Reimerswaal sluit Sinkegroep niet uit Minder baby's geboren in Zeeland 8 Nominatie Zilveren Camera voor Tholenaar Leonard Walpot Bart is nooit ver weg. Met een fotoreeks onder die titel is Leonard Walpot (29) uit Tholen genomineerd voor de Zilveren Camera, Nederlands meest prestigieuze fotoprijs. Walpot is freelance fotograaf en volgde voor deze serie CD A-lijst trekker Sybrand Buma in de periode voor de ver kiezingen van 2017. Diens politiek medewerker Bart speelt de hoofd rol in de fotoreeks. „Het laat zien dat er achter al die lijsttrekkers al tijd mensen staan", zegt Walpot. „Die mensen werken keihard en altijd in de schaduw. Maar ze ho ren bij het verhaal. De serie is een ode aan de politiek medewerker." Normaal gesproken is Walpot huwelijksfotograaf, maar via een studiegenoot kon hij klussen voor het CDA doen. „Ik werd een huis fotograaf voor ze", memoreert Walpot. „Bij de Tweede Kamer verkiezingen lag de nadruk sterk op sociale media en beeld. De be doeling was dat ik zoveel mogelijk mee zou gaan zodat ze materiaal hadden voor Instagram, Twitter en Facebook. Op een gegeven mo ment was ik vijf, zes dagen per week mee met Buma. Ik was on zichtbaar door er altijd te zijn. Dat was zwaar. Je staat altijd 'aan'. In Den Haag gaat het snel, er kan altijd iets gebeuren. Bijvoorbeeld een mooie ontmoeting met ie mand. Gelukkig waren we ook op pad en hadden we tussendoor rus tigere momenten." Opvallend genoeg koos Walpot na het Calvijn College in Goes voor een studie Nederlands. Hij verkaste naar Utrecht, waar hij nog Ik was onzichtbaar door er altijd te zijn steeds woont. Een burn-out zorgde ervoor dat hij op zoek ging naar iets anders dan Nederlands. Dat werd fotografie. Het was CKV- docent en kunstenaar Adri Geel hoed uit 's-Heer Hendrikskinde ren die Walpot op het Calvijn Col lege geïnspireerd had. „Ik ben hem enorm dankbaar voor zijn lessen", zegt Walpot. „Met beeld kun je óók iets vertellen. Ik vind veel meer kracht en voldoening in ver halen van beelden. Dat lukt met bruiloften, maar nu heb ik dat voor het CDA gedaan." In de categorie Politiek strijdt Walpot met nog twee andere foto grafen om de eerste plaats bij de fotoseries. Acht stuks leverde de Tholenaar er in, minder dan zijn twee concurrenten. „Soms maak je een serie sterker of juist zwakker door er meer foto's in te doen", zegt Walpot. „Ik had er eerst twaalf. Nu acht. Mijn vrouw Jan- neke is er goed in om te bepalen wat het beste is. Deze serie laat verschillende elementen zien van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, in de auto, buiten, net voor een talkshow. Gevarieerd. Het lijkt net een hele dag, maar dat is niet zo. De foto's zijn gemaakt tussen de cember 2016 en maart 2017." Vol gens Walpot is er geen foto die er bovenuit steekt, als topstuk. Hij ziet de serie als geheel en houdt van de humor en subtiele ver haaltjes in de foto's. Ze zijn niet geënsceneerd, benadrukt hij, en moet weer lachen bij de gedachte aan de foto van Buma en Bart die allebei een krant lezen. Buma leest een interview met Lodewijk As- scher, en Bart vestigt zijn aandacht op een verhaal over Buma. De uitreiking is op 3 februari in het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum en is live via te volgen via zilverenca- mera.nl. Vorig jaar won Vlissinger Ramon Mangold de eerste prijs in de categorie 'personen in het nieuws'. Leefbaar Reimerswaal en Chris tenunie brachten de motie in. Zij vinden dat het bedrijf niet langer opdrachten moet krijgen van de gemeente, omdat de medewerker bij diens ontslag is mishandeld wegens zijn opvattingen over de 'kerkrel' in de Gereformeerde Ge meente te Kruiningen. Andere fracties steunden de motie om het beleid aan te passen echter niet. „Dit is een betreurenswaardig in cident veroorzaakt door emoties. Maar er is geen sprake van struc turele misstanden, wij twijfelen niet aan de integriteit van de Sin kegroep", zei Peter Koeman (CDA). Ook PvdA, VVD en SGP vinden aanpassing van het aanbe stedingsbeleid niet nodig. „Men vindt de handelswijze van de Sinkegroep dus geweldig", reageerde Marien Weststrate (LR) op de partijen die zijn motie niet steunen. „Blijkbaar mag je een medewerker op z'n bek slaan", zei een eveneens teleurgestelde An- dries Jumelet (CU). In heel Zeeland liep het aantal ge boorten terug tot 3.384. Dat zijn er 95 minder dan in 2016. Deze af name met 2,7 procent is daarmee hoger dan het landelijke percentage van 1,9 procent. Het aantal geboorten per ge meente in 2017 (tussen haakjes ver schil met 2016): Borsele 222 (-10), Goes 331 (+32), Hulst 187 (-9), Ka- pelle (117 (-3), Middelburg 417 (-49), Noord-Beveland 53 (-2), Reimers waal 321 (+13), Schouwen-Duive- land 285 (+42), Sluis 189 (+18), Ter- neuzen 405 (-89), Tholen 284 (-2), Veere 192 (-23) en Vlissingen 381 (-13)- Het is het derde achtereenvol gende jaar dat het aantal geboorten is afgenomen. Tussen 2007 en 2014 wisselden jaren van toe- en afname elkaar af. Over een periode van tien jaar is het aantal geboorten in Zeeland met 10,3 procent gedaald, landelijk geldt een daling van 6,7 procent. De sterkste daling is in Terneuzen, Middelburg en Hulst. Alleen Schouwen-Duiveland en Sluis no teerden, in die tien jaar, een klein plusje. PZC ONLINE woensdag 31 januari 2018 Bart is nooit ver weg, maar fotograaf Leonard ook niet Michiel Bouwman Tholen De veroordeling van de Sinke groep voor een onterecht ont slagen medewerker, leidt niet tot wijziging van het aanbeste dingsbeleid van de gemeente Reimerswaal. Een motie daar toe strandde gisteravond na een - bij vlagen - verhit debat. Joeri Wisse Kruiningen Er zijn vorig jaar veel minder in- wonertjes van de gemeenten Terneuzen, Veere en Middelburg geboren dan in 2016, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het CBS. Theo Giele Vlissingen NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Hans Esmeijer @esmeijerhans De @EersteKamer in debat over de #donorwet van Pia Dijkstra. Ik ben drager van een #donorco- dicil. Maar ik ben tegen de wet die mijn lijf tot staats eigendom maakt. Dan laat ik mij registreren als wei geraar. Senatoren waren dinsdag tot op het bot verdeeld, zelfs binnen hun eigen fractie, over het plan om actief orgaandonoren te gaan registreren. Dat blijkt vandaag tijdens de behan deling van het omstreden wetsvoorstel van D66'er Pia Dijkstra. Ook op Twitter liepen de reacties zeer uit een. ONLINE TOP-5 Deze verhalen werden het meest gelezen op PZC.nl: 1. Topdrukte tijdens ope ningsdag 't Smoske in Mid delburg 2. Motorjacht zinkt in haven Breskens 3. Vermiste Emma (8) duikt op bij Nestlé-fabriek: 'Ze had zo'n zin in chocola' 4. Wiet kweken om uit de schulden te komen werd een flop 5. PvdA: Max Verstappen- wannabees horen niet op de Sloeweg Kijk op www.pzc.nl of D @pzcredactie II facebook.com/depzc @pzcredactie Bart, politiek medewerker van Buma, staat centraal in de fotoreeks van Walpot, foto leonard walpot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40