klBION There's ONE Cyriffe Re9's i Cyrille Regis was in Engeland de Martin Luther King op voetbalschoenen SoLmaR.nl 13 Engeland kan best een opvolger van Big Cyrille gebruiken Hotel California Garden 8 dagen Safou Hotel Checkin Sirius 10 dagen Santa Susanna 495 - 588740 Engeland nam gisteren afscheid van Cyrille Regis. Voor generaties zwarte Britten was de oud voetballer (59) het symbool van de strijd tegen racisme. Olga Sillwood, dochter van Jamai- caanse immigranten huilt om de dood van oud-voetballer Cyrille Regis. Niet zijn spel maar zijn voortrekkersrol voor mensen met een donkere huidskleur roert haar tot tranen. „Dankzij Cyrille kregen mijn kinderen een inspiratiebron in zware tijden. Hij liet zich niet van de wijs brengen door de pure haat van voetbalfans, werd niet agressief als bananen naar zijn hoofd werden gegooid. Cyrille bleef lachen, zette door en groeide uit tot een van de beste voetballers van Engeland. Hij was een pionier voor de zwarte bevolking." Contractje De gisteren begraven Regis, gebo ren in Frans-Guyana, groeide op in Londen. Een toekomst als voetbal prof was niet meer dan een droom, ondanks zijn talent. Hij werkte als elektricien in de bouw, toen Ron- nie Allen van West Bromwich Al- bion de tiener opmerkte. De scout regelde een contractje en onder dak bij een hospita in de stad op een paar kilometer van Birming- ham. „Bij mevrouw Grose", verduide lijkt David Richards (54). „In de zogenaamde Concrete Jungle. Ik woonde tegenover die familie en leerde Cyrille zo kennen. Af en toe trapten we een balletje. Ik zie hem als een jeugdvriend, al was hij een paar jaar ouder. Hij liep niet naast zijn schoenen." EST 5R0MWICH Als de rouwstoet arriveert, prevelt Richards een gebed. „Hij was heel speciaal", zegt hij. „Ik kwam hem kort voor de jaarwisseling op de tribune nog tegen. Heel vreemd. Ik zei tegen hem: Ongelooflijk, je lijkt elk jaar jonger te worden." Op bijna 60-jarige leeftijd oogde de clublegende nog even fit en ge spierd als in zijn hoogtijdagen. „Toch riep God hem naar boven." Regis stierf aan een hartaanval. Gedurende de dienst komt Regis tijdens emotionele toespraken tot leven. De eeuwige lach op zijn ge zicht, zo wordt duidelijk, was een schild tegen blinde haat. In de En gelse stadions, destijds het werk terrein van het extreemrechtse National Front, gooiden hooligans fruit naar zijn hoofd en maakten ze oerwoudgeluiden. Vedette Re gis kreeg voor zijn debuut voor het Engelse team een kogelbrief. De spits haalde motivatie uit het bijtende racisme. Hij betoverde het publiek met magische doel punten, samen met twee zwarte ploeggenoten Laurie Cunningham - in 1989 overleden - en Brendon Batson, gisteren een van de spre kers. Als The Three Degrees, ver noemd naar de fameuze philly- soundgroep, dwongen ze interna tionaal respect af. Regis, het boeg beeld, gaf het zwarte zelfbewust zijn een gigantische impuls. „Cyrille was als Martin Luther King", zei ex-international en be wonderaar Ian Wright tegen de BBC. „Hij keerde vijanden zijn an dere wang toe." Dion Dublin dankte zijn loopbaan als professio nal rechtstreeks aan Regis. „Cyrille en The Three Degrees open den deuren voor zwarte mensen." Zijn rol als voor trekker heeft het Engelse voetbal voorgoed veran derd. Liepen in zijn tijd krap 50 don kere profs rond, te genwoordig is een derde van alle spelers in de Premier League van Afro-Caribische afkomst. Mede dankzij zijn inspanningen kwa men Ruud Gullit en Jimmy Floyd Hasselbaink later in een veel min der vijandige omgeving terecht. Eén erewedstrijd voor een ex-spe- ler van West Bromwich Albion in 1979 versnelde dat proces. De club koos, om extra publiek te trekken, voor 'Whites' tegen 'Blacks'. The Three Degrees, aangevuld met spe lers uit alle streken van Engeland, versloegen de 'blanken', gadesla gen door talloze immigranten die normaliter niet naar het stadion durfden te komen. Olga Sillwood plaatst bij het eer betoon in West Bromwich van gis teren een voorzichtige kantteke ning. „Racisme is bijna verdwe nen, maar nog niet helemaal. En geland kan best een opvolger van Big Cyrille gebruiken." 8-daagse vliegvakantie o.b.v. half pension Vertrek op 1 mei 2018 10-daagse busvakantie o.b.v. half pension Vertrek op 30 maart 2018 woensdag 31 januari 2018 GO Geen angst voor pure haat Geert Langendorff West Bromwich FOTO'S REUTERS, AFP EN PHOTONEWS West Bromwich eert voetbalicoon Cyrille Regis. De vijfvoudig international wordt niet alleen herinnerd als grote voetballer, maar ook als de man die bleef glimlachen, ondanks het racisme op de Engelse voetbaltribunes aan het eind van de vorige eeuw. —Olga Sillwood, bewonderaar Aan de rand van het nieuwe centrum, 500m van het strand Ind. retourvlucht Eindhoven - Barcelona en transfer (S Thuis aan de Costa In het centrum, lOOm van het strand Ind. Royal Class touringcar 199 Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2-persoonskamer, incl. eventuele vroegboekkorting,. Adm. kost. vliegreis bedragen €17,50, voor busreis €10,00. Kijk op solmar.nl voor onze voorwaarden. Typefouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13