws, omarmt in december drie Amerikaanse astronauten die met hun Apollo 8 in december voor het eerst in de geschiedenis van de mens de achterkant van de maan hebben gezien. Daarmee krijgt 1968 alsnog een positief einde. Welk oordeel krijgt het jaar nu, 50 jaar later? Nee, het is geen jaar van gewonnen revo lutie. Maar het is wel een zeer in vloedrijk jaar. In 1968 wordt een niet meer te stuiten maatschappelijke be weging in gang gezet. De macht van de gevestigde orde wordt niet meer voor zoete koek geslikt. Woodstock 2968 legt niet alleen het fundament voor het grootste concert ooit, Wood stock, in 1969. Het zet een proces op gang voor meer gelijkheid, democra tie en vrijheid. Voor zelfbeschikking. Het wijst de politiek erop dat er meer is dan macht. Dat ook het milieu, welzijn en verbondenheid met min derbedeelden - op welk gebied ook - telt. Een nieuwe generatie wijst de wereld op moreel leiderschap. Dat maakt van 1968 een bijzonder jaar. Roel Janssen noemt het in zijn boek 1968 een jaar van individuele bevrij ding en collectieve strijd, van idea lisme en revolutie'. „Daarmee be hoort 1968 - net als 1917,1945 en 1989 - tot de iconische kanteljaren van de 20ste eeuw", aldus de auteur. Voor het eerst volgt een vrouw de opleiding tot mari nier, de elitesoldaat van de marine. Om de vrouw in alle rust haar opleiding te laten af maken, komen er geen ver dere mededelingen, zegt mi nister Ank Bijleveld van De fensie in de Tweede Kamer. Sinds 1 januari vorig jaar kun nen vrouwen zich melden bij het Korps Mariniers. Aan de toelatingseisen is niet ge tornd, die zijn gelijk voor mannen en vrouwen. Bij het korps - dat werd opgericht in 1665 - werken in totaal zo'n 2300 mensen. Alleen op on derzeeboten van de marine kunnen vrouwen nu nog niet werken, maar dat kan veran deren als Defensie nieuwe onderzeeboten aanschaft. woensdag 31 januari 2018 Matthias Müller, de topman van Volkswagen, reageert op de berichtgeving over testen in opdracht van autofabrikan ten waarbij apen zijn blootge steld aan uitlaatgassen. NEW DELHI NATUURVERSCHIJNSEL Vandaag blauwe supermaan Vandaag kunt u een volle maan zien, net als op 1 januari. Als een volle maan twee keer in één maand voorkomt, noemen we dat een V 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Dit gebeurt elke 2 jaar en 8,5 maanden. De maan staat vandaag ook het dichtst bij de aarde. We spreken dan van een die 7% groter en 14% helderder oogt dan normaal. In Australië, Azië en Noord-Amerika kleurt de maan vandaag ook nog rood; een LAUWE SUPERBLOEDMAA GELEEN STOCKHOLM NOORD-BRABANT f lower power Parijs 1968: ver nielde auto's in het Quartier Latin als stille getuigen van een treffen tussen studen ten en politie, fotoepa Welke bijzondere herinneringen heeft u aan 1968? Stuur uw verhaal, in maximaal 250 woorden, naar oproep.pzc @persgroep.nI DEN HAAG Elitesoldaten van de ma rine in actie, fotoanp kortste afstan 30 januari 358.994 km grootste afstand 5 jan: 406.459 km afstand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9