Dierenarts afgebeld: Hermien krijgt paar weken rust 5 Alle besluiten in de Eerste Kamer zijn natuurlijk belangrijk, zegt ook WD'er Frank de Grave. „Maar dit besluit heeft wel ongelofelijk veel impact op iedere Nederlander." Ik denk dat uzelf ook hoopt dat er een donor is, wanneer iets overkomt Initiatiefneemster Pia Dijkstra weet dat als geen ander. In de Tweede Ka mer was het niet minder meeslepend. Daar dreigde haar voorstel te sneuve len, totdat Kamerlid Frank Wassenaar zijn trein naar Den Haag miste en dus niet kon tegenstemmen. Dijkstra be seft dus wat ze vraagt: „Maar alles af wegende denk ik dat uzelf ook hoopt dat er een donor is, wanneer iets overkomt." Lange wachtlijst 976 Theo Koster (53) ontsnapte al twee keer aan de dood als gevolg van darmkanker. Nu heeft hij een nieuwe lever nodig. Het debat over de nieuwe donorwet volgt hij 'aan de livestream gekluisterd'. Voor Theo Koster is de telefoon momenteel het allerbelangrijkste wat er is. Dat hij onder de douche staat als wij bellen, maakt niet uit. Theo neemt op. Theo neemt altijd op. „Want het zal maar zo zijn dat het ziekenhuis belt: we hebben een lever voor je, en dat je dan niet opneemt. Dan gaan ze zo door naar de volgende hoor", zegt hij. „Dus leven zonder die telefoon kan ik me nu niet voor stellen. Je wordt er knap onrustig van." Want de marketeer van beroep heeft een lever nodig. En snel ook. Zijn 'meidscore' staat mo menteel op 20. „Dat betekent dat de kans nu 5 procent is dat ik bin nen drie maanden overlijdt," zegt Theo. „Als die score 40 wordt, is dat percentage 100 pro cent. Dat wil zeggen: elke keer als die meidscore een puntje hoger wordt, stijgt de kans dat ik snel overlijdt met procenten tegelijk. En die score zal omhoog gaan." Theo analyseert rustig. De strijdt tegen de darmkanker heeft weliswaar zijn lever ge sloopt, maar zijn spirit versterkt. „Ik heb vertrouwen in mijn li chaam en in de doktoren." Dat mag ook wel. Toen zeven jaar geleden darmkanker werd geconstateerd, was de kans dat hij vijfjaar later nog in leven zou zijn 7 procent. „Maar ik ben er nog", lacht hij. „Als de artsen van toen mij zien, zijn ze altijd even stil. Ik ben zeldzaam. Ik zit ook in een groepje wat speciaal bestu deerd wordt." Ook zijn achteruit hollende le ver kreeg hem nog niet klein. In september raakte hij in coma omdat de fdterfunctie van zijn lever amper werkte en hij zich zelf dus vergiftigde. „De kans dat je daar levend uitkomt is fifty- fifty", zegt hij. „Maar andermaal: ik ben er nog. En ik werk zelfs halve dagen, om de andere helft van de dag aan mijn conditie te werken." Fifty-fifty. Dat is ongeveer net zo spannend als de kans dat de Eer ste Kamer instemt met de nieuwe donorwet. De hele dag volgt Koster het debat via een livestream. Hij staat nu zelf vijf maanden op de wachtlijst voor een nieuwe gezonde lever van een overleden medemens. „Toch is dit debat voor mij niet per se van levensbelang", zegt hij. „Dat kan het uiteindelijk wel blijken te zijn, maar ook nu al vinden er transplantaties plaats. Een buurtgenoot van mij moest vijftien maanden wachten. Het is dus niet zo dat ik zonder dit de bat meteen mijn koffer kan pak ken. Maar dat door dit debat de discussie wordt gevoerd, aan elke tafel in Nederland, dat is belang rijk. Want 60 procent van de mensen néémt gewoon geen be slissing. En door dit debat kun nen ook nu al mensen denken: ik wacht de discussie niet af, ik ga me registreren. Daar zit de grote winst en dat is waarmee Neder land nu nog achterblijft." Eigenaar Herman Jansen zegt niet geluisterd te hebben naar de koe- fluisteraars en koeknuffelaars, die hem ongevraagd van advies voor zagen. „Nee, dit lijkt me zelf het beste", zegt Jansen. „Ik wil niet het risico lopen dat de koe met verdo ving verder het bos in loopt en we haar daar niet meer uit krijgen." Zodra het weer wat beter is en de weilanden wat minder drassig zijn, wil Jansen een koppel koeien in de wei naast het bos laten lopen. Dat kan nog wel een maand duren. „Dit lijkt mij ook de beste oplos sing", zegt de dierenarts in kwes tie Edo Hamersma. „Het is belang rijk dat het rustig wordt rond het dier. Een verdoving of een narcose is ook een risico. De koe is een kuddedier. Haar samen met an dere koeien de wagen in krijgen is het beste." Toon van den Enk, de fokker van de Limousinkoe, gaf zaterdag ook al aan dat Hermien beter nog een week of zes rust kan krijgen om dan voorzichtig weer in een kudde opgenomen te worden. Ze moet bovendien weer vertrouwen in mensen krijgen na de stress van eerdere vangpogingen. Van den Enk noemt Hermien overigens Joke 18, naar zijn vrouw. Na het verhaal in deze krant trokken veel mensen het lot van de 3,5 jaar oude Limousinkoe aan. Het beeld dat zij zich niet in de veewagen richting slager liet lei den maar met haar zusje de vrij heid op zocht, sprak aan. Dat zij zich verder al ruim zes weken in een bosperceel verstopte, zonder Het beste is het haar met andere koeien in de wagen te krijgen dat de veearts met ver dovingsgeweer en de door de politie te hulp geroepen jachtopzieners haar te pakken kregen, maakte van Hermien een mythisch rund. Van eigenaar Her man Jansen mag een koeienrusthuis Hermiens volgende bestemming zijn. Van andere goedbedoelde acties om de koe 'te redden' is hij minder ge charmeerd. Zo kwamen willekeu rige Nederlanders, al dan niet met een camerateam in hun kielzog, naar Jansen om te vragen of ze Hermien mochten adopteren. „Veel mensen weten helemaal niet dat je vee alleen kunt houden als je geregis treerd bent." Koe Hermien lijkt het gedoe over haar lot goed te verteren. Zo verstopt zij zich nog in hetzelfde bos en maakt elke avond de gang naar dezelfde schuur van een veehou der in de buurt. Op een film pje van een buurman is te zien hoe ze eergisteren rustig voor de schuur stond, klaar voor de dage lijkse ontmoeting met soortgeno ten en haar extra rantsoen van kuilvoer en brokken. Verslagge vers werden soms de verkeerde kant opgestuurd. „Daardoor is het nog rustig bij de koe", zegt Jansen. woensdag 31 januari 2018 GO - Pia Dijkstra, initiatiefneemster patiënten op wachtlijst Per 1 januari 2018, alleen patiënten die een operatie aankunnen geslaagde transplantaties in 2017 te ziek voor transplantatie in 2017 overleden op wachtlijst in 2017 longen 178 74 lever 14 alvleeklier nier 104 673 133 170 47 Theo Koster hoopt op héél veel nieuwe levers Victor Schildkamp 80 3001181 BRON: NRG/NEDERLANDSE TRANSPLANTATIE-STICHTING Doorn Een reportage over Theo Koster en zijn zoon Roelof is te zien op ad.nl De weggelopen koe Hermien mag voorlopig in de bossen bij Lettele blijven lopen. Het dier krijgt extra rust nu half Neder land zich druk maakt over Her mien. Een extra vangpoging is van de baan. Harry Hekkert Lettele -Edo Hamersma, dierenarts De zieke Theo Koster volgt het debat over de donorwet op de voet. FOTO SHODY CAREMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5