Schouwen hoeft geen nieuwe huizen 6 Weer iets in de recreatieve sector erbij? Daar leek het merendeel van de aanwezigen niet veel voor te voe len. Aan woningbouw is veel meer behoefte, vooral voor jongeren. Verder werd gepleit voor behoud van het open karakter van het ge bied en voor groen, om in te kun nen wandelen en fietsen. En er was de roep om een brede school met goede opvangvoorzieningen en een goede bereikbaarheid. Waar overi gens ook direct een kanttekening bij werd geplaatst. „Laten we in ie der geval hopen de school hier te kunnen houden." Scharendijke snakt naar een structuurvisie. Het dorp stikt van de half afgemaakte projecten. Inwo ners willen dat er snel iets gebeurt met onder meer de gaten aan de Dorpsstraat en de Dijkstraat. „Maak nou eerst eens af wat er is." Voor die dorpsvisie zijn onlangs de eerste stappen gezet, maar dat zorgde wel voor veel scepsis bij de aanwezigen. Nog maar een week of twee geleden werd daar met elkaar over gesproken en toen werd er met geen woord over deze gebiedsvisie gerept. „Knullig", luidde het oor deel. Niks doen met het gebied is ook een optie Met de dorpsraad als 'scharnier punt' wordt, beloofde de gemeente, voortaan op een betere afstemming tussen beide trajecten gelet. De gebiedsvisie voor het aan dachtsgebied N57-Scharendijke komt voort uit de Zeeuwse Kustvi- sie. Het gaat om het gebiedje dat in de toekomst wordt begrensd door de derde fase van de Recreatiever- deelweg. Gekeken wordt wat er landschap pelijk met dat gebied kan worden gedaan en welke toeristische en re creatieve initiatieven er een plekje zouden kunnen krijgen. Maar het adviesbureau ZKA, die het proces voor de gemeente begeleidt, hield alle opties voor invulling open. Volgens Merlijn Pietersma van ZKA is de grote vraag vooralsnog hoe de invulling van dat gebied kan bijdragen aan het vitaal houden van Scharendijke in de toekomst. Wantrouwen Veel dorpsbewoners voelen wan trouwen. Ze hebben al vaker mee gepraat over hun dorp, en zien maar weinig gebeuren. Inspraak wordt gezien als schone schijn: het meeste is allang bekokstoofd. En ook, zo gaven een aantal men sen aan, worden gedane beloftes niet nagekomen. Zo zou het gat aan de Dorpsstraat immers snel wor den bebouwd. „Vooral voor ouderen, en één- en tweepersoonshuishoudens", licht wethouder Jacqueline van Burg (LSD, Volkshuisvesting) toe. „We kunnen dus beter appartementen bouwen dan grondgebonden een gezinswoningen." Dat blijkt uit de Woningmarkt analyse 2017-2027, die de Stee Groep in opdracht van de gemeente heeft gemaakt. De conclusie 'Niet méér bouwen, maar anders', is niet nieuw, gaven Van Burg en haar col lega van Ruimtelijke Ordening Wout van den Berg (WD) gisteren aan. Maar de cijfers en de gevolgen daarvan zijn dat wel. Tien jaar De netto vraag naar woningen be draagt 245 in de komende tien jaar. Die gaan in die periode ook ge bouwd worden, denken beide wet houders. Zij verwachten ook dat die appartementen, tiny houses en hofjeswoningen in Zierikzee, Burgh-Haamstede en Bruinisse zullen verrijzen. Dat zijn namelijk de woonkernen die gaan groeien. Want net als elders in de provincie en in het land trekken de mensen naar de stedelijke gebieden. Bureau Stee verwacht een af name van de gemiddelde gezins grootte op Schouwen en een daling van het aantal inwoners. De bewo ners van die 245 nieuwe wooneen heden zullen dus gewoon van het eiland komen. Dat betekent dat in de andere woonkernen huizen ge sloopt moeten worden of een an dere bestemming krijgen. Van Burg: „Daarmee sluiten we We sluiten niet uit datje op een dorp toch een aantal traditionele ouderenwoninkjes vervangt voor iets anders voor deze doelgroep niet uit dat je op een dorp toch een aantal traditionele ouderenwonin kjes vervangt voor iets anders voor deze doelgroep." De gemeente kan meer (laten) bouwen dan die 245 woningen, maar dan moet er een goed plan lig gen waarmee Schouwen een flink aantal nieuwe inwoners trekt. In dat geval ligt de bovengrens op 480 nieuwe woningen in tien jaar. Meer nieuwbouw leidt tot 'onaccepta bele' leegstand in de dorpjes. Woninganalyse De woninganalyse, afgedwongen door de gemeenteraad na een con flict met projectontwikkelaar AM in Terneuzen, moet in het tweede kwartaal leiden tot een nieuwe Woonvisie, waarin concrete maat regelen staan. Volgens de raad ligt de oorzaak van het conflict in de huidige woonvisie, die nog vóór de bouw- crisis is opgesteld. De nieuwe analyse gaat uit van een bescheiden vraag. Maar de cri sis is voorbij. Moet de nieuwe visie dan niet ambitieuzer zijn om te voorkomen dat die straks opnieuw achter de feiten aan loopt? Behoefte Wethouder Van den Berg: „Deze analyse gaat uit van de behoefte van de bevolking. Een economische analyse is anders. Die gaat uit van verkoop. Als je één huis toevoegt, dan verkoopt de makelaar er ge makkelijk vier, want de mensen in de nieuwbouw laten een huis ach ter en de koper daarvan ook weer." IN DE REGIO Forcesofthe Sea in tent bij monument Watersnood herdenken in Nieuwe Kerk MIJN DORP, MIJN STAD woensdag 31 januari 2018 'Zet Scharendijke niet op slot' SD Pas op dat Scharendijke niet op slot wordt gezet. Het dorp heeft lucht nodig om in de toekomst te kunnen te uitbreiden. Dorps bewoners zetten vraagtekens bij de noodzaak van de ontwik keling van 'aandachtsgebied N57-Scharendijke'. „Niks doen is ook een optie", klonk het eer der deze week tijdens een infor matiebijeenkomst in de Put- meet. Esme Soesman Scharendijke - Dorpsbewoner Scharendijke De behoefte aan eensgezinswo ningen op Schouwen-Duiveland is met 245 voor de komende tien jaar niet groot. Wel is er vraag naar andere woningen. Ton van den Nouweland Zierikzee - Jacqueline van Burg, wethouder OUWERKERK Harmonievereniging 'Nut Uitspanning' uit Zonnemaire brengt zaterdag 3 februari het stuk 'Forces of the Sea' in een tent bij het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk. Het stuk is gemaakt door componist Leon Vliex (foto) en is ter nagedachte nis aan de waters noodramp van 1953. De uitvoering be gint om 15.00 uur. De toegang is gra tis, er is plaats voor vierhonderd perso nen. Ook de open dag in het museum is gratis. ZIERIKZEE Op 1 februari is het 65 jaar geleden dat de Watersnood ramp grote delen van Zuidwest Ne derland trof. Op 1 februari vindt er daarom een her denkingsconcert plaats in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Tachtig muzikanten van heel Schou wen-Duiveland ver zorgen een muzi kale avond. Het concert begint om 20.00 uur. De toe gang is gratis. Kaartjes voor het concert kunnen tij dens de reguliere openingstijden af gehaald worden aan de balie van het gemeentehuis in Zierikzee. Maximaal twee kaartjes per per soon. ZIERIKZEE Vanwege hun verdiensten voor de Lawn Tennis club Zierikzee zijn Annie Krabbendam en Jan Deurloo uit Zie rikzee gisteravond, tijdens het Dikke Torentoernooi, konink lijk onderscheiden. Mevrouw Krabbendam verzorgt al ruim 35 jaar al het groen op het tennispark. Jan Deurloo onderhoudt, eveneens ruim 35 jaar, alle smashcourtbanen. Daarnaast is hij de man van de technische aangelegenheden op het Zierik- zeese tennispark. Burgemeester Gerard Rabelink speldde de versierselen, behorend bij het lidmaatschap in de Orde van Oranje-Nassau, op. foto dirk-jan gjeltema BROUWERSDAM Informatiecentrum Grevelingen, 10.00- 16.00 uur: Informa tie, toren beklim men en schaats baan; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 18.00 uur: Jubile umavond Vrouwen van Nu; 20.00 uur: Boog schieten heren Sint Jan; Yogacentrum Be happy, 15.00-16.15 uur: Yogales van Marianne van den Haak; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, 09.30- 12.00 uur: Bridge door Vrouwen van Nu; ELLEMEET Dorpshuis, 09.50 uur: 55 plus Yogales door Lena Span, 13.00-17.00 uur: Bil jartvereniging Tou ché; 19.30 uur: Yo gales door Ingrid Geers; NOORDGOUWE Dorpshuis,18.30: Repetitie Muziek vereniging Con Amore; 20.00 uur Badmintonavond; OOSTERLAND Dorpshuis de Oos terhof, 13.30 uur: Koersbal; RENESSE Dorpshuis, 9.00- 10.00 uur: Yoga Steffine, 19.30- 20.45 uur: Yoga met Jacque line Binnendijk; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00- 16.30 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Dorpshuis, 14.00- 16.00 uur: Klepmid- dag; 19.30-21.00 uur: Yoga; ZIERIKZEE FiZi, 14.30 uur: Coco (NL), 20.00: 120 BPM; Nieuwe Kerk, 19.30 uur: Herdenking Wa tersnoodramp; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 14.00- 16.30 uur: Inloop Breek de Week; Gymzaal, Agatha- straat, 17.30-18.30 uur: Pilates; 19.00- 21.00 uur: Badmin ton KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59