II Gruweldaden Syriëgangers lastig te bewijzen 7 DEMOCRATEN JOEKENNEDYIII Donald Trump mag dan misschien dromen van zijn eigen politieke dy nastie, met zijn dochter Ivanka en schoonzoon Jared Kushner als toekomstige leiders, vannacht kreeg hij te stellen met een nog veel beroemdere naam uit de Amerikaanse politiek. Nadat de president had gespro ken in de State of the Union, de jaarlijkse troonrede voor het Ame rikaanse Congres, kwam het ant woord van de Democraten van een telg uit het bekendste politieke ge slachtvan het land. Joe Kennedy III, de kleinzoon van Robert Kennedy en achterneef van president John F. - beiden werden vermoord - sprak de natie toe na president Trump. Ondanks zijn beroemde naam heeft de 37-jarige roodharige zoon van voormalig afgevaardigde Joe Kennedy II van Massachusetts zich op de achtergrond gehouden. Hij studeerde aan de universiteiten van Stanford en Harvard en werkte als vrijwilliger in de Dominicaanse Republiek voor het Amerikaanse (door JFK opgerichte) vredeskorps. Daarna ging hij de politiek in met als rode draad gelijke kansen voor minderbedeelden. Dromen Het optreden van weer een Ken nedy doet sommigen dromen. Het blad Irish America interviewde de jongste telg onder de kop: 'Joe Ken nedy: waarom de droom nooit zal sterven'. De droom is die van een bijna koninklijke dynastie in het Witte Huis. Het sterven slaat op het ongeluk dat deze kinderrijke Iers- Amerikaanse familie altijd op de hielen zit. In 1944 sneuvelde Joseph P. Kennedy de oudere broer van de latere president John F. Kennedy, boven Het Kanaal toen zijn toestel werd neergehaald. John F. werd in 1963 doodgeschoten in Dallas. Zijn broer Robert (Bobby) trof in Los Angeles in 1968 hetzelfde lot tijdens een verkiezingscampagne. Hun jongste broertje Teddy zou het stokje overnemen maar raakte be trokken bij een dubieus auto-onge luk, waarbij een vriendin om het le ven kwamIn de volgende genera tie kwamen Kennedy's om door een vliegtuigongeluk, een ski-on- Joe Kennedy is een onvermoeibaar voorvechter voor de rechten van arbeiders geluk en een overdosis drugs. Veel familieleden zitten in het be stuur van gehandicaptenorganisa ties of zetten zich in voor het mi lieu. Joe Kennedy III volgt zijn va der op als Congreslid en geldt als een van de grote politieke talenten van zijn generatie. Beladen Het optreden van de jonge Ken nedy is duidelijk bedoeld om iets te kapen van wat een glorieus en pre sidentieel moment moest worden voor Trump met diens eerste State of the Union. Het moment van spreken door een Kennedy is ook beladen want het is de 50ste ver jaardag van de moord op zijn opa, Robert Kennedy. De 37-jarige Kennedy is door de Democratische Partij uitgekozen omdat hij 'een onvermoeibaar vechter is voor de rechten van de Amerikaanse arbeiders', aldus de Democratische topvrouw Nancy Pelosi. Bedoeling is hem af te zetten tegen Trump, die ook veel zegt te doen voor Amerikaanse arbeiders. De keuze voor Kennedy is ook in een ander opzicht opmerkelijk. Hij behoort tot een opkomende lich ting dertigers in een partij die door zeventigers wordt gerund. Sinds de nederlaag van Hillary Clinton is de partij nog steeds zwalkend. Het antwoord op de rede van de president is doorgaans een formali teit, maar de keuze voor een Ken nedy zal door het Witte Huis niet worden gewaardeerd. Joe Kennedy heeft gezegd voor zichtig aan een politieke carrière te willen bouwen. Als er een plek vrij - komt, wil hij gaan voor een Se naatszetel. Dat er magie aan zijn naam kleeft, is duidelijk. Een video van een toespraak op Facebook trok vorig jaar maar liefst drie miljoen kijkers. Rotterdammer Adil zit sinds 2014 in het strijdgebied in Syrië, volgens het Openbaar Ministerie heeft de 27-jarige daar een 'leidinggevende functie bij de terreurgroep Jabhat al-Nusra. Die groepering, die in middels een andere naam heeft, is gelieerd aan al-Qaeda. Ook zei Adil in een chat met vrienden: „We heb ben onlangs twee homo's doodge maakt. We hadden ze eigenlijk in de vallei moeten gooien en dan door de burgers met stenen moeten laten doden." Het OM concludeerde daarom 'dat deze zaak van een ander kaliber was dan eerdere zaken' en eiste ne gen jaar cel tegen de Rotterdammer. Justitie dacht, eindelijk eens, niet alleen bewijs te hebben dat iemand zich had aangesloten bij een ter reurgroep, maar ook van wat hij daar heeft gedaan. De rechtbank veroordeelde de ji- hadist gisteren echter tot zes jaar cel, dezelfde straf die ze de afgelo pen jaren oplegde aan andere Ne derlandse Syriëgangers. „Hij heeft zich aangesloten bij een terroristi sche organisatie, maar het is niet duidelijk wat hij precies heeft ge daan in Syrië", aldus de rechtbank. Het bewijs van justitie was vooral gebaseerd op door de inlichtingen dienst AIVD afgeluisterde gesprek ken tussen Adil en vrienden van hem. Onderzoek doen in Syrië zelf is niet mogelijk. De Rotterdammer Hij zat bij een terreurorganisatie, maar het is niet duidelijk wat hij er precies heeft gedaan is niet door de politie verhoord, hij was ook niet in de rechtszaal. Hij zit nog in Syrië. Er was ook geen advo caat namens hem aanwezig. Het is een probleem bij vrijwel alle zaken tegen Nederlandse (te ruggekeerde) jihadisten: inlichtin gen- en opsporingsdiensten zijn er van overtuigd dat ook Nederlanders betrokken zijn geweest bij gruwel daden van IS en andere terreur groepen in Syrië, maar hoe bewijs je dat? Soms zijn er foto's van de ji- hadist in kwestie met wapens, maar dat vertelt vooral dat de Syriëganger ook daadwerkelijk in het strijdge bied is geweest. In België is vorig jaar een terug gekeerde Syriëganger tot 28 jaar cel veroordeeld omdat hij een gevan gene had geëxecuteerd. Dat vonnis was gebaseerd op een afgetapt tele foongesprek waarin hij over de moord opschept tegen zijn vrien din. „Een kogel door het hoofd, pang. Ha, ha." Het OM overweegt in hoger be roep te gaan. Behalve Adil B. ston den gisteren nog acht Nederlandse Syriëgangers terecht. Geen van hen was er. Ze zijn nog in Syrië, daar (mogelijk) gesneuveld of onderweg terug naar Europa. De zaken wer den aangehouden tot in juli. De rechtbank vindt dat ze dan genoeg tijd hebben gehad om eventueel te rug te keren. Wie dan nog niet, via Turkije of Irak, terug is in Neder land, wil blijkbaar niet bij zijn pro ces zijn, aldus de rechters. woensdag 31 januari 2018 Een nieuwe Kennedy in de politieke arena Afgelopen nacht wist hij alle ogen op zich gericht. Joe Ken nedy lil, achterneef van JFK, diende president Donald Trump namens de Democraten van repliek na diens 'troonrede', de State of the Union. Bob van Huët Washington/Rotterdam De hoop van veel Democraten: Joe, het achterneefje van John F. Kennedy. fotoepa Nancy Pelosi Bekijk de State of the Union en Kennedy's repliek op de website van deze krant. De kinderen van JFK: John, advocaat en journalist, kwam om bij een vliegtuig ongeluk. Caroline was am bassadeur in Japan. FOTO'S ANP EPA Joe Ken nedy II, zoon van Robert F. en vader van Joe III, zat tussen 1987 en 1999 in het Huis van Afgevaar digden. Syriëganger Adil B. moet, als hij ooit terugkeert in Nederland, zes jaar de cel in. Hoewel hij meldde 'twee homo's te hebben doodgemaakt' in Syrië, slaagt het OM er nog niet in jihadisten zwaarder gestraft te krijgen. Cyril Rosman Rotterdam —Vonnis rechtbank President John F., de beroemste Kennedy, werd in 1963 tijdens een rondrit in Dallas doodge schoten. Edward (Teddy) Kennedy, jongste broer van JFK en decennialang senator, raakte in opspraak na een auto-ongeluk. Robert 'Bobby' Kennedy, broer van JFK, werd in Los Angeles vermoord tijdens een campagne voor de ver kiezingen van 1968.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7