M Dennis en Rogier met oude Volvo onderweg om in3.500 kilometer geld op te halen voor KiKa Repetities van Hollands Jongeren Koor in Terneuzen 7 'Licht en lucht in de tunnel zijn dik in orde' Molen Biervliet kan voorlopig niet draaien Zingen in een koor met 350 jongeren? Dat kan: het Hollands Jongeren Koor oefent in onder meer Terneuzen. Organist en dirigent Peter Wildeman is de drijvende kracht. Tien lessen kinderatelier in Leutfabriek TERNEUZEN Verlichting en luchtkwaliteit in de Wester- scheldetunnel voldoen aan de normen. Aanpassen is niet no dig, laten B en W Terneuzen we ten aan raadslid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen). Van Boom noemde de entree van de tunnel een 'donker gat' en vindt ook de wanden nogal don ker. Ook zou het toenemende vrachtverkeer kunnen zorgen voor verslechtering van de luchtkwaliteit, vreesde hij. Vol gens B en W is de verlichting echter van hetzelfde niveau als van andere lange tunnels, en wordt de luchtkwaliteit continu gemeten. Bij 'afwijkende waar den' wordt ventilatie opgestart, maar - schrijft het college - 'dat gebeurt vrijwel nooit'. BIERVLIET De molen van Bier vliet, één van de blikvangers van het dorp, mag al sinds mei 2017 niet meer draaien. En als iets slecht is voor een molen, is het dat wel. Stilstand is letterlijk achteruitgang. Het wiekenkruis en de molen staart zijn in slechte staat. Uit veiligheidsoverwegingen be sloot het Terneuzense college van B en W daarom vorig jaar dat molen De Harmonie buiten be drijf moet blijven. Wethouder Frank Deij is bezorgd over de toekomst van de molen uit 1842. Voor een grondige restauratie is 'wellicht een miljoen euro' no dig, schat hij. De molen die in 2016 nog 230.354 omwentelingen maakte, is familiebezit. Een stichting zou het monument onder haar hoede kunnen nemen om fond sen aan te boren, oppert Deij. Rinus Willemsen, secretaris van Stichting Behoud Monu menten Biervliet, hoopt dat dit lukt. „Zorgvuldigheid gaat voor alles. Maar hoe dan ook, de mo len moet weer moet draaien." zv Peter Wildeman uit Tho- len is een muzikale dui zendpoot. Hij is organist bij verschillende koren, maar bovenal dirigent. Wildeman heeft maar liefst negen koren on der zijn hoede, waaronder Het Walchers Jongerenkoor in Middel burg, Jong Mannenkoor Salomo uit Nieuwdorp, Jong dameskoor Shira en het Hollands Jongeren Koor. Met het Hollands Jongeren Koor is de link gelegd naar Zeeuws- Vlaanderen. Een deel van het koor, dat elk jaar een andere invul ling krijgt en dus jaarlijks nieuwe mensen zoekt, oefent in Terneu zen. De groep zingt christelijke en klassieke muziek en geeft zes tot acht concerten per jaar, en er is al tijd een goed doel aan gekoppeld. Bij elkaar bestaat de groep uit een slordige 350 koorleden in de leef tijd van 15 tot en met 45 jaar. In Zeeland zijn er ook repetities in Goes en Tholen. Het slotconcert is aan het eind van het jaar in De Doelen in Rotterdam. „Zeeland kent veel jong muzi kaal talent", zegt Wildeman, die Inspiratie voor het organiseren van nieuwe concerten doet de di rigent en musicus op tijdens zijn reizen naar Canada, waar hij in aanraking komt met andere (kerk)tradities, muzikanten en ko ren. Hij geniet met volle teugen van het begeleiden van koren. Zijn repertoire bestaat hoofdzakelijk uit geestelijk klassieke muziek. Dat is terug te zien in het aanbod van Wildemans cd-uitgeverij In- terclassic Music. Aan een groot deel van de ruim vierhonderd cd's die daar te koop zijn, werkte Wil deman mee, als dirigent of orga nist. De laatste jaren richt hij zich met name op streaming music. Niet via Spotify, maar via Family Stream. daardoor jaarlijks in staat blijkt om in deze provincie meerdere koren te vormen - ook met jonge men sen. Dit jaar staan een viertal grote concerten op zijn agenda. Zoals die met het Groot Klassiek Koor, met pianist Wibi Soerjadi in de hoofd rol. In maart starten de repetities. Inmiddels hebben zich vierhon derd zangers en zangeressen aan gemeld. Ook uit Zeeland. Het koor zingt onder andere stukken van Vivaldi, Mozart en Verdi. De eerste uitvoering is 23 juni in Apeldoorn. Later volgen optredens in Eindho ven, Gouda en Rotterdam. Het idee voor zo'n landelijk klassiek koor is ruim een jaar gele den ontstaan, vertelt Wildeman. „Er zijn wel grote koren, maar geen ervan spreekt zo'n brede doelgroep aan. We zingen alleen klassieke stukken." Er zijn wel grote koren, maar geen ervan spreekt zo'n brede doelgroep aan SAS VAN GENT Marileen Ver gouwen en Christa van der Heide houden vanaf 24 februari Kinderatelier in De Leutfabriek in Sas van Gent. De lessen zijn geschikt voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Deelnemers gaan kleien, teke nen, schilderen en knutselen, en krijgen informatie over hoe echte kunstenaars werken en over het materiaal. De tien lessen zijn steeds op zaterdag vanaf 14.00 uur. Na de laatste les, op 26 mei, wordt geëxposeerd. Mee doen kost 75 euro. Inschrijven kan via vannixstotx@hotmail. com of 061469 2550. Tijdens de Barrel Challenge rijden de heren met hun Volvo uit 1997 over steile hellingen en bergpaden, door kou en sneeuwlandschappen. Dat doen ze niet alleen, want er rij den zo'n tweehonderdvijftig teams mee. De organisatie noemt het zelf de allergekste, grensverleggende en meest fantastische winterbarrel- tour door Europa. Voor Dennis en Rogier is het al ja ren een wens om aan de tocht mee te doen. Dit jaar kreeg Rogier de kans om in een team te stappen, maar dat viel uit elkaar wegens per soonlijke omstandigheden bij één van de leden. Toen hij alsnog werd gevraagd om met een team mee te gaan, twijfelde hij geen moment. De Barrel Challenge startte zondag vanuit Exloo (Drenthe) en eindigt op een plek die voor de deelnemers nog onbekend is. Om deze eindbe stemming te bereiken moeten de deelnemers de meest spannende, ruige en uitdagende routes nemen. Want tijdens de Barrel Challenge krijgen de deelnemers diverse op drachten. De reeks opdrachten le vert het team punten op. Uiteinde lijk krijgen de drie beste teams prij zen. Maar omdat vermoedelijk niet alle auto's de eindstreep halen, is er ook een prijs voor de grootste pech vogel. Dennis en Rogier rijden voor de stichting Kinderen Kankervrij (KiKa). „Dat doel stond al vast bij het oude team", zegt Rogier. Hij heeft zelf een zoontje van drie dat bij de geboorte een gat in zijn hart bleek te hebben. „Dus voor mij is iedere stichting die kinderen helpt al een geweldige stichting." Tijdens hun avonturen proberen Dennis en Rogier te genieten van de mooie uitzichten. Hoeveel geld de mannen kunnen overhandigen aan KiKa wordt aan het einde van de rit bekend gemaakt. Doneren kan nog steeds via het rekening nummer: NL94 RB RB 0955 2079 75 t.n.v. D. Beerens en ter attentie van The Barrel Challenge. Volg de mannen op hun eigen Face- bookpagina 'The Barrel Challenge we drive for kika'. woensdag 31 januari 2018 'Zeeland barst van het jonge en muzikale talent' Timo van de Kasteele Terneuzen Informatie: www.hollandsjongerenkoor.nl en info@peterwildeman.nl Peter Wildeman achter het orgel. - Peter Wildeman Het is geen makkie. Maar Dennis Beerens uit Oostburg en Rogier van der Sterren uit Sint-Maar tensdijk gaan ervoor. Ze rijden in zes dagen tijd in een oude Volvo 3.500 kilometer, dwars door Duitsland, Italië, Slovenië en Oostenrijk. Zondag vertrokken ze in de hoop de wintereditie van The Barrel Challenge 2018 te winnen. Jeffrey Kutterink Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 67