GELD&GOED 27 Belasting Het is niet het leukste klusje van het jaar, maar het is wel raadzaam om even goed voor je belastingaangifte te gaan zitten. Het zou toch zonde zijn om geld te laten liggen. Aangifte doen lijkt een routineklus. De belas tingdienst probeert het zo gemakkelijk moge lijk te maken door de meeste gegevens al in te vullen. Maar toch is het elk jaar opletten geblazen of er nieuwe regels gelden. Of dat er wijzigingen in je persoonlijk situatie zijn, waarmee je bij de aangifte reke ning moet houden. Acht aandachts punten om je op weg te helpen. Even opfrissen. De Belastingdienst stuurt voor 1 maart een bericht over je aangifte inkomstenbelasting. Ook als je geen post ontvangt, is het slim om aangifte te doen, want wellicht heb je recht op teruggave. De Belas tingdienst heeft niet al je gegevens en je blijft zelf verantwoordelijk voor de juiste informatie. Zo moet je aftrek posten altijd zelf opgeven. Aangifte doen kan vanaf 1 maart en moet voor t mei. Als die datum echt te vroeg komt, kun je tot 1 mei uitstel aanvragen. Dat kan op de website of telefonisch; je krijgt dan tot t septem ber de tijd. De jaarlijkse aangifte is geen klus om af te raffelen. Je kunt jezelf veel zoek werk besparen door je administratie goed bij te houden, of het nou in een bestandje op je computer is of ouder wets in een schoenendoos. Hoofdza ken zoals je jaaropgave(n) krijg je vanzelf, dus denk vooral aan bewij zen voor aftrekposten, giften en spe cifieke veranderingen. Voor het controleren en invullen van de aangifte verzamel je alle beno digde gegevens. Dat zijn ten eerste je jaaropgave(n), het jaaroverzicht van je bankrekening(en) en voorlopige aanslagen. Daarnaast heb je enkele persoonsgegevens paraat: burgerser vicenummer, bankrekeningnummer en DigiD. Denk bij inkomensgegevens ook aan alimentatie, opbrengsten uit ove- Belastingdienst rig werk (bijvoor beeld bijlessen), handel via internet en spaar- en beleg gingsrendement. Voor huiseigenaren geldt dat de waarde van huis en hypo theek meetelt. Daarnaast zijn er je aftrekposten. Daarmee kun je vaak de meeste invloed uitoefenen op de eindafrekening. Kijk op belasting- dienst.nl/aftrekposten om te zien welke dat zijn en of je daar recht op hebt. Denk aan betaalde partnerali mentatie, reis- en studiekosten en zorgkosten die niet vergoed werden. In die laatste categorie worden ge makkelijk uitgaven vergeten, zoals kosten voor ziekenbezoek, vervoer van en naar de dokter, maar ook bat terijtjes voor een gehoorapparaat of inentingen voor een reis. Zie je er tegenop om het zelf te doen, schakel dan hulp in. Belastingadvi seurs hebben doorgaans stevige uur tarieven, maar er zijn alternatieven. Denk aan ondersteuning vanuit vak- en ouderenbonden (CNV, FNV, ANBO) of belastingwinkels. Dat zijn landelijke vrijwilligersorganisaties die mensen met een laag inkomen helpen met belastingen. Vaak kun je ook bij je wijkcentrum of bibliotheek op een belastingspreekuur terecht. Kijk op lokale websites voor de mo gelijkheden. Tot slot is er de Belastingdienst zelf. Een afspraak maken kan vanaf 6 februari via de Belastingtelefoon, te bereiken op 0800-0543, ook voor te lefonisch advies zonder afspraak. Je krijgt een checklist zodat je de juiste gegevens meebrengt. Inkomen is in drie boxen verdeeld. Box 1 is voor inkomen uit werk en woning, box 2 voor belangen in een \^0$rr- -•■Ar—-ei vennootschap of coöperatie en box 3 voor sparen en beleggen. Een wijziging in box 3 is het iets hogere bedrag aan vermogen (dat zijn je bezittingen min je schul den) waarover je geen belasting hoeft te betalen. Dat heffingsvrije bedrag steeg naar €25.000 voor particulieren (was €24.437) en €50.000 voor fiscale partners (was €48.874). Nieuw voor 2017 is dat je kinderalimentatie niet meer als schuld mag opgeven. Daarnaast worden inkomsten over rendement anders berekend. Dat rendement was 4 procent, ongeacht daadwerkelijke verdiensten uit spa ren en beleggen, maar vanaf 2017 gel den er drie schijven. Van een belast baar vermogen tot €75.000 geef je nog slechts 2,871 rente als inkomen op. Tussen €75.000 en €975.000 is dat 4,6 boven €975.000 geldt 5,39 De AOW-leeftijd gaat stapsgewijs naar 67 jaar in 2021. In 2017 lag die leeftijd op 65 jaar en 9 maanden. Je betaalt daardoor langer premies en ontvangt later de eerste uitkering. Dat kan gevolgen hebben voor fiscale regelingen die afhankelijk zijn van de AO W-leeftijd, zoals recht op hef fingskortingen en aftrek van lijfren tepremies. Een kind waarvoor je een pleegzorg- vergoeding krijgt, wordt op z'n 18de De fiscus vult al veel in, maar aftrek posten moet je zelf opgeven Mail naar verjaardag automa tisch je fiscale partner. Vanaf 1 januari 2018 kunnen pleegkinderen en hun verzorgers verzoeken om niet langer als zodanig aangemerkt te worden, ook met terugwerkende kracht over 2017. Dat partnerschap kan namelijk gevolgen hebben voor inkomstenbe lasting en toeslagen. Voor de bijtelling op privégebruik van een auto van de zaak die in 2017 voor het eerst op naam is gesteld gel den nog maar twee verschillende percentages: voor auto's met een nul emissie is dat 4 en voor alle andere modellen 22 Er is geen apart per centage meer voor hybride modellen, die daardoor fiscaal een stuk duurder zijn geworden. Wil je een huis kopen of verbouwen en krijg je daarvoor een schenking van je ouders? Dan betaal je over maximaal €100.000 geen schenkbe- lasting - mits je tussen de 18 en 40 jaar oud bent. Ook aflossing van ei- genwoningschuld of afkoop van rechten zoals erfpacht vallen onder de vrijstelling. Schenkers kunnen het bedrag niet aftrekken bij hun eigen aangifte; daarvoor komen alleen gif ten aan stichtingen in aanmerking. woensdag 31 januari 2018 GO Aangifte 2017: zo geregeld Rob Nijman IDoe altijd aangifte 2 Voorbereiding is het halve werk PostNL Port Betaald Port Payé H Pays Bas 3 Schakel hulp in 4Minder belasting op rendement 5A0W-leeftijd verder omhoog 6 Pleegkind als fiscale partner Reageren? goederaad @persgroep.nl 7Andere bijtelling auto van de zaak 8 Hogere eenmalige schen kingsvrijstelling woning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27