Utrecht 'schoonste' provincie 0) O O lil 16 ECONOMIE Als we niet snel ingrijpen, gaan de slimme algoritmes en data-analyses van Google, Facebook Apple en Amazon ons leven beheersen, vreest auteur en internetspecialist Viktor Mayer-Schönberger. Hij wil met onorthodoxe maatregelen de macht van de techreuzen inperken. Dat blijkt uit onderzoek van de ING Bank. In absolute waarden is Zuid-Holland, met de Rotterdamse haven, de grootste vervuiler. Omdat die provincie ook een grote economi sche bijdrage levert, prijkt Zuid-Holland toch in de middenmoot van de klimaatranglijst. Zeeland is de landelijke hekkensluiter doordat in de kleine kustprovincie een paar grote vervuilers zijn gevestigd: kunstmestfa- briek Yara in Sluiskil en chemiereus Dow in Terneuzen staan in de top tien van grootste C02-uitstoters. Utrecht scoort juist goed van wege zijn dienstverlenende economie, met relatief weinig Duurzame oplossingen zijn voor bedrijven vaak nog niet rendabel energie-intensieve bedrijven. De economen van ING bereken den de klimaat score per provincie door de broeikas gasuitstoot te we gen aan de omvang van de economie. De uitstoot per pro vincie per euro eco nomische waarde blijkt fors te verschillen: de Zeeuwse uitstoot is liefst negen keer zo groot als de Utrechtse. Friesland scoort relatief slecht door zijn grote agrarische sector. De provincie met de meeste koeien van Nederland heeft een hoge uitstoot doordat koeien methaan ophoeren: dat broeikasgas is veel sterker dan CO2. Twee derde van Friese broeikasgassen is methaan. Het bedrijfsleven drukt een zware stempel op de provinciale klimaatranglijst, omdat be drijven verantwoordelijk zijn voor meer dan 80 procent van de broeikasgassen. De top 15 van grootste vervuilers neemt een derde van de totale landelijke uitstoot voor zijn reke ning. In de top s staan drie kolencentrales. Tata Steel in IJmuiden en de raffinaderij van Shell in Pernis maken de top 5 compleet. In het gasverbruik bij huishoudens zitten per provincie grote verschillen. In de noorde lijke provincies en Limburg ligt het energie verbruik het hoogst, doordat daar relatief veel verouderde huizen staan. Nederland wil de uitstoot van broeikasgas sen versneld reduceren, stelt Rico Luman van het ING Economisch Bureau. „Bij grote uit- stoters zit veel besparingspotentieel, maar te gelijkertijd kunnen duurzame oplossingen bedrijfseconomisch vaak nog niet uit." De C02-uitstoot moet in ons land voor 2050 met minstens 75 procent dalen. Flow Traders Philips Lighting Altic hilips INTERVIEW VIKTOR MAYER-SCHÖNBERGER Utrecht het groenst 11,30 f aar tech- onderne- mers als Bill Gates en Mark Zucker- berg hun studie voortijdig opgaven om Microsoft en Facebook op te bouwen, volgde Viktor Mayer- Schönberger (Zeil am See, 1966) een alternatief pad. Op 20-jarige leeftijd startte hij Ikarus Software, dat uitgroeide tot één van Oosten rijks succesvolste antiviruspak ketten. „Hoewel mijn hart bij de exacte wetenschappen ligt, moest ik van mijn vader - een belasting advocaat - rechten studeren. Om toch plezier in het leven te hou den, begon ik met Ikarus." Nadat hij Ikarus had verkocht en een tweede softwarebedrijf failliet zag gaan, stapte hij over naar de wetenschap: het prestigi euze Harvard, waar hij eerder stu deerde, bood hem een baan aan. Sindsdien groeide Mayer-Schön- berger uit tot de expert op het ge bied van internetregelgeving en technologieën als big data. Voor zijn nieuwe boek De data-econo mie: waarom data het nieuwe geld is was hij afgelopen week in Ne derland. Aan de Universiteit van Tilburg hield Mayer-Schönberger, nu hoogleraar in Oxford, de Cob- benhagenlezing over de overgang naar een digitale economie. „De economische wetten van de 20ste eeuw gelden niet langer: data zijn kennis en daarmee macht. Dat effect werkt zelf versterkend: hoe meer data, des te meer inzicht. Het resultaat zijn de GAF A's van deze wereld: Google, Apple, Facebook en Amazon." Zeeland, Groningen en Limburg zijn naar verhouding de grootste C02-uitstoters. Utrecht is de groenste provincie van het land, gevolgd door Noord-Holland en Gel derland. Annemieke van Dongen Amsterdam Rico Liman, ING O woensdag 31 januari 2018 Beurshandelaar presteerde het best op een overwegend rode beursdag. m De afgesplitste lichttak sloot na presentatie van de jaarcijfers af met een plusje. Het telecom- en kabelbedrijf reor ganiseert en ver mindert zijn aan delenkapitaal. Philips zelf moest het ontgelden, hoewel de omzet en winst stegen. Kenners reken den op meer. GO Door zijn diensteneconomie heeft Utrecht de gunstigste ratio van uitstoot in tonnen broeikasgas per €1000 BRP. Utrecht 0,14 Noord-Holland 0,26 Gelderland 0,26 Noord-Brabant 0,28 Overijssel 0,29 Flevoland 0,35 Zuid-Holland 0,35 Drenthe 0,40 Friesland 0,41 Limburg Groningen Zeeland 0,44 c 0,70 E o c Tilburg U beschrijft data als het nieuwe goud, de nieuwe smeerolie van de economie. David Bremmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16