Vrouwen steeds later moeder II MUSIC SHOW SCOTIAND 9 21 APRIL 2018 19:30 AHOY ROTTERDAM Het lage geboortecijfer bij vrouwen onder de 30 jaar zorgt ervoor dat er in 2017169.000 baby's zijn geboren, aldus voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op basis van de voorlopige cijfers is het aantal geboorten zelfs lager dan bij het vorige dieptepunt, 170.000, in 1983. Ook het kindertal daalt. Nu is dat gemiddeld 1,61 per vrouw. Zeven jaar geleden was dat 1,80. Vooral jonge vrouwen stellen hun kinder wens uit. In 2017 werden er 55 kin deren per 1.000 twintigers geboren, in 2000 waren dat er 73. Ook het aantal tienermoeders daalt, bij vrouwen boven de 35 jaar is het aantal geboortes licht toegenomen. Zesde plek Volgens het CBS is het uitstel van het moederschap geen exclusief Nederlands verschijnsel. Ook in an dere Europese landen stijgt de leef tijd waarop vrouwen voor het eerst moeder worden. Volgens de laatste cijfers, uit 2015, stonden Neder landse vrouwen op de zesde plek van de Europese ranglijst. Italiaanse en Spaanse vrouwen staan op 1, zij beginnen het laatst aan een eerste kind. Dan zijn ze gemiddeld bijna 31 jaar. De jongste moeders komen uit Bulgarije en Roemenië, met ge middeld 26 jaar. verwachting van patiënten", zegt hoofdonderzoeker Vahrmeijer. „Blijven ze langer leven zonder kanker?" De Leidse onderzoeksgroep pro beert de komende jaren meer tu morsoorten beter in beeld te bren gen met hulp van fluorescerende stoffen. Eerder onderzoek toont aan dat ook levertumoren nauw keuriger verwijderd worden en meer tumoren gevonden worden. Volgens Vahrmeijer zullen chi rurgen in de nabije toekomst steeds 'kleurrijker opereren'. „We hebben in het laboratorium stu dies gedaan om tumorspecifieke stoffen te ontdekken. We slagen er steeds beter in om alles een kleur te geven, zodat je als chirurg nog preciezer kunt zien waar je snijdt. We realiseren ons dat dit het begin is van een nieuwe ontwikkeling en dat er nog veel moet worden uitgezocht, maar de eerste resultaten zijn hoopvol." Patiënt Ton Stegers is inmid dels bezig met zijn herstel. De dag na de operatie heeft hij nog veel pijn. Hij moet nog zo'n twee weken in het ziekenhuis blijven. „Ik ben blij dat er een eind komt aan zeven maanden, 24 uur per dag pijn", zegt hij. „De afgelopen maanden lag mijn sociale leven stil. Ik heb prachtige, gevarieerde banen gehad en reisde veel met mijn vriendin. Ik hoop dat ik snel op knap, weer op reis kan en mijn oude leven kan oppakken." In 30 procent van de gevallen treffen we meer tumorcellen aan dan we dachten www.musicshowscotland.nl dinsdag 30 januari 2018 Vrouwen in Nederland worden steeds later moeder. De gemid delde leeftijd waarop vrouwen hun eerste kind krijgen, is vorig jaar opgelopen naar 29,8 jaar. In 1970 was dat nog 24 jaar. Hans van Zon Den Haag Miranda Kusters, chirurg Na 4 jaar op rij uitverkocht, nu voor de 5e keer in Ahoy Rotterdam Meer dan 200 pipers, drummers, muzikanten, dansers, zangers en zangeressen Een avondvullend programma vol Schotse en Ierse muziek, zang en dans Voor een levensgroot "Highland Valley Castle" Kippenvel gegarandeerd! Boek uw volledig verzorgde busarrangement bij Oad via www.oad.nl of 0547-28 44 88 of boek uw losse ticket bij de Nationale Theaterkassa via www.ntk.nl of telefonisch via 0900-9203

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9