Stroa rieen is geen carnaval Zondag open moet keuze winkelier zijn Seksistisch Wietkwekerijen zorgen 76 keer voor brandgevaar 2 MEGA TOP 50 MEEZINGER De postbode slaakt een diepe zucht als ze uit een nabije telefoon de eerste klanken hoort. In Zoutelande, in Zoutelande... „Was ik het nét kwijt, hè." Commentaar We vinden het zo gewoon dat we er nauwelijks van opkijken. Hé, de tijd van het strao rieen breekt weer aan. Leuk, al die paarden op de Schouwse stran den, bij de feesten in de dorpen. Strao is een welkome vroege voorbode van de zomer. Elk jaar weer. Je bent er aan gewend. Daarom is het goed dat deze Schouwse tra ditie om na de winter de voeten van de werkpaarden in zee te wassen, erkend is als cultureel erfgoed. Het is waarde ring en waarschuwing in een. Vergeet niet wat voor moois je in huis hebt. Laat deze traditie niet verwateren. De verleiding zal groot zijn om de registratie als cultureel erfgoed zo veel mogelijk uit te buiten, om met het stroarieen nog meer toeristen te lokken. Het is begrijpelijk dat Schouwse ondernemers er het beste van willen maken. Maar pas op. Het strandrijden is een ingetogen boerenge- bruik. Van eilanders voor eilanders. Dit feest verdraagt best wat publiek. Je gunt het iedereen om dicht bij een dampende kolos te komen. Via het zand de kracht van het dier te voelen. Het plezier af te lezen aan de rode wangen van de berijders. Maar die unieke ervaring gaat onherroepelijk verloren als het een massaal feest wordt. Stroa werkt niet met drang hekken tussen mens en paard. Het is geen carnaval. De Schouwse dorpen maken van de stroa steeds een mooi dagje. Met ringrijden en met bescheiden andere activitei ten. Zo is het precies goed. Unieke sfeer van strandrijden gaat onherroepelijk verloren als het feest te massaal wordt Winkeliers in alle dorpen van de gemeente Veere moeten zelf kun nen bepalen of ze op zondag open gaan. Dat vindt de VVD Veere. Nu mogen alleen in Domburg, Veere en Zoutelande de winkels elke zondag open; in de andere dor pen is dat beperkt tot twaalf zonda gen. De liberalen vinden dat daar door met twee maten wordt geme ten en dat winkeliers omzet mislo pen. De WD maakt de zondagsopen stelling tot inzet bij de gemeente raadsverkiezingen en wil de regeling na de verkiezingen met de nieuwe raad aanpassen. Uitgangspunt moet dan worden dat niet de gemeente bepaalt of een winkel open mag, maar de ondernemer zelf. Expats Iedereen van 18 jaar of ouder die in Nederland als woonachtig inge schreven staat en staatsburger is van een lidstaat van de EU of langer dan 5 jaar in Nederland woont, mag op 2t maart stemmen voor de ge meenteraad. Maar hoeveel expats wonen er eigenlijk in Middelburg, vraagt D66 zich af. En doet de ge meente er iets aan om hen daarop te wijzen? Wat D66 betreft moet dat wel gebeuren. Zij pleit daarvoor in schriftelijke vragen aan B en W. ALMANAK 'Zeeland is het langzaamste meisje van de klas als het gaat om de oprichting van nieuwe ondernemingen', meldde Om roep Zeeland vorige week. „Wat?", verzuchtte een verslag gever bij de PZC. „Dus gedraag je je voorbeeldig, dan ben je het braafste jongetje van de klas? En ben je pienter, dan ben je het slimste jongetje. Maar ben je langzaam, dan ben je ineens een meisje?" Een collega bleek zich al langer te storen aan het seksis tisch profileren in de taal. „Want waarom zijn de knapste altijd de meisjes? Ik was vroeger het mooiste jongetje van de klas." Zelf afspreken met gemeente Tv-documentaire over de Mercuur Den mag niet tegen de grond Met 'Zoutelande' (deze week op 1 in de Mega Top 50) heeft Blof weer een echte oorwurm afgescheiden. Een dijk van een meezinger ook. Alsof Jiet nog niet vaak genoeg voorbij jkomt op de radio, hebben 'veel inwoners van Zoute- flande het ook nog eens ge- download. Michael Tem pelman van eetcafé De ^Babbel knikt naar de .computer: „Daar staat het ook in. Als we Imet een groep aan de "bar zitten en eens f lekker willen meeblè- ren met een nummer, zetten we dat nummer pp. Dan zingt iedereen uit volle borst mee." Ja, hij is best een beetje trots op 'Zoutelande', al had er voor hem wel wat meer 'zonnestraal' in ge mogen. „Dat nummer ordt in heel Nederland gedraaid. Een liedje over een dorpje van 1.500 inwoners. Best uniek, toch." Dat klopt. Het Blof-num- imer was voor de |Top 40 zelfs aan leiding om de [archieven in te duiken en een lijst te maken van nummers over dorpjes. Wat blijkt? 'Zoutelande' heeft Arnemuiden ver drongen als kleinste Zeeuwse Top 40-dorp. Die notering had Arne muiden veertig jaar lang te danken aan 'Als de klok van Arnemuiden'. Over welk strandhuis gaat het ei genlijk, dat 'gammele strandhuis' uit de tekst? Een post van Bas Kennis van Blof over 'Het Mezennest', een vakantiewoning in de duinen, bracht het gerucht de wereld in dat het daar zou zijn. Lenie Lievense-De Kam, geboren Zoutelandse, denkt eerder aan de huisjes op het strand. „Iedereen hier heeft een strand huisje. Zeker degenen van mijn leef tijd." Leuk, zo'n nummer. „Dat is toch promotie voor Zoutelande." Familieleven Yolanda Tempelman van Chica's Ninos Mode herkent veel in het nummer. Om te beginnen de strandhuisjes. „Dat gaat van genera tie op generatie door. Je kinderen, je kleinkinderen groeien er op. Ze gaan uit school even naar het strandhuis, even naar de zee. Die huisjes spelen een rol in het familieleven." Blof heeft het 'Zoutelandegevoel' van de inwoners goed weten te van gen in het lied en in de clip, vindt ze. „De clip is schitterend. En je ziet al die bekende dingen. Dat monument op de plek waar de mensen van de Kustmarathon binnenkomen, de verrekijker waar je een muntje in In totaal zijn volgens woordvoerster Marieke de Wild van Enduris 110 invallen gedaan, maar is in 76 geval len de netbeheerder ingeschakeld die de onveilige aansluiting op het energienet ongedaan moest maken. Risico Een hennepkwekerij heeft meestal een illegale en onveilige aansluiting op het energienet. Ook de elektri sche aansluiting in het pand zelf, zit vaak amateuristisch in elkaar. Bo vendien is het stroomverbruik dik wijls hoog en langdurig; zo'n twaalf tot achttien uur per dag. Dat zorgt voor ronduit gevaarlijke situaties vanwege het constante risico van oververhitting, smeltende kabeli solatie, kortsluiting en brand. „En dat is niet alleen gevaarlijk voor de mensen in het pand waar de kwe kerij is, maar ook voor de buren die vaak niet weten dat er naast hen sprake is van een gevaarlijke situa tie." In totaal zijn er naar schatting dertigduizend hennepkwekerijen in Nederland, die elk jaar bijna 1 miljard kWh aan elektriciteit ste len, meldt Enduris. Dé specialist in kunststof kozijnen 8<7 woensdag 31 januari 2018 ii Maurits Sep Domburg verkiezingen gemeenteraad Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Middelburgers die zaken moeten regelen bij de gemeente kunnen vanaf 1 februari via de site een afspraak inplannen als het gaat om bijvoorbeeld belastingen, paspoorten en rijbewijzen. Wie een afspraak wil maken in verband met vergunnin gen of handhaving, kan (net als nu) beter even bellen. Afspraak op: mid- delburg.nl of 14 0118. VLISSINGEN RTV Vlissingen, de lokale (internet)zender, maakt een documentaire over de restauratie van het torpedowerkschip Mer cuur, dat momenteel aan de Houtkade ligt. Vrijwilli gers van de Stichting Maritiem Erfgoed Vlissin gen (SMEV) zijn al maan den druk bezig. Ze krij gen dezer weken hulp van krachten van Orionis, die tot schilder worden omgeschoold. De docu mentaire is eind dit jaar te zien. DISHOEK Een den aan de John O. Forfarstraat in Dishoek mag niet worden gekapt. Ook na bezwaar van de aanvragers van de kap- vergunning blijven B en W bij dat besluit. De den moet overeind blijven omdat de gemeente oor deelt dat hij 'landschap pelijke waarde' heeft en van belang is voor de 'leefbaarheid'. Zoutelande is blij met lied Bief Ondine van der Vleuten Zoutelande Van Cittersweg 2a Arnemuiden T 0118 75 02 07 KROON KOZIJN, DE NUMMER 1 VAN NEDERLAND In Zeeland zijn het afgelopen jaar 76 hennepkwekerijen opge rold waarbij illegaal stroom werd afgetapt. Dat heeft netbeheer der Enduris bekendgemaakt. Ab van der Sluis Vlissingen Klanten 4E Vertellen www.kroonkozijn.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34