Vlaaaenschin 'Max Verstappen- wannabees horen niet thuis op de Sloeweg' 'Strao rieen' erkend als cultureel erfgoed Oude collectie Zeeuws Genootschap weer 'bijeen' 2 JAN VAN DAMME Column Ze blijft een beetje ons vlag genschip. En ze wordt tach tig, vandaag. Bea, onze Bea. Prinses, het is nog altijd wennen. Ook al rimpelt ze, ze is koninklijk. Ik heb geen vlag. Dat zou kun nen zijn omdat ik uit een tijd en generatie stam dat een driekleur aan je gevel verdacht werd gevon den. Ban de bom en sloop het ko ningshuis - dat was het gedachte goed. De barricaden waren echter niet mijn habitat. Wel had ook ik een grondige hekel aan Koninginne dag ontwikkeld. De basis voor die afkeer lag in mijn lang vervlogen jeugd. Zandzakwerpen was altijd een debacle. Een stalen hoepel zo snel mogelijk met een stokje over een parkoers leiden - ik kwam de eerste bocht nog niet door. Eén van die bijna uit mijn herin nering verdrongen jaren brengt me naar het schoolplein van de openbaren in Groede - de Jacob Catsschool, want die was het ruimst van opzet. Daar werd met alle Groese scholen - ook de katho lieke - Koninginnedag uitbundig gevierd. Mijn vader was als lid van de gemeenteraad één van de toe schouwers. Ik moest meedoen aan de kruiwagen-ballon-race: zo snel mogelijk een ballon op een platte kruiwagen ergens heen duwen. De mijne waaide er al meteen na de start af en klapte toen ik hem er te rug op wilde leggen. Onder de ogen van mijn vader. Terug thuis wist ik zeker dat ik nooit meer aan spijkerpoepen en zakloopwedstrijden mee zou doen. Nooit. Aan die belofte heb ik me gehouden. De koningin deelde in mijn malaise. Dat wil zeggen: ze mocht wel jarig zijn, als ze er mij maar niet mee lastig viel. Zeker niet met koekhappen en andere ongein. Inmiddels een halve eeuw later denk ik een stuk milder over de Oranjes. We hebben allemaal onze plusjes en minnetjes. Bijna tien jaar geleden kwam toenmalig ko ningin Beatrix het PZC-jubileum- boek in Middelburg ophalen. Ik liet haar de foto zien uit het jaar 1938, waarop ze een halfjaar oud is. Ze wees: 'Wat heb ik daar een dikke kop'. Sindsdien vlag ik. In gedachten dan toch. Koningin Beatrix wees naar de foto: 'Wat heb ik daar een dikke kop' DESTELLING Vandaag: Zoutelande is een mooi liedje Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OUDSTE BABY VAN NEDERLAND» <3EVONt>EN BIJ OPSRAVINSEN Cel voor bezit patroonhouder Gewonde bij aanrijding Tholen ROOSENDAAL Actie voor trein naar Antwerpen VLISSINGEN Meer nieuwbouw in Zeeland „We hebben dit weekeinde met verbijstering kennis genomen van een snelheidsovertreding op de Sloeweg", zo valt te lezen in de brief die de Statenfractie van de PvdA aan Gedeputeerde Staten heeft ge stuurd. Een bestuurder racete met 206 kilometer per uur over de pro vinciale weg, waar een maximum snelheid geldt van 100 kilometer per uur. „Niet alleen bracht de weg- piraat zichzelf in gevaar, ook andere automobilisten hadden (ernstige) schade kunnen ondervinden door het roekeloze rijgedrag van deze persoon rond het middaguur. He laas is dit niet het eerste incident op de Sloeweg, sinds alle rijstroken volledig toegankelijk zijn. Meer maals rijden automobilisten met hoge, tot zeer hoge snelheid ten noorden van 's-Heerenhoek. In 2017 zijn zestien rijbewijzen ingenomen op dit traject. Wij willen dat paal en perk wordt gesteld aan het roeke loze rijgedrag van sommigen, die anderen in gevaar brengen." De sta tenfractie verwijst in haar brief naar een artikel in deze krant waarin verkeersdeskundige Ruud Hornman zei dat als er permanente handhaving zou zijn op de Sloeweg, er dagelijks rijbewijzen ingenomen zouden worden. Hornman gaf aan dat het provinciebestuur iets zou moeten doen om ervoor te zorgen dat de Sloeweg niet langer een race baan blijft voor wegpiraten. De PvdA wil weten of GS van plan zijn met de politie in gesprek te gaan om de veiligheid op de Sloe weg te verbeteren en om perma- Niet alleen bracht de wegpiraat zichzelf in gevaar, maar ook andere automobilisten nente snelheidscontroles in te voe ren door bijvoorbeeld trajectcon trole of een flitspaal. Want, schrijft de PvdA in de begeleidende e-mail bij de brief: „Max Verstappen-wan- nabees horen niet thuis op de pro vinciale wegen, maar op Circuit Zandvoort." Het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen gaat het oude museum in de Wagenaarstraat in Middelburg opnieuw inrichten. Niet in het echt, maar virtueel. Het vermogensfonds Dioraphte kent het genootschap 71.740 euro toe voor di gitalisering van de oude collectie. Het Zeeuws Genootschap - in 1769 opgericht - verzamelde tot 1804 voorwerpen van over de hele we reld. Zoals het inktpotje en de Tibe taanse kaarten en tekeningen van de Vlissingse ontdekkingreiziger Sa- muel van de Putte (1690-1744). Na 1804 kwam de focus meer op Zee land te liggen. Die oude collectie uit de periode 1769 tot 1804 was tot de Tweede Wereldoorlog te zien in het genootschapsmuseum in Middel burg. Na 1945 raakte de collectie ver spreid over 'beherende instellingen', zoals het Zeeuws Museum en het Zeeuws Archief. In 2019, als het ge nootschap 250 jaar bestaat, wordt het digitaliseringsproject afgerond en is de nu over Zeeland verspreide col lectie digitaal weer in logische sa menhang te zien. Zeeuwse traditie 'strao rieen' (strand rijden) wordt erkend als immaterieel cultureel erfgoed. Het wassen van de paardenvoeten in zee, waarbij de ruiter op het paard blijft zitten, is al sinds 1643 een Schouwse traditie. Werkpaarden stonden de hele winter op stal en het spoelen in zeewater zou goed zijn tegen para sieten en kleine ontstekingen aan de behaarde paardenvoeten. De be noeming tot immaterieel erfgoed zorgt ervoor dat de Zeeuwse tradi tie internationale erkenning krijgt. „Het is een unieke traditie in Ne derland, die alleen op de kop van Schouwen plaatsvindt", zegt Margo Grevel van het straocomité Burgh- Haamstede. „We zijn enorm blij dat het nu geregistreerd staat." Het straorijden vindt in de peri ode februari-maart plaats in Re- nesse, Burgh-Haamstede, Noord- welle, Ellemeet, Scharendijke en Serooskerke. Het is de tweede Zeeuwse traditie die is aangemerkt als cultureel erfgoed. Het krulbol- len, dat vooral in Zeeuws-Vlaande- ren wordt beoefend, is in 2012 al bij geschreven op de lijst. eerste plaats woensdag 31 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Beatrix was een fantastische koningin 773 reacties VLISSINGEN Een 28-jarige Vlissinger is maandag in de cel ge stopt, omdat hij een ma gazijn voor een vuurwa pen bij zich had. De man werd op de Iris laan in Vlissingen aange houden. Zijn auto was niet APK-gekeurd, hij had geen rijbewijs en had een valse naam opgegeven. Toen de agenten vroe gen om een identiteitsbe wijs, kwam het magazijn tevoorschijn. De Vlissin ger is daarop aangehou den en in de cel gestopt. THOLEN Op de Oesterdam bij Tholen zijn gisterochtend een auto en een bestel bus op elkaar gebotst. Er viel één gewonde. Die is naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeval ge beurde even na half acht op de kruising bij de Bergse Diepsluis. Daarbij kwam het bestelbusje op zijn kant terecht. Een voorrangsfout was de oorzaak van het ongeluk. Het overige verkeer werd over één rijbaan geleid. Het verdwijnen van de Be- neluxtrein tussen Roosen daal en Antwerpen heeft tot onrust geleid in de Roosendaalse gemeente raad. Vanaf 9 april blijft al leen een stoptrein over, als tussen Breda en Ant werpen een hoge snel heidstrein gaat rijden. De PvdA Roosendaal wil, ge steund door veel andere partijen, 'een aanvalsplan' om een snelle verbinding Roosendaal-Antwerpen te behouden. In Zeeland zijn vorig jaar 1.162 nieuwbouwwoningen opgeleverd, 89 meer dan in 2016. Deze voorlopige cijfers zijn verzameld door het CBS. Vlissingen kende de meeste nieuwbouw (202 woningen) dankzij onder meer de oplevering van de verbouwde Plaat werkerij met 91 verpleeg huiswoningen en 52 seni orenappartementen. In Sluis werden vorig jaar slechts tien woningen op geleverd. De Sloeweg tussen de A58 en de Westerscheldetunnel moet veiliger worden en er moeten permanent snelheidscontroles gehouden worden. Dat schrijft de statenfractie van de PvdA aan Gedeputeerde Staten. Ab van der Sluis Vlissingen - Statenfractie PvdA Jan van Damme Middelburg BURGH-HAAMSTEDE De RAPPER SJORS IS VERRRON6EN VAN t>E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2