r 9 21 Elis Ligtlee toch op WK Snowboarder Niek van der Velden is benjamin Pyeongchang De pas 17-jarige snowboarder Niek van der Velden plaatste zich verrassend voor de Olympische Spelen. Hoe een turner uit de Lage Landen dankzij de slechte zomer van 2012 opklom naar de top van de wintersport. Graf wil niet naar Spelen Kiki Bertens moet opgeven V V sessies en soms dus een uurtje op de trampoline. Een paar maanden per jaar zit hij in het buitenland voor trainingen en wedstrijden en brengt hij de trucs en techniek over naar de echte sneeuw. Een val in maart, waarbij Van der Velden zijn enkel brak, bleek slechts een kleine hobbel op zijn parcours. Dankzij twee noteringen bij de beste twaalf in de wereldbekerwedstrijden van Peking en Mönchengladbach plaatste Van der Velden zich voor de Olympische Spelen van Pyeong chang. Hij komt in Zuid-Korea uit op de onderdelen big air (één sprong van een grote schans) en slope style (een parcours van rails en schansen). De jury geeft de deelnemers scores voor de sprongen en trucs, die na men dragen als 'backside 1260 Japan' en 'triple cork 1440'. Ik weet nog niet precies wat ik op de Spelen ga doen, er zijn oneindig veel opties. Ik wil gewoon mijn beste runs neerzetten „Het beste gevoel krijg ik door voor de eerste keer een nieuwe trick te lan den", straalt Van der Velden, die uren spendeert op Youtube om de spron gen van zijn concurrenten te analy seren. „Ik weet nog niet precies wat ik op de Spelen ga doen, er zijn on eindig veel opties. Ik wil gewoon mijn beste runs neerzetten. Waar dat dan goed voor is, durf ik echt niet te zeggen." Coach Van der Putten: „Niek hoort bij de groep van veertig atleten die de finale kunnen halen. Er zijn zo'n vijftien medaillekandi daten, maar eenmaal in de finale kan er van alles gebeuren." Eigenlijk is het idee: nu alles mee maken en ondergaan en over vier jaar in Peking oogsten. Dat was altijd al het doel. Maar afgelopen jaar bleek weer eens: wat goed is, komt snel. Af en toe kijkt Niek van der Velden (17) naar zijn coach Frank van der Putten, met een blik van: help! De ben jamin van het olympische Team NL is niet gewend aan het circus van te levisieploegen en schrijvende jour nalisten dat op de persmiddag van de snowboarders is afgekomen. Bang om iets verkeerds te zeggen laat de jongeling soms een stilte vallen, die Van der Putten dan feilloos opvult. Het ging even over de achtergrond van Van der Velden. Hij komt oor spronkelijk uit het turnen, maakte eerder salto's op de trampoline dan in de sneeuw. Dat deed collega Che- ryl Maas verleiden tot een prikke lende uitspraak op de radio: snowboarders die het vak niet hebben geleerd op een berg maar in een sporthal, hadden niet meteen haar respect, zei de ervaren en altijd uitgesproken Maas (33). Tja, wat moet Van der Velden daar nou mee? Hij vond behalve turnen vroe ger ook voetballen leuk, deed aan breakdancen en stond ook één of twee keer per jaar in de sneeuw, op winter sport met de fami lie. Uiteindelijk bleek zijn grootste passie en talent bij het snowboar- den te liggen. „Het is maar een mening", zegt hij uiteindelijk over de uitspraak van Maas. Coach Van der Putten vult hem aan: „Freestyle snow boarders komen tegen woordig uit het surfen, skaten, turnen. Het is bewezen dat een brede sportachtergrond je later van pas komt, in welke sport je ook belandt. Niek weet dankzij het tur nen in de lucht precies waar hij zich bevindt en kan alle kanten op draaien." Skidöme Dat hij nu excelleert in de sneeuw komt gek genoeg door de Hollandse kwakkelzomer van 2012. In een po ging haar zoon bezig te houden stuitte Van der Veldens moeder op een aanbieding van Skidöme in Ruc- phen: drie maanden skiën voor 100 euro. „Ik ben toen de hele vakantie van de piste gegaan en heb mijn ouders overgehaald een jaarkaart voor mij te kopen. Al snel daarna kwam ik bij de skivereniging. Stapje voor stapje leerde en durfde ik ver volgens steeds meer. Van een salto naar een salto met een draai. Van een kleine schans naar een iets grotere." Zo kon een jongen uit het West-Bra bantse Nispen, een paar meter boven NAP gelegen, zich in rap tempo op werken naar de top van een winter sport, en zelfs een olympisch ticket bemachtigen. Niet in de bergen wo nen is op zich geen pre natuurlijk, maar die indoorskihallen hebben als groot voordeel dat je binnen de minuut een rondje kan maken. „Zó goed voor je basistech niek", zegt Van der Putten. Zijn pupil woont sinds 2015 op Papendal. Doorde weeks gaat hij naar school ('een uurtje per dag, soms twee'), Van der Velden doet later dit jaar zijn havo-examen. Maar zijn dagen draaien om kracht training, conditie training, core stability- woensdag 31 januari 2018 WIELRENNEN Elis Ligtlee zal toch nog in actie komen op de wereldkampioen schappen baanwielrennen, over een kleine maand in Apeldoorn. De olympisch kampioene keirin wist zich op dat onderdeel en op de sprint niet te kwalificeren, maar is door bondscoach Bill Huck aangewezen voor de 500 meter tijdrit. Ligtlee werd sinds haar succes in Rio 2016 gehinderd door blessures en kwam amper nog in wedstrijden uit. Ligtlee reageerde ver heugd op de meevaller. „Ik ben er heel blij mee. Toch mogen starten op het WK in eigen land, dat is super." PP SCHAATSEN Olga Graf (foto) heeft geen zin meer in de Winterspelen. De Russische schaatsster (een van de drie lange- baanschaatssters in de ploeg die onder neutrale vlag zal uitkomen) heeft geen dopingverleden en is welkom, maar omdat een aantal van haar collega's wel is gestraft, heeft ze geen kans op succes op de ploegachtervolging. „Ik ben blij dat ik word gezien als een schone atleet", zegt ze. „Ik betreur het dat meer dan de helft van de natio nale schaatsploeg geen uitnodiging krijgt. Nu ik geen kans krijg op een me- daile, neem ik de uitnodi ging van het IOC niet aan." TENNIS Kiki Bertens heeft in haar partij in de eerste ronde van het tennistoer nooi van Sint Petersburg moeten opgeven. Dat deed de nummer 28 van de we reld nadat ze de eerste set had verloren van de Russi sche Vera Zvonareva: 4-6. Bertens begon nog soepel en forceerde meteen een break tegen de 33-jarige Russin, die in 2010 nog even de nummer twee van de wereld was. Op 4-3 ver loor de Wateringse zelf haar opslag en ze oogde daarna steeds fletser. Nadat ze de set had moe ten afstaan, nam ze een medische time-out waarbij onder meer haar bloeddruk werd gemeten. Na enig overleg gaf ze op. Niek van der Velden in actie tijdens een wereld bekerwedstrijd in olym pisch Pyeongchang, in november 2016. FOTO GETTY IMAGES Ü0 'M W sneeuw - Niek van der Velden (17) Niek van der Velden is met zijn 17 jaar de jongste olympiër in de Nederlandse ploeg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21