M 'Zeeland barst echt van het jonge en muzikale talent' Actieve Schildersclub in Scharendijke heeft nog ruimte voor deelnemers 7 Geen twee mensen zijn hetzelfde bij de schildersclub Scharendijke. Maar één ding hebben ze allemaal gemeen: liefdevoor het schildersdoek en een voorkeur voor vrijheid. voor aanloop te zorgen in het des tijds pas heropende dorpshuis de Putmeet. Ze strikte wat buren en vrienden en in de loop van tijd vielen er wat mensen af en kwa men er wat bij. De nu acht leden van de Schildersclub Scharendijke hopen op nog extra aanwas. Ook mannen zijn welkom. Fricke: „Een stuk of tien mensen is ideaal." Schilderen in clubverband zorgt voor een extra dimensie, vindt zij. „Het is gezellig. Je praat over van alles en nog wat. Maar voor ieder wat wils hoor, want een ander kan juist ook heel geconcentreerd be zig zijn. Het mooie is dat je, als je aan het schilderen bent, even he lemaal aan niets anders denkt. Zo raar is dat. Schilderen is echt heel ontspannend." Het maakt je hoofd leeg, zegt ook Neeltje van der Linde. „Dit geeft echt veel rust." ledereen is hier vrij. Dat is het mooie. Je maakt zelf uit watje doet Natuurlijk kunnen ze allemaal op hun zolder of in hun keuken aan de slag. „Maar dit stimuleert om steeds weer verder te gaan aan je werk en het niet te laten verslof fen", zegt Hannie Aris. En Ria van der Linde voegt daar aan toe: „En je hoeft hier niets hè. Je mag". Ideaal voor Uti Pothaar, die ra zendsnel schakelt tussen haar schildersdoek en een portret op papier. Zij rijdt wekelijks vanuit Zierikzee naar Scharendijke om met haar tubes en penselen aan de slag te gaan. „Iedereen is vrij hier. Dat is het mooie. Je maakt zelf uit wat je doet." Rotskust Ton heeft hondjes op zijn ezel staan. Neeltje een rotskust. Fricke een balletdanseres. En Marjan Möller een verzameling flessen en potten. „Iedereen hier is anders en iedereens niveau is anders. Dat maakt het juist zo leuk", vindt Marjan. Ria, die door schoonzus Neeltje warm werd gemaakt voor de club, schildert met opperste concentra tie roze bloemetjes in de haag die zij op doek zet. „Ik lees altijd veel. We hebben twee kranten. Ik ben best politiek geïnteresseerd. En ik maak cryptogrammen. Maar dit, ontdekte ik, vind ik heerlijk om te doen. Je vergeet even de sores van alledag." De puttertjes die hij schildert, zullen vast nooit in een museum komen te hangen. Maar toch is Ton Voorbraak uit Scharendijke ape trots. Op het werk dat hij maakt sinds hij wekelijks aanschuift bij de Schildersclub Scharendijke. En op dat lekkere gevoel dat zijn kleinkinderen hem geven als ze zeggen: 'Opa is Van Gogh'. Voor braak hoopt dat veel meer mensen het penseel durven op te pakken. Die eerste lijnen die hij op pa pier zette, zagen er niet uit. „Maar hoe meer je oefent, hoe meer je details gaat zien en hoe beter het gaat lukken." Natuurlijk is de één er bedreve ner in dan de ander, en is heus niet iedereen even getalenteerd. „Maar iedereen kan het leren. En ik ben dan misschien geen kunstenaar, maar het geeft me wel een goed gevoel. Want dit is iets wat ik heb geschapen, wat ik zélf heb ge maakt. Daar ben ik trots op." Het was Tons vrouw Fricke die hem inspireerde om gewoon te beginnen. Zelfheeft ze altijd graag geschilderd. Zij was het ook die een jaar of drie geleden de schil dersclub in Scharendijke op richtte. Aanvankelijk vooral om goed doel aan gekoppeld. Bij elkaar bestaat de groep uit een slor dige 350 koorleden in de leeftijd van 15 tot en met 45 jaar. In Zeeland zijn er ook repetities in Goes en Tholen. Het slotconcert is aan het eind van het jaar in De Doelen in Rotterdam. „Zeeland kent veel jong muzikaal talent", zegt Wildeman, die daar door jaarlijks in staat blijkt om in deze provincie meerdere koren te vormen - ook met jonge mensen. Dit jaar staan een viertal grote concerten op zijn agenda. Zoals die met het Groot Klassiek Koor, met pianist Wibi Soerjadi in de hoofdrol. In maart starten de repetities. Inmid dels hebben zich vierhonderd zan gers en zangeressen aangemeld. Ook uit Zeeland. Het koor zingt onder andere stukken van Vivaldi, Mozart Met het Hollands Jongeren Koor is de link gelegd naar Zeeuws-Vlaanderen. Een deel van het koor, dat elk jaar een andere invulling krijgt en dus jaarlijks nieuwe mensen zoekt, oefent in Ter- neuzen. De groep zingt christelijke en klassieke muziek en geeft zes tot acht concerten per jaar, en er is altijd een en Verdi. De eerste uitvoering is 23 juni in Apeldoorn. Later volgen op tredens in Eindhoven, Gouda en Rotterdam. Het idee voor zo'n lan delijk klassiek koor is ruim een jaar geleden ontstaan, vertelt Wildeman. „Er zijn wel grote koren, maar geen ervan spreekt zo'n brede doelgroep aan. We zingen alleen klassieke stukken." Hij geniet met volle teugen van het begeleiden van koren. Dat is te rug te zien in het aanbod van Wilde mans cd-uitgeverij Interclassic Mu- sic. Aan een groot deel van de ruim vierhonderd cd's die daar te koop zijn, werkte Wildeman mee, als diri gent of organist. woensdag 31 januari 2018 SD 'Onze Esme Soesman opa is eigenlijk Van Gogh' Vooraan: Uti Pothaar en Ton Voorbraak. Achteraan rechts: Neeltje van der Linde, Willy Groeneveld en Fricke Voorbraak. foto dirk-jan gjeltema - Uti Pothaar Wie mee wil doen, kan elke dins dag in de Putmeet terecht: van 13.00 tot 16.00 uur. Informatie via Ton Voorbraak: 06-13307296 Scharendijke Peter Wildeman achter het orgel. Terneuzen Meer informatie: hollandsjongeren- koor.nl en info@peterwildeman.nl Peter Wildeman uit Tholen is orga nist bij verschillende koren, maar bovenal dirigent. Hij heeft maar liefst negen koren onder zijn hoede, waaronder Het Walchers Jongerenkoor, het Jong Mannen koor Salomo, het Jong dameskoor Shira en het Hollands Jongeren Koor. Timo van de Kasteele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60