12 ZE rten Het West-Zeeuws- VlaamseSint Kruis is een hechte gemeenschap. Het dorp bestaat dit jaar achthonderd jaar en dat wordt gevierd. 'e begonnen het jaar met een nieuwjaarsborrel in het dorpshuis", vertelt de 78-ja- rige Godelieve van de Vijver. Van daag houdt ze ook een gezellig on deronsje, met haar buurvrouw, mevrouw Paridaen. Ondertussen deelt meneer Pari daen (84), geboren Sint Kruise- naar en de oudste man van het dorp, zijn levensverhaal. „Mijn va der had hier een vlasfabriek opge zet", vertelt Antoin André. „Ik deed dat werk erg graag, maar het bedrijf was te klein om drie zonen te laten opvolgen." In 1972 startte de vader van Pari daen dan ook met een fruitteeltbe- drijf. „Toen ik hem opvolgde, mijn twee broers zijn vertrokken naar Australië en Brazilië, was het zijn gelukkigste dag. Ik ben 27 jaar fruitteler geweest, nu is het bedrijf van mijn zoon. Ik heb tot mijn 75e geholpen met plukken." Hij blijft fit door te werken in zijn tuin. In zijn mooi onderhou den voortuin staan buxussen die zijn geknipt in verschillende figu ren zoals een kip, boot en koffie kan. „Ik heb altijd mijn boterham verdiend met bomen, dus ik zie ze nog steeds graag. Bij de buren stond ooit een boom van 65 jaar oud, daarvan heb ik een salontafel gemaakt." Naast het onderhouden van zijn tuin gaat Paridaen iedere dag tien kilometer fietsen of wandelen. Ook zijn vrouw, met wie hij 55 jaar getrouwd is, gaat nog regelmatig naar de fitness. „We rijden ook al lebei nog. Een auto heb je wel no dig hier, want je moet vijf kilome ter rijden voor een brood. Zo lang we dat kunnen, kunnen we blij ven. Het is te hopen dat ik hier, in Ik wil hier zo lang mogelijk blijven, boodschappen kun je ook laten bezorgen het huis dat mijn vader ooit ge bouwd heeft, mijn laatste adem mag uitblazen. Wij wonen hier graag." Dat het aangenaam wonen is in het plaatsje ten oosten van Aar denburg, kan ook Godelieve van de Vijver bevestigen. „Ik ben 49 jaar geleden vanuit België naar hier verhuisd voor de liefde", ver telt ze. „Ik heb mijn man, die hier vandaan komt, leren kennen tij dens het uitgaan. Vanaf de eerste dag was ik het hier gewend. We hebben veel contact met de buren en er wordt veel georganiseerd." Zo heeft Sint Kruis jaarlijks een kermis, toneelvoorstelling en nieuwjaarsreceptie, en daar komt dit jaar misschien nog een rom melmarkt bij. Van de Vijver doet aan alles mee. „Ik wil absoluut niet terug naar België, ik wil hier nog zo lang mogelijk blijven. Bood schappen kun je ook laten bezor gen en er bestaat niet voor niets thuiszorg. Nee, wij zijn nog niet van plan om hier weg te gaan." woensdag 31 januari 2018 ZV Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: SINT KRUIS Gertie De Boey w Een hechte gemeenschap in het 800 jaar oude Sint Kruis - Godelieve van de Vijver (78) Antoin André Paridaen (84) is de oudste inwoner van Sint Kruis en nog heel actief. Zo knipt hij zijn buxussen in allerlei vormen. FOTO'S PETER NICOLAI De gemeenschap van Sint Kruis is hecht, iedereen kent el kaar. Godelieve van de Vijver verhuisde voor haar man Adelein van Bel gië naar Sint Kruis. Het koppel wil er zo lang mogelijk blijven wonen. Sint Kruis heeft ook een bezienswaardigheid. De hervormde kerk, in de volksmond De Peperbusse, is een rijksmonument.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44