Marjan Berk r 15 FIOD rolt 'Belastingdienst' op \r Elke dag trok ik onder mijn warme, waterdichte kleren mijn bikini aan MANSOURASAURUS NIEUWE DINO ijn grootvader was een taalpu rist. Een porte monnee kwam als 'geldbuidel' uit zijn mond. En een paraplu werd 'regenscherm'. Ik lees mijn lievelingsperiodiek, het maand blad van het Genootschap Onze Taal, en denk aan mijn grootva der. Hij stierf ver weg, in 1945, in Afrika. Ik kocht zijn door mij ver slonden lievelingsboeken voor mijn oudste drie kinderen. Het mooiste boek is Het verhaal van San Michele van Axel Munthe, een Zweedse arts die in dit boek over het eiland Capri schrijft op een manier die mij mijn lange leven is bijgebleven. Ik ben er in de vroege jaren 70 ook met vakantie geweest. Twee weken logeerde ik met mijn toenmalige levensgezel in Hotel Quisisana, waar we ieder een ei gen badkamer hadden, met de grootste badhanddoeken die we ooit hadden gezien. We hadden, in mei, het allerslechtste weer ooit. Elke dag trok ik onder mijn warme, waterdichte kleren mijn bikini aan, voor het geval de zon alsnog zou doorbreken. Maar langdurige regen was ons deel. voeren we over woelig water een groene grot binnen. Door het hoog golvende water konden we de populaire grote blauwe grot niet bezoeken. Umberto vertelde ons over zijn jongensjaren, hoe hij hier met zijn vader ging vis sen. Hij voer ons ook langs de hoge klif waarop de ruïne van het paleis van de Romeinse keizer Tiberius stond. Tiberius, dol op kleine jongens, die hij na gebruik van de klif in zee gooide... Ik ging naar de kapper, die ook door Wallis Simpson werd be zocht, de gescheiden Ameri kaanse societydame voor wie koning Edward van Engeland af stand van de Engelse troon had gedaan. De kapper vroeg mij of hij mijn voeten mocht verzorgen, mijn teennagels mocht lakken... Maar dat ging mij qua luxe toch een straat te ver. rond, zagen de moderne villa Malaparte, met groot plat dak, van de beroemde Italiaanse schrijver Curzio Malaparte, die ook twee spraakmakende boeken schreef: Kaputt en De Huid. Op dat dak was een beroemde film met Brigitte Bardot gedraaid, Le Mépris. Op Capri dronk ik ook mijn allereerste cappuccino. En we reden met een gammele taxi, een open Fiat, de berg op waar op de top de villa van Axel Munthe staat, tegenwoordig eigendom van Zweden en ingericht als mu seum ter herinnering aan de be roemde schrijver. Ik schrijf deze herinnering ach ter een raam waarlangs de regen zonder pauze neerplenst. Ik heb heel veel natte vakanties beleefd, die ik doorbracht met mijn bikini onder mijn regenkleren. Het heeft bij mij nooit de pret kun nen drukken. Vooral het vakan tie-eten hield mij op de been. In zo'n Italiaans hotel, waar na de pasta de ober met de trolley vol taartjes linea recta naar mij toe liep. Alsof ze ruiken dat ik geen nee kan zeggen... En wanneer het regent, hoefje ook geen vermoeiende tochten te maken. Je mag zonder smoes ogenblikkelijk op je bed gaan lig gen lezen. Je mag ook in slaap vallen, en bij het wakker worden ogenblikkelijk verder lezen. En sla Het verhaal van San Michele van Axel Munthe dan niet over. Dat boek wordt eeuwig herdrukt, u zult geen spijt hebben. Geen blauwe brief, maar een belas tingdienst die opbelt. Hoe attent. Maar dat was het niet, weten de mensen inmiddels die slachtoffer werden van de bende van nep be lasting-inspecteurs. „Toen ik het geld had overgemaakt en de tele foon had neergelegd wist ik met een; verhip, dit klopt niet", zegt ge dupeerde Bernadette Backers uit Bennekom. Het is nu bijna precies een jaar geleden dat Backers 14.000 euro be taalde aan de belastingdienst, dacht ze. In werkelijkheid bleek het geld te zijn overgeschreven naar een re kening van de oplichter die ze aan de telefoon had. Met een intimide rend praatje verleidde hij haar di rect de duizenden euro's over te maken. Hoe kon ze er zo met open ogen intuinen, heeft ze zich later dikwijls afgevraagd. „Maar het was zo'n gemeen spel. Als dit verzoek via de mail was binnengekomen was ik er nooit ingetuind." Backers voelde zich enorm onder druk gezet. „Hij bleef maar praten over een betalingsachterstand. Dat ze dat niet konden tolereren, dat ik een dwangsom van 5.500 euro zou krijgen, behalve als ik het meteen zou overmaken. Dan kon ik dat be drag terugkrijgen. En dus deed ik het. Ik had net een nieuwe accoun tant, dus ik dacht dat het misschien daarmee te maken had." t Oplichters lieten zakenlui geloven dat ze de fiscus geld moesten overmaken Niet dus, beseft Backers meteen als ze heeft opgehangen en bij de be lastingdienst en de bank probeert te redden wat er te redden valt. En ze blijkt niet de enige die in de ge raffineerde babbeltruc trapt. Tien tallen gedupeerden melden zich in de loop van 2017. Nadat de politie en rechercheurs van de belastingdienst gisteroch tend in alle vroegte de eerste zes verdachten in Arnhem van hun bed lichten, wordt nu pas duidelijk hoe veel leed ze hebben aangericht en hoeveel mensen ermee hebben ge werkt. De politie spreekt over maar liefst 236 verdachten. Het merendeel stelde hun privé-rekening beschik baar om daar het geld van slachtof fers naartoe over te laten maken. De meesten kregen daar vermoedelijk een vergoeding van enkele tientjes voor, al sluit de politie ook niet uit dat sommige mensen onder be dreiging van een vuurwapen zijn gedwongen mee te werken. Een veel kleinere groep incas seerde volgens de FIOD het geld bij pinautomaten zodra het was over gemaakt. Bij hen zijn ook belin- structies gevonden die gebruikt konden worden om slachtoffers in de val te laten lopen. Maar wie de intimiderende telefoontjes daad werkelijk pleegden moet uit nader onderzoek duidelijk worden. Opgelucht Gedupeerde Backer is ontzettend opgelucht dat de bende nu is opge rold. Misschien ziet ze nu nog iets terug van het geld dat ze heeft over gemaakt. Al is ze tegelijkertijd geschokt over de leeftijd van de verdachten, de jongste is 20 jaar. „Je hoopt dat een nieuwe generatie iets van hun leven probeert te maken. Maar dan doen ze zoiets." woensdag 31 januari 2018 GO Met de boot van signor Umberto We sjouwden het hele eiland Zo groot als een stadsbus moet-ie zijn geweest, deze dino sauriër. Tien meter lang, 5.000 kilo schoon aan de haak. Sjokkend over een strandje, zo'n 80 mil joen jaar geleden, waar nu een stuk Egyptische woestijn ligt. Wetenschappers vonden hier, aan de noordkant van Afrika, resten van een dino die ze reconstrueer den tot een nieuwe soort: de Mansoura- saurus shaninae. Het prehistorische ge vaarte zou het bewijs zijn dat dino's in Afrika in contact stonden met Europa, foto afp Nepinspecteurs tillen ondernemers Rechercheurs van de belasting dienst hebben in een omvang rijke fraudezaak meer dan 230 oplichters op het oog. De FIOD verdenkt ze ervan dat ze samen 170 ondernemers heb ben opgelicht en zo 2,2 miljoen euro hebben buitgemaakt. Gisterochtend werden op vijf adressen in Arnhem zes mannen van 20 tot 39 jaar aangehouden. Raymond Boere Arnhem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15